Důchody od ledna porostou o 360 korun, rozhodla vláda

Od ledna budou všechny kategorie penzí, tedy starobní, invalidní a pozůstalostní, zvýšeny o stejnou částku 360 korun. Toto navýšení bude reflektováno v rámci solidární pevné části důchodu. Vláda také schválila možnost používat k fyzickému prokázání totožnosti digitální občanský průkaz.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda dnes schválila nařízení o pravidelné valorizaci, oznámil ministr práce Marian Jurečka z KDU-ČSL na tiskové konferenci. Při výpočtu této částky se vláda řídila platnými právními předpisy. Podle informací z ministerstva práce by se průměrný starobní důchod měl od ledna zvýšit nad hranici 20 600 korun. Jurečka uvedl minulý týden, že toto zvýšení povede ke zvýšení výdajů na důchody příští rok o 12,3 miliardy korun.

Dnes byl také schválen plán obnovy a rozvoje historických pevnostních měst Terezín a Josefov. Během následujících pěti let budou vyčleněny finanční prostředky ve výši až 1,73 miliardy korun z havarijního fondu Ministerstva kultury a rozpočtů jednotlivých krajů a měst na záchranu těchto nejvíce zchátralých budov.

Dalších až 1,2 miliardy korun bude směřovat do údržby a obnovy dalších historických staveb v rámci programu, který je vyvíjen Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci s kraji. Toto financování bude rozloženo do období od roku 2024 do roku 2033.

Vláda dnes také schválila digitální občanský průkaz. Díky novele zákona o právu na digitální služby, který předložil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, budou muset od ledna 2024 ústřední správní úřady tyto eDoklady přijmout.

Vláda tímto krokem dala zelenou nově chystané aplikaci eDoklady z dílny Digitální a informační agentury (DIA), která bude sloužit k prokazování totožnosti jako alternativa k plastovému občanskému průkazu. Od ledna příštího roku bude ke stažení na App Store a Google Play.

"Za nejpříjemnější důsledek zavedení digitální verze občanského průkazu považuji to, že kdo nebude chtít, nebude muset v budoucnu s sebou na řadu míst nosit plastové kartičky. Na prokázání totožnosti postačí jen mobil. Od ledna příštího roku budou postupně přibývat místa, která budou eDoklady muset přijmout. Druhou výhodou je lepší zabezpečení a kontrola nad osobními údaji, neboť občan bude vědět, které údaje bude ověřovateli předávat. A i kdybyste mobil ztratili, můžete eDoklady na dálku vypnout," uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Novela zákona o právu na digitální služby, která dnes prošla vládou, stanovuje aplikaci eDoklady jako plnohodnotnou alternativu k občanskému průkazu pro vnitrostátní použití. Prakticky to znamená, že občané budou mít možnost, nikoli povinnost, využívat digitální verzi průkazu k prokázání totožnosti nebo dalších požadovaných údajů. K jejímu využití budou potřebovat digitální identitu občana, do které se přihlásí např. skrze mobilní klíč eGovernmentu či další.

Vláda dnes rovněž schválila poslaneckou verzi zákona o správě voleb, která udržuje dvoudenní hlasování, informoval vicepremiér Vít Rakušan ze STAN. Původně vláda na návrh Ministerstva vnitra prosazovala jednodenní hlasování, což je běžná praxe v některých dalších evropských zemích. Nový návrh ale stále obsahuje některá opatření z původního návrhu Ministerstva vnitra, jako je stanovení pevného termínu pro některé typy voleb v prvním říjnovém týdnu a možnost centrálního vedení jednotného seznamu voličů.

Argumentem k zachování dvoudenního hlasování v pátek a sobotu bylo, že jednodenní páteční hlasování by mohlo omezit právo občanů na vyjádření svého názoru. Poslanci se proto dohodli na kompromisu, který zachovává stávající dny hlasování.

Uprchlíci z Ukrajiny nově také získají možnost prodloužit svou dočasnou ochranu v České republice o další rok, tedy až do konce března 2025. Vláda dnes schválila novelu zákona zvaného lex Ukrajina, která bude nyní projednávána v Poslanecké sněmovně.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že současný průběh ruské agrese proti Ukrajině nedává naději na brzký návrat ukrajinských uprchlíků zpět do jejich domovů. Novela počítá s přeregistrací uprchlíků během příštího roku. Ministr vnitra Vít Rakušan ze strany STAN informoval novináře o schválení této novely. Dočasná ochrana umožňuje uprchlíkům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání a pracovnímu trhu.

Témata: vláda ČR | důchody

Vystrčil udělil českým osobnostem stříbrné medaile

28.09.2023 21:10 Předseda Senátu Miloš Vystrčil i letos udělil stříbrné medaile řadě českých osobností při…

Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji stoupl desetinásobně

28.09.2023 13:22 Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji se výrazně zvýšil ve srovnání s počátkem tohoto…

Fialova vláda rozhodla o nákupu letadel F-35 pro armádu

27.09.2023 16:50 Česko pořídí pro armádu 24 nadzvukových letounů F-35, rozhodla vláda. Podle premiéra Petra Fialy …

Babiš se v dopise obrací na Fialu kvůli Rakušanovi

27.09.2023 14:48 Expremiér Andrej Babiš (ANO) vyzval dopisem premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o osudu Víta…

Sněmovna ve středu nejspíš vládní konsolidační balíček neschválí

27.09.2023 12:20 Poslanecká sněmovna ve středu pokračuje ve schvalování konsolidačního balíčku, avšak pouze do 14.…

Policie zasahuje na MPO kvůli dotačním výzvám z let 2016 až 2018

26.09.2023 16:22 Ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo, že od úterního dopoledne v jeho prostorách zasahuje…

Na Karlovarsku došlo k násilnému trestnému činu

25.09.2023 19:36 Policie od pondělí vyšetřuje násilný trestný čin na Karlovarsku. Kromě oběti je po smrti i útočník,…

ČSÚ prozradil, kolik Češi platili v první půlce roku za elektřinu a plyn

25.09.2023 18:20 České domácnosti platily v prvním pololetí letošního roku průměru 7 607 Kč za MWh elektřiny a 2 696…

České dráhy oznámily, že od prosince zdraží jízdné

25.09.2023 14:48 České dráhy v pondělí oznámily, že v prosinci upraví kilometrický tarif, který se tak zvýší v…

BIS odhalila ruského vlivového agenta, šířil kremelskou propagandu

25.09.2023 13:09 Bezpečnostní informační služba (BIS) v Česku odhalila ruského agenta, který se podílel na šíření…

Související:

Nejnovější