Dostavba Dukovan se dále komplikuje. Francouzi se odvolají

Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany, foto: Michael Zelinka / INCORP images
Marek Novotný 9. listopadu 2024 12:51
Sdílej:

Problémy kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany budou pokračovat. Francouzská EDF připravuje odvolání proti zatím nepravomocným rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který na přelomu října a listopadu rozhodl o návrzích zmíněné společnosti a firmy Westinghouse. Řízení o návrzích obou podniků byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Účastníci však mohou podat rozklad.

"EDF se plánuje odvolat proti tomuto rozhodnutí co nejdříve," řekl mluvčí francouzské energetické společnosti pro francouzskou televizi BFMTV.

"Oba navrhovatelé namítali nezákonný postup zadavatele spočívající v nedodržení základních zásad zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele (Korea Hydro & Nuclear Power Co., LTD) a dále například s podstatným rozšířením předmětu plnění citované veřejné zakázky, neschopnosti preferovaného dodavatele zakázku plnit apod.," uvedl ÚOHS ke svým rozhodnutím na webu s tím, že tato část řízení byla zastavena kvůli nemožnosti podat námitku.

Firmám vadilo také údajné porušení nařízení o zahraničních subvencích, EDF si stěžovala i na porušení zásad 3E. Úřad návrhy zamítl, protože nesměřovaly proti postupu, který je zadavatel povinen dodržovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. "Až do nabytí právní moci rozhodnutí ve věci platí zákaz uzavřít na danou veřejnou zakázku smlouvu," dodal ÚOHS.

Úřad předtím na sociální síti X uvedl, že v předchozích dnech vydal na základě návrhů společností EDF a Westinghouse předběžná opatření, jimiž zakázal zadavateli uzavřít smlouvy v tendru na výstavbu nového jaderného zdroje. Zdůrazňoval však, že jde o předběžné opatření, které nevypovídá nic o budoucím rozhodnutí.

Vláda na jednom z červencových zasedání rozhodla, že dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu.

Vláda na základě nabídek od dvou uchazečů, francouzské EdF a korejské KHNP, rozhodla, že zahájí jednání o výstavbě dvou bloků v Dukovanech a o možnosti zasmluvnit závazné opce na další nové zdroje v Temelíně. Rozhodnutí vlády o preferovaném uchazeči má posílit energetickou nezávislost země a nabídnout příležitosti pro tuzemský průmysl i ekonomiku.

"Rozhodujeme o projektu na další desítky let. Česká republika musí být co nejvíce energeticky soběstačná a české domácnosti i česká ekonomika musí mít zajištěny dostatečné dodávky energií za přijatelnou cenu. Tento projekt nám to zajistí a s tím i vysokou kvalitu života, prosperitu i konkurenceschopnost naší ekonomiky," řekl v červenci premiér Petr Fiala (ODS).

"Naším cílem bylo přijít s takovým řešením, které bude ekonomicky racionální a zajistí dostatek energie za přijatelnou cenu. Nabídka korejské společnosti KHNP tyto parametry splňuje. Zároveň přinese významný impuls pro rozvoj české ekonomiky díky zapojení českého průmyslu v rozsahu zhruba 60 procent," dodal.

Stalo se