Dotace pro dopravce nebudou. Kupka věří ve snížení cen paliv

Stát přímou finanční pomoc pro silniční dopravce nechystá, řekl v rozhovoru s ČTK ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle něj by bylo složité rozlišit podle jakých kritérií by se udělovala. Věří, že dopravcům pomůže snížení spotřební daně a zrušení silniční daně, o čemž vláda rozhodla už dříve. Zároveň očekává snižování cen pohonných hmot.

Martin Kupka

Přímou finanční pomoc od státu žádají silniční dopravci kvůli současné krizi způsobené zvýšenými náklady. Důvodem jsou ztráty firem, které prohlubují podle nich nízké marže ve výši dvou až třech procent. Smyslem finanční pomoci od státu by podle sdružení Česmad Bohemia v takovém případě nebylo sanovat ztráty, ale dát jim čas dojednat se zákazníky odpovídající ceny. Podle sdružení čtvrtině tuzemským firem za stávající situace hrozí do dvou měsíců krach.

K přímým dotacím je ovšem Kupka zdrženlivý. Podle něj by bylo složité rozlišit, podle jakých kritérií by se pomoc udělovala a kdo by na ni měl nárok. "Ve výsledku by to mohlo znamenat další nespravedlnost mezi dopravci," podotkl.

Připomněl, že vláda v minulých dnech rozhodla o snížení spotřební daně, zrušení silniční daně pro vozidla do 12 tun a vyjednává s Evropskou komisí o osvobození od této daně i u těžších vozidel. To by podle Kupky mohlo pomoci s cash-flow firem, které by tak měly získat čas na převedení zvýšených nákladů do svých cen. Připustil, že nyní prodělávají zejména menší dopravci. O zrušení či snížení DPH u paliv naopak neuvažuje, protože dopravci jako plátci DPH by podle něj z toho neměli užitek a naopak by to neúměrně zatížilo státní rozpočet. S dopravci ovšem bude dál jednat.

Ministr zároveň očekává postupné snižování cen pohonných hmot. Upozornil, že kontroly ministerstva financí ukázaly, že řada prodejců paliv v posledních týdnech významně navýšila své marže. Kupka k tomu uvedl, že pokud prodejci své marže nesníží, stát je připraven je regulovat. Ke snížení cen pohonných hmot by pak podle něj měl pomoci i současný vývoj na světových trzích s ropou. Její ceny se nyní pohybují kolem 100 dolarů za barel, před několika týdny ovšem barel vyšel i na více než 130 dolarů.

Podle reportéra serveru newsbox.cz se v atmosféře na místě stále odrážela euforie z úspěchu v říjnových sněmovních volbách, kdy ODS stála v čele vítězné koalice Spolu. Odpovídala tomu i důvěra, kterou v hlasování od delegátů obdrželi předseda Petr Fiala a 1. místopředseda Zbyněk Stanjura.

V projevech řečníci z řad ODS v čele s premiérem Fialou i hosté z ostatních vládních stran vyzdvihovali úspěch v loňských volbách, zároveň však zdůrazňovali, že vládní angažmá je teprve na svém začátku, proto je nutná pokora. V kuloárech byly velkým tématem i blížící se komunální a senátní volby na podzim letošního roku a prezidentská volba na začátku příštího roku.

Zeman a Gazdík se shodli na potřebě změn v obsahu vzdělávání a maturit

18.05.2022 18:59 Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se dnes shodli na tom, že je nutná…

Policie obvinila šéfa SÚRAO, skončil ve vazbě

18.05.2022 18:16 Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i…

Česko získá z Německa desítky tanků Leopard, informovala Černochová

18.05.2022 17:48 Aktualizováno Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Aktualizováno Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Zemědělci dostanou prostředky na nejohroženější odvětví i nákup půdy

18.05.2022 16:15 Vláda rozdělí mezi zemědělce, kteří čelí zdražování energií a surovin, 540 milionů korun ze…

Rakušan: S koncem pomoci na hlavním nádraží bude potřeba informační…

18.05.2022 16:03 Až s koncem května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze, bude tam…

Zeman podepsal zákon o snížení spotřební daně z pohonných hmot

18.05.2022 15:00 Aktualizováno Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr.…

Reakce na pandemii byla podle Lipavského pro většinu vlád bezprecedentní…

18.05.2022 14:11 Reakce na koronavirovou pandemii, která různé země zasáhla různou měrou, byla pro většinu vlád…

Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v EU

18.05.2022 13:32 Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v Evropské unii, přestože Česko na jeho…

Milostivé léto se zopakuje, vláda návrh schválila

18.05.2022 13:01 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez…

Související:

Nejnovější