Dopad balistických raket do japonské ekonomické zóny nařídil Si Ťin-pching

Si Ťin-pching
Si Ťin-pching, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 11. srpna 2022 13:35 | akt. 11. srpna 2022 15:35
Sdílej:

Dopad balistických raket do japonské výlučné ekonomické zóny při čínských vojenských cvičeních kolem Tchaj-wanu nařídil čínský prezident Si Ťin-pching, aby Japonsko odradil od vměšování do událostí v Tchajwanském průlivu. Dnes to uvedly zdroje japonské tiskové agentury Kjódó obeznámené se situací.

Rozsáhlá vojenská cvičení začala 4. srpna jako čínská odpověď na návštěvu americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Ten Peking vnímá jako odpadlickou provincii, kterou "nebude váhat" získat zpět pod svoji kontrolu silou, pokud demokratický ostrov vyhlásí nezávislost.

Do japonské výlučné ekonomické zóny, která se rozkládá 370 kilometrů od pobřeží, dopadlo pět čínských balistických raket.

Japonsko v reakci podalo diplomatickou stížnost. Ministr obrany Nobuo Kiši uvedl, že něco takového se stalo poprvé. Čína v okolí Tchaj-wanu během cvičení odpálila celkem 11 balistických raket.

Stalo se
Zahraničí
Dmitrij Medveděv

Evropané podlézali Trumpovi, zhodnotil Medveděv pondělní dění v Bílém domě

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv neudržel jazyk za zuby ani po pondělních jednáních v Bílém domě, kde americký prezident Donald Trump přivítal ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského a několik evropských lídrů. Medveděv se opřel především do nich. 

Domácí
Volby, ilustrační foto

Volby se blíží. Kandidující strany dostaly čísla

V úterý se uskutečnil další důležitý akt před říjnovými sněmovními volbami. Státní volební komise vylosovala čísla pro kandidující subjekty, které se na podzim pokusí získat mandáty v dolní komoře parlamentu. 

České celebrity
Veronika Žilková

Veronika Žilková spoléhá na policii. Naletěla podvodníkům, jde o peníze

Nejrůznějších podvodů, které cílí na důvěřivce, je v současnosti opravdu mnoho. Pokud lidé naletí, je jim většinou trapně a málokdo přizná, co se mu přihodilo. Veronika Žilková se ale rozhodla přiznat, že podvodníkům skočila na lep, když si dělala obavy o svou dceru Kordulu. 

Zahraničí
Ilustrační fotografie.

Boje v Gaze by se mohly zastavit. Hamás souhlasí s návrhem Witkoffa

Palestinské hnutí Hamás souhlasí s posledním návrhem příměří v Pásmu Gazy a propuštěním části rukojmích, uvedl zdroj z Hamásu pro britskou stanici BBC. Návrh egyptských a katarských mediátorů má vycházet z červnového rámce předloženého americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem.