Druhou část pomoci s cenami energií skrze úsporný tarif dostanou domácnosti v únoru

Druhou část pomoci s vysokými cenami energií prostřednictvím takzvaného úsporného tarifu dostanou domácnosti v únoru. Příspěvek od státu zohlední spotřebu domácností, kromě samotné dotace se lidem sníží cena ještě odpuštěním poplatku za obnovitelné zdroje, který u každé megawatthodiny (MWh) elektřiny činí 599 korun.

Topení v bytě

Vyplývá to z dokumentu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Konečnou podobu úsporného tarifu schválila tento týden vláda. V reakci na rekordně vysoké ceny energií na burzách se ale nyní již mluví o dalších opatřeních, ve hře je mimo jiné například stanovení maximální ceny elektřiny, a to i na celoevropské úrovni.

Pomoc bude v letošním i příštím roce rozdělena podle spotřeby. Letos se řídí pouze podle spotřeby elektřiny, tedy podle jednotlivých distribučních sazeb. Distribuční sazba stanovuje, kolik domácnost zaplatí za spotřebu elektřiny a za jakých podmínek. Ovlivňuje ji druh a počet používaných elektrospotřebičů.

Pro distribuční sazby D01d, D02d a D25d vláda stanovila příspěvek 3500 Kč. Jde totiž o sazby, které mají obecně nižší spotřebu, bude jim tak odečtena i nižší částka za poplatek za obnovitelné zdroje, protože spotřebují méně megawatthodin. U všech ostatních distribučních sazeb je příspěvek 2000 Kč, k tomu je nutno připočíst odpuštění poplatku 599 Kč za každou spotřebovanou MWh.

V příštím roce se bude úsporný tarif vyplácet již přes jednotlivé komodity. U elektřiny dostanou domácnosti podle distribuční sazby příspěvek od 400 až do 2000 Kč. U plynu se bude příspěvek pohybovat od 200 Kč pro domácnosti s nejnižší spotřebou až po 7800 Kč pro domácnosti, které plynu spotřebují nejvíce.

U dodávek tepla z domovních kotelen bude u zbývající části příspěvku na příští rok nutné, aby zákazník, typicky společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ), oznámil do 30. listopadu 2022 distributorovi plynu počet vytápěných bytových jednotek. Podobně v případě dodávek tepla z centrálního zásobování teplem. Tady bude muset zákazník, například SVJ, oznámit dodavateli tepla počet vytápěných bytových jednotek. Následně SVJ zohlední tuto slevu uživatelům bytů. Údaj o počtu bytů je nutnou podmínkou pro získání příspěvku.

"V příštím roce bude příspěvek z úsporného tarifu poskytnut na jednotlivé komodity zvlášť. Výše podpory jsme nastavili tak, aby zohlednily také poplatky za podporované zdroje energie (POZE). Jejich odpuštění totiž pomůže více domácnostem s vyšší spotřebou elektřiny," řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Na pomoc s domácnostem s vysokými cenami energií by měla vláda dát během nadcházející topné sezony zhruba 40 miliard korun. Celkem vyhradí vláda na pomoc s energiemi pro domácnosti i firmy na 66 miliard korun.

Témata: energetika

Peterková je obžalována za lhaní o úmrtích po očkování, hrozí jí osm let…

27.09.2022 20:48 Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po…

Vláda zatím nepočítá s růstem platových tarifů od ledna

27.09.2022 17:54 Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 16:56 Aktualizováno Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

V Karlových Varech se sestavila koalice ANO, Karlovaráků a Spolu

27.09.2022 16:23 V Karlových Varech vznikne koalice vítězného ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly…

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Kauza Čapí hnízdo: Vlastnickou strukturu Farmy jsem neznal, řekl soudu…

27.09.2022 14:34 Aktualizováno U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav…

Kontroly na hranicích se SR reflektují migrační realitu, řekl Lipavský

27.09.2022 14:28 Aktualizováno Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského …

V Česku teď pracuje přes 87.700 uprchlíků z Ukrajiny

27.09.2022 14:16 V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Nejvíc z…

Čekáme každoroční očkování, covid zřejmě už nezmizí, říká viceprezident…

27.09.2022 14:07 Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude…

Související:

Nejnovější