Dopravní stavby se letos kvůli prudkému růstu cen výrazně prodraží

Dopravní stavby, které v Česku zajišťuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), se letos kvůli prudce rostoucím cenám stavebních materiálů prodraží o několik miliard korun. Cenový růst stavebních materiálů umocnila ruská invaze na Ukrajinu a zároveň se zhoršila jejich dostupnost na trhu.

Ilustrační fotografie.

Stát hledá možnosti, jak cenový růst stavebním firmám kompenzovat, jelikož nabídkové ceny vzešlé z veřejných soutěží byly kalkulovány před válkou a enormním zdražováním. Novinářům to dnes v Postřelmově na Šumpersku řekl ředitel ŘSD Radek Mátl. ŘSD letos hospodaří s rozpočtem 60 miliard korun, cenový růst podle jeho předběžného odhadu může činit až deset procent.

"Extrémní růst cen a vůbec dostupnost materiálů v současné době určitě ovlivňuje dopravní stavby. V tuto chvíli zatím ještě není stanoven způsob kompenzací, který by byl nastaven mezi ministerstvem dopravy, Státním fondem dopravní infrastruktury a jednotlivými zhotoviteli. Samozřejmě jednání probíhají a jsou v posledních měsících poměrně intenzivní. Hledá se cesta, abychom extrémní nárůsty dokázali z hlediska státních peněz zhotovitelům kompenzovat, protože na stavbách to opravdu způsobuje velké problémy jak finanční, tak i s dostupností," uvedl Mátl.

Zatím podle Mátla nepadlo rozhodnutí o tom, zda bude stát extrémní růst cen stavebních materiálů dodavatelům dopravních staveb finančně kompenzovat a případně jakým způsobem. Smlouvy na některé dopravní stavby obsahují inflační koeficient. ŘSD letos hospodaří s rozpočtem 60 miliard korun, cenový růst podle předběžného odhadu Mátla může činit až deset procent. Požadavky na kompenzace pro stavební firmy by tak mohly obnášet několik miliard korun. "Minimálně cenový nárůst takový je. Otázka je, jaká výše kompenzací bude," podotkl.

Podle Mátla nelze odhadnout, zda cenový růst ve stavebnictví bude dlouhodobý nebo se situace výhledově stabilizuje. "Věřím, že najdeme cestu tak, aby se našel kompromis z hlediska kompenzací," řekl Mátl, podle kterého ceny subdodavatelů dopravních staveb rostou prakticky ze dne na den. "Je velmi složité v těchto podmínkách stavět a držet vysoutěženou cenu, která byla nabídnuta v době, kdy k tomuto extrémnímu nárůstu (cen stavebních materiálů a prací) nedocházelo," upozornil Mátl.

Harmonogram velkých dopravních staveb podle Mátla nepříznivá situace na stavebním trhu zatím zásadně neovlivnila. "Staví se a nedochází k prodlužování staveb. Ale je to k dnešnímu dni a situace se může zhoršovat, protože válečný konflikt nekončí a i sankce vůči Rusku a dopady ještě mohou být v následujících měsících daleko větší, než jsou dnes," dodal Mátl.

Podle ekonoma BHS Štěpána Křečka trápí stavebnictví skokové zdražování. "Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 10,4 procenta a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly dokonce o 22,8 procenta," uvedl v komentáři.

Témata: doprava | Dálnice | ŘSD ČR

Zeman a Gazdík se shodli na potřebě změn v obsahu vzdělávání a maturit

18.05.2022 18:59 Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se dnes shodli na tom, že je nutná…

Policie obvinila šéfa SÚRAO, skončil ve vazbě

18.05.2022 18:16 Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i…

Česko získá z Německa desítky tanků Leopard, informovala Černochová

18.05.2022 17:48 Aktualizováno Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Aktualizováno Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Zemědělci dostanou prostředky na nejohroženější odvětví i nákup půdy

18.05.2022 16:15 Vláda rozdělí mezi zemědělce, kteří čelí zdražování energií a surovin, 540 milionů korun ze…

Rakušan: S koncem pomoci na hlavním nádraží bude potřeba informační…

18.05.2022 16:03 Až s koncem května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze, bude tam…

Zeman podepsal zákon o snížení spotřební daně z pohonných hmot

18.05.2022 15:00 Aktualizováno Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr.…

Reakce na pandemii byla podle Lipavského pro většinu vlád bezprecedentní…

18.05.2022 14:11 Reakce na koronavirovou pandemii, která různé země zasáhla různou měrou, byla pro většinu vlád…

Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v EU

18.05.2022 13:32 Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v Evropské unii, přestože Česko na jeho…

Milostivé léto se zopakuje, vláda návrh schválila

18.05.2022 13:01 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez…

Související:

Nejnovější