Drážní inspekce potřebuje od veřejnosti fotografie kabiny lanovky na Ještěd

Hasiči zasahují u pádu lanovky na Ještědu. (31.10.2021)
Hasiči zasahují u pádu lanovky na Ještědu. (31.10.2021), foto: HZS Libereckého kraje
Pavel Dratva , ČTK 4. listopadu 2021 08:48
Sdílej:

Drážní inspekce žádá veřejnost o pomoc při šetření nedělního pádu kabiny visuté lanové dráhy na Ještěd, při kterém zahynul šestatřicetiletý průvodčí. Zájem má o fotografie kabin zvenčí od letošního 1. září. Inspekce výzvu zveřejnila na svém webu.

Inspekce má zájem zejména o fotografie uchycení kabin k tažnému lanu, závěsů, běhounů, vodicích kladek, lan samotných. Snímky mohou lidé posílat na e-mail: matej.pluhar@dicr.cz.

Kabina visuté lanové dráhy spadla zhruba z třicetimetrové výšky v neděli odpoledne při cestě z horní stanice do dolní. Podle provozovatele lanovky, což jsou České dráhy, bylo bezprostřední příčinou nehody pravděpodobně prasknutí tažného lana. Pád kabiny nepřežil její průvodčí, cestující uvnitř nebyli žádní. V kabině, která jela v opačném směru, tedy směrem nahoru, cestovalo 14 lidí včetně průvodčího. Nikomu z nich se nic nestalo. Kabina zůstala viset na nosném laně, neboť se průvodčímu podařilo aktivovat záchrannou brzdu a zastavit tak kabinu, jež po přetržení tažného lana prudce sjížděla zpátky k dolní stanici.

Policie událost vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti se sazbou od dvou do osmi let. Tragickým pádem se zabývají také inspektoři Drážní inspekce, která očekává, že vyšetřování potrvá přes půl roku.

Drážní úřad po pádu kabiny lanovky přijal mimořádná opatření. Po provozovatelích bude chtít před zahájením zimní sezony sdělit termíny kontrol, oprav a údržby a doložit kontroly lan. Další bezpečnostní opatření bude možné přijmout po vyšetření příčiny nehody na Ještědu.

Stalo se
České celebrity
Veronika Žilková

Láska podle scénáře? Veronika Žilková už není k mání

Působí to dojmem, že Veronika Žilková neumí být sama. Po třech manželstvích a nedávném vztahu s hudebníkem byla nějaký čas nezadaná, věnovala se sobě a blízkým. Nyní ale vyšlo najevo, že je opět zamilovaná. Vztah potvrdil její partner, který není úplně neznámým člověkem.

Zahraničí
Péter Szijjártó

Útok dronů opět zastavil ropovod Družba. Maďaři se zlobí

Ukrajinci nejspíš znovu vyřadili z provozu ropovod Družba, jímž proudí ropa například do Maďarska či na Slovensko. O zastavení dodávek informoval maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Označil ho za další útok na energetickou bezpečnost Maďarska. 

České celebrity
Monika Babišová

Monika Babišová už nechce být profesionální manželkou. Buduje si vlastní kariéru

Monika Babišová se v očích českého národa proslavila především jako manželka expremiéra či prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Této nálepky by se ale zřejmě ráda zbavila. Podle nejnovějších informací se totiž chystá do práce. 

Zahraničí
Donald Trump

Trumpův vzkaz Ukrajině i Rusku. Řekl, jak se vyhrávají války

Americký prezident Donald Trump se opět svérázně vyjádřil k probíhající válce na Ukrajině. V příspěvku na sociální síti naznačil, že napadená země nemůže vyhrát válku, pokud nezaútočí na agresora. Tato slova napsal v období, kdy se snaží o diplomatické řešení konfliktu ve východní Evropě.