Dopravci chtějí trvalé snížení spotřební daně z nafty, zvýší konkurenceschopnost

Čeští silniční dopravci očekávají, že plánované snížení spotřební daně z nafty, které má nastat od středy, zvýší jejich konkurenceschopnost na trhu vůči dopravním firmám ze zahraničí. I proto chtějí jednat s vládou o prodloužení snížení daně na trvalo, aktuální opatření totiž bude platit pouze do konce září. Uvedlo to dnes sdružení dopravců Česmad Bohemia.

Ilustrační fotografie.

Vyjádření ministerstva dopravy a ministerstva financí ČTK zjišťuje. Vláda ve dubnu schválila snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr. Z litru benzinu se nyní odvádí daň 12,84 koruny a u nafty 9,95 koruny. Opatření ovšem bude pouze dočasné, a to od začátku června do konce září.

"Čeští autodopravci jsou pod tvrdým konkurenčním tlakem dopravců ze zahraničí, kteří již delší dobu těží z nižších domácích cen nafty. Tímto by se konkurenční prostředí mělo narovnat, což ve výsledku přinese finanční benefit i státu," řekl dnes generální tajemník sdružení Vojtěch Hromíř.

Podle něj české firmy, které na daních za jeden kamion odvádí ročně okolo 800.000 korun, díky tomu nebudou nahrazeny cizími dopravci platícími pouze mýtné poplatky. Do státního rozpočtu by navíc podle Hromíře mohly přinést více peněz i tranzitující kamiony a s nimi spojená tankovací turistika.

"V neposlední řadě tuto 1,50 Kč spotřební daně nahrazuje vyšší výběr DPH, neboť na něm stát nyní vybírá o tři koruny na litru více než před krizí," dodal Hromíř.

Podle dat společnosti CCS, která ceny sleduje, činí aktuálně průměrná cena benzinu Natural 95 v ČR 46,42 Kč za litr, nafty pak 46,27 Kč za litr. V meziročním srovnání jsou nyní paliva v Česku výrazně dražší než loni, benzin zhruba o 14 a nafta o 16 korun.

Pohonné hmoty v Česku však během dubna mírně zlevnily na 45,13 Kč za litr z březnových 46,01 Kč, ukazují data společnosti CCS. Ještě v únoru ovšem lidé průměrně tankovali litr za 36,85 Kč.

Hromíř zdůraznil, že je důležité, aby snížení daně promítli co nejrychleji do konečných cen prodejci a distributoři. Tomu by podle něj měly pomoci vládou avizované kontroly marží.

Vláda už dříve v letošním roce rozhodla také o zrušení silniční daně pro vozidla do 12 tun a aktuálně vyjednává s Evropskou komisí o osvobození od této daně i u těžších vozidel. Ministerstvo financí zároveň odložilo platbu daně z přidané hodnoty pro podnikatele v autodopravě do konce letošního října.

Témata: doprava | pohonné hmoty

Další kandidaturu Bidena si nepřeje přes 70 procent Američanů

04.07.2022 21:12 Více než 70 procent Američanů si nepřeje, aby se prezident Joe Biden v příštích volbách ucházel o…

Na Hadím ostrově opět zavlála ukrajinská vlajka

04.07.2022 20:59 Aktualizováno Na strategicky položeném Hadím ostrově v Černém moři, odkud se minulý týden stáhla ruská okupační…

V Chicagu se střílelo během průvodu ke Dni nezávislosti, nejméně 6 mrtvých

04.07.2022 20:32 Aktualizováno Po střelbě v průvodu k oslavám Dne nezávislosti na předměstí Chicaga zůstalo nejméně šest mrtvých a…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Aktualizováno Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Na obnovu Ukrajiny musíme být připraveni, už teď lze začít, řekl Fiala

04.07.2022 19:13 Aktualizováno Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí…

Evropský parlament je v podpoře jádra a plynu rozdělený, čeká se těsné…

04.07.2022 18:43 Velmi napínavou podívanou slibuje tento týden hlasování Evropského parlamentu (EP) o zařazení jádra…

Papež odmítl spekulace o rezignaci, chtěl by do Moskvy i Kyjeva

04.07.2022 18:05 Papež František vyloučil, že by se v brzké době chystal rezignovat. Pokud by mu ale zdraví…

Čína odmítla tvrzení šéfa NASA, že může plánovat ovládnutí Měsíce

04.07.2022 16:59 Čína dnes odmítla tvrzení šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), podle…

Putin oznámil ruské vítězství v Luhanské oblasti

04.07.2022 16:10 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské…

Ostřelování škol a nemocnic je úmyslnou strategií Ruska, řekl Zelenskyj

04.07.2022 16:01 Aktualizováno Ostřelování ukrajinských školek, škol a zdravotnických zařízení a dalších civilních cílů je…

Související:

Nejnovější