Drahé kovy loni zlevnily, ropa naopak výrazně zdražila

Těžba ropy
Těžba ropy, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 2. ledna 2022 09:19
Sdílej:

Drahé kovy loni zlevnily, cena zlata klesla o sedm procent, stříbra o 15 procent. Naopak ropa zdražila o téměř 60 procent. Výrazně o desítky procent vzrostly ceny průmyslových kovů. Vyplývá to z vyjádření analytiků na dotaz ČTK.

"Cena zlata se během loňského roku snížila o zhruba sedm procent na 1822 USD (39.995 Kč) za troyskou unci. Po březnovém propadu pod 1700 USD se v létě krátce dostalo nad 2000 dolarů, nicméně ve druhé polovině roku ztrácelo. V prosinci pak jeho cena začala opět růst a celkově zlato v posledním měsíci přidalo přes dvě procenta," řekl ČTK analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Důvodem současného růstového trendu je prohlubující se inflace. Dalším stimulem je rychlé šíření nové varianty koronaviru omicron, které posílá dolů ceny akcií, dodal.

Cena ropy (WTI) loni posílila o 58 procent. Důvodem je zejména omezená nabídka suroviny po covidu-19. Zároveň rychlost postcovidového oživení předčila očekávání a projevila se silnou poptávkou po černém zlatu, uvedl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. V pátek odpoledne cena severomořské ropy Brent stála 78,64 dolaru (1726 Kč) za barel. Americká lehká ropa WTI se obchodovala za 75,97 dolaru (1668 Kč) za barel.

Cena stříbra se loni podle Brávníka propadla o 15 procent na 23 USD (505 Kč) za unci. Za poslední měsíc drahý kov posílil o zhruba 0,4 dolaru. Část loňských ztrát v prosinci dohnala i platina, která se obchodovala kolem 971 USD (21.314), tedy o 6,5 procenta níže než na začátku roku. V listopadu byl ale její propad o víc než deset procent.

Také Palladium si polepšilo a s cenou těsně pod 1960 USD (43.024 Kč) ztrácelo proti lednu 16 procent, v listopadu to bylo o 12 procentních bodů více. "Za oživením na konci roku stojí obnovení produkce v automobilovém průmyslu, který částečně vyřešil nedostatek čipů a rozjel výrobu opět naplno. Navíc musí stále uspokojovat vysokou poptávku z předchozích měsíců," podotkl Brávník.

Zdražovaly průmyslové kovy, jako je měď, zinek nebo hliník. Důvodem je pokračující celkové oživení výroby. Měď například posílila o 25 procent na 9,7 USD (213 Kč) za kilogram, cena hliníku vzrostla o 39 procent na 2818 dolarů (61.858 Kč) za tunu.

Cena lithia loni od začátku roku vystřelila o více než 400 procent, upozornil Pfeiler. To podle něj souvisí s omezenou nabídkou a rostoucí poptávkou v souvislosti se zvedajícím se zájmem o elektromobily.

Mezi skokany loňského roku patří i uran, jehož cena vzrostla o 43,5 procenta. Komoditu začali nakupovat spekulanti v reakci na prudce se zvyšující ceny fosilních paliv. Ty podle investorů povedou k akceptaci jádra jako přechodného zdroje, což ceny uranu podporuje, dodal Pfeiler.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Helena Zeťová

Bolest je i po roce nepopsatelná. Maminka zavzpomínala na Helenu Zeťovou

Sobota byla smutným dnem. Uplynul totiž rok od tragické a nečekané smrti Heleny Zeťové. Pozůstalí si charismatickou zpěvačku náležitě připomněli. Helenina maminka přiznala, že na ni tíha loňských událostí opět naplno dolehla. 

Světové celebrity
Madonna

Madonna nadělila fanouškům k Vánocům pořádně peprný dárek

Popová ikona Madonna se rozhodla oslavit letošní Vánoce ve velkém stylu a fanouškům na sociálních sítích nadělila sérii odvážných fotografií. Sedmašedesátiletá zpěvačka se v tematickém focení stylizovala do role svůdné paní Clausové, přičemž pózovala v luxusním spodním prádle inspirovaném vintage módou. Snímky doprovodila provokativní otázkou, zda byli její sledující letos hodní, nebo spíše zlobiví.

Světové celebrity
Taylor Swift

Taylor Swift a její vánoční dárek: Na charitu poslala miliony dolarů

Taylor Swift potvrzuje svou pověst štědré dárkyně a před letošními Vánocemi rozdala miliony dolarů na charitativní účely. Mezi obdarovanými organizacemi je například nezisková společnost MusiCares, která pomáhá hudebníkům v tísni. Tato organizace zpěvačce veřejně poděkovala s tím, že její příspěvek zajistí profesionálům v hudebním průmyslu přístup k nezbytné péči, aniž by museli obětovat svou kariéru.

Světové celebrity
Král Karel III.

Tajný vzkaz krále Karla: Vyzval prince Harryho ve vánočním projevu k usmíření?

Král Karel III. ve svém vánočním projevu vyslal jasné poselství plné laskavosti, naděje a soucitu, přičemž dvakrát použil termín „smíření“. Narážel tím snad na prince Harryho?