Druhý den voleb odstartoval. Češi si dnes vyberou europoslance

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie., foto: Jan Nebřenský / INCORP images
Libor Novák 8. června 2024 08:00
Sdílej:

Dnes v 8 hodin ráno se podruhé otevřely volební místnosti, v nichž Češi rozhodují o svých zástupcích v Evropském parlamentu na příštích pět let. Na výběr mají ze 30 stran, hnutí a jejich koalic. Podle průzkumů mají největší šanci na úspěch strany zastoupené ve Sněmovně. Volební místnosti se uzavřou ve 14:00, výsledky se ale lidé dnes ještě nedozví.

Hlasování probíhá ve 14 800 volebních místnostech po celé zemi, které budou dnes otevřeny do 14:00. Výsledky voleb budou zveřejněny až v neděli před půlnocí, po uzavření posledních volebních místností v EU.

Lidé mohou vybírat z celkem 674 kandidátů, ale zvoleno bude jen 21 z nich. Mandáty obhajují strany ANO, ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a KSČM.

K volbám může dorazit plnoletý český nebo evropský občan, který je na území Česka registrován k přechodnému nebo trvalému pobytu alespoň 45 dní před volbami. V evropských volbách v Česku ale neexistuje možnost volby ze zahraničí.

K volbám si každý volič musí donést platný doklad totožnosti, tedy buď občanský průkaz nebo cestovní pas. Hlasovací lístky by měly dojít každému do schránky nejpozději tento týden, lze o ně ale zažádat i přímo v místě voleb u volební komise. Lístek příslušné strany se vloží do obálky, kterou volič obdrží na místě od volební komise, a vhodí do urny.

Ze závažných (zejména zdravotních) důvodů lze žádat o možnost hlasovat do přenosné volební schránky. Je možné tak učinit ústně i telefonicky. Rovněž můžeme požádat jiného voliče o asistenci při hlasování ve volební místnosti. Nikoho však nelze zmocnit k tomu, aby volil za voliče.

Češi si volí 21 poslanců s tím, že mohou používat preferenční hlasy (tzv. kroužkování). Česko používá preferenční hlasování, které umožňuje voličům možnost dávat preferenční hlasy v rámci seznamu stran, které si zvolí. Kandidáti, kteří dostanou většinu preferencí, budou s větší pravděpodobností zvoleni.

Preferenční hlasy volič udělí zakroužkováním pořadového čísla kandidáta na volebním lístku. Každý volič má v eurovolbách k dispozici 2 preferenční hlasy. Při zakroužkování více kandidátů se preference nezapočítají.

Ve většině zemí EU se ale bude volit až v neděli. Výjimku tvoří Irsko, Itálie, Slovensko, Malta, Nizozemsko a Lotyšsko. Česká republika je společně s Itálií jedinou zemí, kde se volby odehrají ve dvou dnech. Výsledky voleb se tak dozví Češi až v neděli pozdě večer.

Sčítání začne ve 23:15 poté, co se uzavřou volební místnosti v Itálii. Všude v Evropské unii se musí sčítat ve stejnou dobu. První výsledky budou známé několik minut po uzavření volebních místností díky exit polls. Ty ale nemusí být stoprocentně přesné a nedokážou s naprostou přesností určit vítěze voleb.

Letošní volby do Evropského parlamentu se konají ve stínu bezpečnostních hrozeb, ekonomické nejistoty a vzestupu extremistických a populistických stran. Roste inflace, panuje nedostatek pracovních sil a Evropě se navíc nedostává dostatečných dodávek energie.

Většina členských států v současné době vykazuje rozpočtové deficity při rostoucím veřejném dluhu. Zároveň Evropská unie potřebuje zvýšit své výdaje na bezpečnost, která se ocitla v ohrožení po ruské invazi proti Ukrajině z února 2022.

Národní politické strany k volbám do Evropského parlamentu sice vypisují své vlastní kandidátní listiny pro jednu konkrétní zemi, v evropské instituci už ale poslanci nejsou organizováni podle státní, ale politické příslušnosti. V Evropském parlamentu tak existují politické strany a frakce.

Frakce v Evropském parlamentu je skupina europoslanců, kteří se sdružují na základě podobných politických názorů a ideologií. Tyto frakce jsou tvořeny členy různých národních stran, které mohou být součástí evropských politických stran. Frakce mají důležitou roli při organizaci práce parlamentu, včetně rozdělování funkcí a času pro řečníky, koordinace politických strategií a stanovování parlamentního programu.

Členy jsou jednotliví poslanci Evropského parlamentu, kteří se k frakci připojí na základě svých politických názorů a ideologií. Tito poslanci mohou pocházet z různých národních stran, které jsou členy stejné evropské politické strany, nebo mohou být nezávislí. Jejich vliv je omezen na práci a rozhodování v rámci Evropského parlamentu. Frakce se soustředí na ovlivňování legislativního procesu a politických rozhodnutí přímo v parlamentu.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Marek Eben

Marku Ebenovi se nedaří předat vzkaz. Češi ho zase zmínili jako možného prezidenta

Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé. 

Sport
Petra Kvitová

Kvitová dala sbohem osudovému Wimbledonu. Teď ji čekají poslední zápasy

Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole. 

Domácí
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie varovala pražské řidiče. Večer na jednom místě uzavře důležitou silnici

Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Předpověď počasí až skoro do konce července. Jaká bude první půlka prázdnin?

Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.