Dopravci loni zaplatili za mýto 14,85 miliardy Kč, meziročně více

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 24. ledna 2023 09:09
Sdílej:

Dopravci loni zaplatili v ČR za mýto 14,85 miliardy korun, meziročně o 4,6 procenta více. ČTK o tom informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll. Celkové náklady na provoz a rozvoj systému podle firmy zůstaly pod miliardou korun, v poměru k výnosům tedy stejně jako v roce 2021 nepřekročily hranici sedmi procent.

"S nízkými náklady byla rozšířena zpoplatněná síť o 373 kilometrů silnic první třídy v polovině roku, ale také o několik nově zprovozněných komunikací a obchvatů obcí v podstatě obratem po jejich zprovoznění," uvedl generální ředitel společnosti CzechToll Petr Chvátal.

Z celkového výběru připadlo na dálnice 13,22 miliardy korun, na silnicích první třídy pak CzechToll vybral na mýtném 1,62 miliardy korun. Na 373 kilometrech silnic první třídy, které byly nově zpoplatněny od 1. července 2022, bylo během půl roku na mýtném vybráno 120 milionů korun.

Více než polovinu (51,5 procenta) z celkově vybraného mýtného v roce 2022 uhradili zahraniční dopravci. Je to přibližně stejný podíl, jako v roce 2021. Spolu s výběrem mýtného rostla také výše slev vyplacených tuzemským dopravcům – na mýtné projeté v roce 2021 byly ke konci roku 2022 vyplaceny množstevní slevy v celkové výši 399 milionů Kč. V roce 2021 (za rok 2020) to bylo 261 milionů Kč.

Prosinec se stal jediným měsícem v roce 2022, ve kterém výběr mýtného meziročně poklesl. Celkově uhradili dopravci 1,05 miliardy korun, což znamená meziroční pokles o tři procenta. Ke konci roku 2022 bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno takřka více než 743.000 vozidel s hmotností nad 3,5 tuny, to je o 100.000 vozidel více, než ke konci roku 2021. Více než 173.000 vozidel má domácí registrační značky, zbylých 540.000 vozidel pochází ze zahraničí. Počet vydaných palubních jednotek dopravcům překročil 596.000 kusů.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Pavel Vítek a Janis Sidovský

Pavel Vítek má brzy zase zpívat, prozradil jeho kolega

Fanoušky Pavla Vítka v posledních dnech ochromily obavy o jejich favorita, jenž se zdravotními problémy skončil v nemocnici. Oblíbeného zpěváka potrápilo srdce. Podle jednoho z blízkých kolegů by se však měl poměrně brzy vrátit k mikrofonu a na pódia.

Světové celebrity
Elon Musk

Elon Musk to dokázal jako první. Je dolarovým bilionářem

Svět má prvního dolarového bilionáře. Pokud dnešní vstup na burz ocení společnost SpaceX na 1,8 bilionu dolarů, jak se předpokládá, podíl jejího zakladatele Elona Muska získá hodnotu 866 miliard dolarů. Když se připočte jeho majetek v Tesle, jde o 1,1 bilionu dolarů, tedy zhruba 23 bilionů korun (roční HDP ČR je zhruba 9 bilionu). 23 bilionů, to je více, než kolik mají dohromady Larry Page, Sergey Brin, Jeff Bezos a Larry Ellison, kteří spolu s Muskem tvoří pětici světově těch úplně nejbohatších. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie zadržela muže kvůli vraždě na pražském Chodově

Policie od pátku vyšetřuje vraždu, ke které došlo na pražském Chodově. Případem se zabývají kriminalisté, zadržena byla jedna osoba. Jde o muže, jenž je podezřelý z vraždy. 

České celebrity
Karel Gott

Karel Gott už to sleduje z nebe. Úspěch vnuka by mu dělal radost

Kdyby dnes stále žil Karel Gott, byl by nepochybně hrdým otcem i dědečkem. Radost by mu dělala nejen dcera Charlotte, která zahájila sólovou kariéru, ale také nejstarší vnouče. Co se povedlo šestnáctiletému Vojtovi?