Druhé kolo senátních voleb je podle politologů úspěchem stran vládní koalice

Druhé kolo senátních voleb je úspěchem stran vládní koalice a porážkou pro hnutí ANO. Výsledky ale ovlivnila tradičně nízká volební účast, shodli se politologové, které oslovila ČTK. Významný je podle nich zejména volební výsledek v Jihlavě, kde byl znovu zvolen Miloš Vystrčil (ODS), který porazil kandidátku ANO Janu Nagyovou.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka

Šlo zřejmě o nejsledovanější duel. Nagyová je obžalovaná spolu s předsedou ANO Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo.

"Výsledek senátních voleb je velkým úspěchem stran vládní koalice a velkou porážkou hnutí ANO. Je to ale dáno hlavně tím, že se i letos plně projevily tradiční parametry druhého kola voleb do Senátu: nižší volební účast ve srovnání s kolem prvním, které probíhá souběžně s komunálními nebo s krajskými volbami," řekl ČTK politolog Josef Mlejnek.

Příznivci stran současné vládní koalice se ke druhému kolu dostavují proporcionálně v hojnějším počtu než sympatizanti hnutí ANO či obecněji stran, "které se opírají spíše o starší ročníky z venkova s nižším formálním vzděláním," uvedl.

Po úspěchu Vystrčila v Jihlavě podle Mlejnka rapidně vzrostla pravděpodobnost, že Babiš se prezidentských voleb nezúčastní. "Jihlava byla takovým malým testem Babišových šancí, osobně se v kampani pro Janu Nagyovou silně angažoval, zapojil i další špičky svého hnutí a výsledek je, jaký je. Navíc proti výraznému kandidátovi vládní koalice, na kterého šlo agitačně svádět vládní zodpovědnost za dopady energetické krize," dodal Mlejnek.

Politolog Ladislav Mrklas uvedl, že druhé kolo senátních voleb je poznamenáno nízkou volební účastí. "Vyvozovat z toho nějaké dalekosáhlé důsledky pro celou politickou scénu by bylo obrovskou chybou," uvedl. Podle něj ale jde o úspěch vládních stran, opozici se podle něj nepodařilo druhé kolo dotáhnout do úspěšného konce.

Na Kroměřížsku překvapivě porazila favorizovanou kandidátku ANO Lucii Pluhařovou někdejší poslankyně Jana Zwyrtek Hamplová (za hnutí Nezávislí). Na Plzeňsku zvítězila prezidentka Unie rodinných advokátů a někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (nezávislá) nad starostou Přeštic Karlem Naxerou (TOP 09). Podle Mrklase to ukazuje, že ve společnosti existuje poptávka po velmi jasných stanoviscích. "Já v tom vidím určitý moment, který může ukázat na to, že opozice může mít určitého konkurenta v podobě ještě jiné formy opoziční síly. I to je dost varovný signál pro Andreje Babiše a ANO, že jeho opoziční neochvějnost není taková," dodal Mrklas.

Hnutí ANO podle Mrklase odchází stejně silné, respektive stejně slabé jako dosud. Naopak podle něj posiluje ODS a TOP 09 a je velmi pravděpodobné, že se Miloš Vystrčil udrží v čele Senátu.

"(Miloš Vystrčil) ve druhém kole dokázal porazit kandidátku, kterou přímo podporoval Andrej Babiš velmi vehementně, vložil do toho obrovské množství energie, a myslím si, že i peněz," řekl Mrklas. Babišovi se tak podle něj nepodařilo zrealizovat avizované "referendum o vládě".

Volby podle něj také ukázaly, že nejlepší éra Starostů a nezávislých (STAN) je pryč. "A budou muset hodně zapracovat na tom, aby se ještě někdy vrátila," dodal. Je podle něj zároveň jasné, že sociální demokracie stále ještě žije, ale už jen ve formě politické formace zcela závislé na mnoha okolnostech, například na dohodách s koaličními partnery. ČSSD nezískala v nynějších volbách ani jeden mandát.

EU nalezla shodu na nejvyšší ceně za barel ruské ropy

02.12.2022 19:22 Aktualizováno Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na parametrech cenového stropu na ruskou ropu…

Soud brzy rozhodne o návratu Ratha do vězení

02.12.2022 18:48 Krajský soud v Praze v nejbližších dnech stanoví termín návratu Davida Ratha do vězení. Mluvčí…

Kvůli africkému moru je na Liberecku omezen pohyb lidí

02.12.2022 17:20 Aktualizováno Veterináři dnes odpoledne vydali kvůli výskytu afrického moru prasat u uhynulého divočáka mimořádné…

Ukrajinský konzulát v Brně kvůli podezřelému předmětu evakuovali

02.12.2022 17:14 Aktualizováno Ukrajinský konzulát v Brně v Barvičově ulici dnes asi na čtyři hodiny policisté evakuovali kvůli…

V Česku bylo letos na jaře téměř 18.000 lidí bez domova a 270.000 lidí v…

02.12.2022 16:36 V Česku bylo letos na jaře téměř 18.000 lidí bez domova. Na ulici a po noclehárnách jich žilo 12…

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš před Pavlem a Nerudovou,…

02.12.2022 13:42 Aktualizováno První kolo prezidentské volby by v listopadu podle modelu agentury Ipsos vyhrál předseda hnutí ANO…

Poslanci schválili zrušení automatického zřizování datových schránek…

02.12.2022 13:40 Lidé zřejmě budou moci získat datovou schránku i nadále výhradně na svou žádost. Sněmovna dnes…

Senát vrátil poslancům důchodovou reformu s pozměňovacím návrhem

02.12.2022 11:01 Senát chce uzákonit možnost odchodu do předčasného důchodu bez krácení penze nejen pro zdravotnické…

Senát bude dnes rozhodovat o důchodech záchranářů a o posudkových lékařích

02.12.2022 08:58 Předčasné důchody pro záchranáře nebo změnu v organizaci práce posudkových lékařů dnes projedná…

V Česku je potvrzen africký mor prasat i nové ohnisko ptačí chřipky

01.12.2022 18:57 Ve Frýdlantském výběžku se dnes potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to…

Související:

Nejnovější