Druhá válka o nezávislost. Netanjahu potvrdil novou fázi války s Hamásem

Izrael bojuje druhou válku o nezávislost, řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu novinářům. Vystoupil společně s dalšími členy válečného kabinetu a potvrdil, že armáda zahájila druhou fázi konfliktu proti Hamásu. Pozemní síly už v pátek pronikly do Pásma Gazy, odkud radikálové před třemi týdny provedli překvapivý útok na izraelské území.

Benjamin Netanjahu

"Tohle je druhá fáze války, jejíž cíle jsou jasné - zničit vládu Hamásu a jeho vojenské možnosti a vrátit domů rukojmí," řekl Netanjahu na sobotní tiskové konferenci s tím, že rozšíření aktivity podle něj nijak neohrožuje návrat rukojmích. Rozhodnutí o zahájení pozemní operace bylo jednomyslné, zdůraznil.

"Vždycky jsme říkali: 'Nikdy více.' A 'nikdy více' je teď," prohlásil premiér a vyjádřil plnou podporu velitelům a vojákům, kteří bojují na nepřátelském území. "Vědí, že národ a jeho vedení stojí za nimi. Jsou odhodláni vymýtit toto zlo ze světa, pro naši existenci a za veškerou humanitu," konstatoval. Dokonce poznamenal, že jde o druhou válku za nezávislost Izraele.

Netanjahu byl dotázán na možnou výměnu všech rukojmích za všechny palestinské vězně v izraelských věznicích, o což by mohl stát Hamás. Podle předsedy vlády o tom kabinet diskutuje, další podrobnosti ale nesdělil.

"Během uplynulého dne jsme postoupili do nové fáze," zopakoval ministr obrany Yoav Gallant. "Naše palebná síla otřásla zemí v Gaze. Je to něco jiného, co Hamás zatím od svého vzniku nezažil. Hamás má ztráty jako nikdy dřív," pokračoval.

Izraelské jednotky v Gaze podle ministra dostávají veškerou podporu od armádních složek i zpravodajských služeb. Gallant proto zdůraznil, že šéfové armády a služeb Šin bet a Mossad mají jeho plnou důvěru. "Nebude to krátká válka. Bude to dlouhá válka. Je to my, anebo oni," dodal.

Izraelská armáda už v pátek uvedla, že její pozemní síly rozšiřují svou aktivitu v Gaze, přičemž dva američtí činitelé řekli stanici CBS News, že se domnívají, že jde o pozvolný začátek pozemní invaze. Hlavní armádní mluvčí Daniel Hagari v prohlášení uvedl, že jednotky IDF v posledních hodinách zintenzivnily útoky v Pásmu Gazy. "Po útocích z předchozích dnů rozšiřují pozemní síly svou aktivitu. IDF jedná s velkou silou, aby dosáhla cílů této války," řekl.

Armáda v pátek přiznala, že provádí další průnik do Gazy s pomocí stíhaček a dronů. Podle oficiálních informací mělo dojít k zasažení řady cílů na předměstí města Gaza. Žádný z izraelských vojáků v boji nepadl.

Předchozí razie proběhla ve čtvrtek a trvala několik hodin, cílem byly pozice, z nichž radikálové odpalují rakety. Během operace došlo ke střetům s příslušníky Hamásu. Hagari uvedl, že ozbrojené síly si připravují pozice pro další fázi války.

Nejnovější vývoj nastává poté, co v Pásmu Gazy následkem bombardování zkolabovaly internetové a mobilní služby, informuje CBS s odvoláním na AP. Podle operátora Paltel došlo ke kompletnímu přerušení všech komunikačních služeb.

Během izraelského bombardování Pásma Gazy zahynulo podle resortu zdravotnictví přes 7000 lidí, včetně 2704 dětí. Dalších 17 439 lidí bylo zraněno. Izrael po útoku Hamásu dne 7. října eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3500 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží více než 200 rukojmích.

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu dosahuje podle dostupných a neověřených údajů 8400, zraněno je nejméně 20 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 400 000 obyvatel Pásma Gazy.

SBU řekla, proč nenechala Porošenka opustit Ukrajinu

02.12.2023 21:12 Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi…

Erdogan: Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je ztracena

02.12.2023 19:37 Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je prozatím ztracena z důvodu nekompromisního…

Nebudeme-li jednat, počasí bude poškozovat životy milionů lidí, uvedl papež

02.12.2023 15:58 Papež František ve čtvrtek oznámil, že se léčí z akutního zánětu průdušek, a byl proto nucen zrušit…

Jak zachránit počasí na Zemi? Státy se na COP28 vyslovily pro zastavení…

02.12.2023 14:34 Řada zemí světa se postupně vzdá uhelných elektráren. K alianci Powering Past Coal se na klimatické…

Izrael znovu útočí v Pásmu Gazy, umírají stovky lidí

02.12.2023 12:50 V Pásmu Gazy zahynulo nejméně 240 osob poté, co Izrael obnovil bojové operace v enklávě. Dalších…

Lídři se na COP28 odmítli vyfotit s Lukašenkem

02.12.2023 11:18 Prezidenti Polska, Lotyšska a Litvy v pátek odmítli pózovat na tradiční úvodní fotografii světových…

Putin chce v ruské armádě dalších 170 tisíc vojáků

01.12.2023 22:01 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek nařídil rozšíření ruské armády o dalších 170 tisíc vojáků na…

Válka na Ukrajině: Zelenskyj řekl, že je v nové fázi. Promluvil o…

01.12.2023 18:38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že válka s Ruskem je v nové fázi. Předpokládá…

Orbán chce, aby EU nejprve uzavřela s Ukrajinou strategické partnerství

01.12.2023 13:06 Evropská unie by měla s Ukrajinou nejprve podepsat dohodu o strategickém partnerství a až po…

Putin bude mít 14. prosince tradiční několikahodinovou tiskovou konferenci

30.11.2023 21:39 Ruský prezident Vladimir Putin bude mít 14. prosince tradiční tiskovou konferenci, na které bude…

Související:

Nejnovější