Sporná vládní novela o snížení červnové valorizace důchodů se stala ve Sněmovně předmětem sázky. Poslanec koaliční ODS Karel Haas ji uzavřel při schůzi se dvěma zákonodárci opozičního hnutí ANO a týká se ústavnosti předlohy, která po schválení oběma parlamentními komorami nyní čeká na stanovisko nového prezidenta Petra Pavla.
Haas dnes popsal okolnosti sázky na dotaz ČTK. Jedním z poslanců ANO, jenž se s ním vsadil, je místopředseda Sněmovny a hnutí Karel Havlíček, potvrdil na dotaz ČTK mluvčí ANO Martin Vodička. V jeho případě, jak uvedl, je ve hře lahev dobrého rumu. Opozice už předem ohlásila, že pokud bude novela platit, napadne ji u Ústavního soudu.
Sněmovní schvalování omezení růstu důchodů provázely rozsáhlé opoziční obstrukce. Haas o případné sázce mluvil přímo z řečniště třetí jednací den večer, kdy uvedl, že nikdo neví, jak by Ústavní soud rozhodl. "Rád přijmu sázku s kýmkoliv z opozice, velmi rozumnou, takto tady tu nabídku dělám, protože jako právník věřím, že zákon projde testem u Ústavního soudu," řekl.
Dnes Haas doplnil, že se po vystoupení vydal za poslanci ANO, zda by někdo z nich chtěl nabídku přijmout. Vnímal ji, jak podotkl, jako odlehčení dlouhé schůze. "Se dvěma z kolegů z hnutí ANO jsme si opravdu chlapsky podali ruku na to, že nás právní výsledek zajímá a věc není černobílá, to znamená, ani já nemám vůbec žádnou jistotu, jak to dopadne," podotkl. Co přesně je v sázkách ve hře, neprozradil.
Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo průměrně o 1770 korun více. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech. Pochyby o ústavnosti se týkají možné zpětné platnosti kroku, vládní činitelé s nimi nesouhlasí. Spory budí i schvalování předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Haas na plénu řekl, že věří tomu, že vláda odůvodnila novelu správně a že i legislativní proces postupuje v souladu s ústavními principy.
Až další jednací den dopoledne se Haasovy "hozené rukavice" chopil poslanec ANO Aleš Juchelka. Navrhoval, aby výše sázky činila dvojnásobek rozdílu mezi loňským a letošním měsíčním poslaneckým platem. Částka, podle výpočtu ČTK kolem 23.000 korun, měla jít na konkrétní dobročinný účel.
Pavel chce sdělit stanovisko k vládní novele potom, co se ve středu setká se zástupci ANO Alenou Schillerovou a Havlíčkem. V případě, že by ji vetoval, Sněmovna by pravděpodobně již nestihla přehlasovat jeho postoj včas. Kabinet poukazuje na to, že předloha musí vyjít ve sbírce do 22. března, což je poslední den pro vydání vládního nařízení k červnovému navýšení penzí podle platných pravidel.
Lucie Vondráčková si udělala jméno sama za sebe, ale příslušnosti ke slavné rodině se samozřejmě nezbaví. Snad všichni v Česku znají jejího tatínka Jiřího i tetu Helenu. Málo se ale mluví o tom, jaké kořeny má herečka a zpěvačka díky své mamince.
Česko v červenci oslavilo nedožité 87. narozeniny Karla Gotta, ale zároveň se objevily informace, které nás navracejí do ledna, kdy kulatiny oslavila zpěvákova manželka Ivana Gottová. Vdova si tehdy oblékla šaty, které mnoho lidí zaujaly. Kdo za nimi stál?
Anonym v pondělí pohrozil bombovými útoky v budovách po celém Česku. Policejní kontroly probíhají za běžného provozu, relevance výhrůžky byla vyhodnocena jako nízká. Hrozba se podle dostupných informací týká stovek míst.
ADONXS po nekonečném Rituálu opět přepíná do angličtiny a představuje novou skladbu Cherry On Your Cake. Energický letní singl je plný slunce, potu, spontánních dobrodružství a samozřejmě sladkého závanu třešní.
Manželství Karlose Vémoly a Lely Ceterové se rozpadlo už před nějakým časem, přesto se vztahy mezi bývalými partnery nezdály být nějak dramatické. Až nyní se zápasníkovi podařilo přilít olej do ohně. Dokonce už se mluví o soudu.
Začíná týden na přelomu července a srpna, od kterého se zejména očekává návrat tropického počasí. Dnešek tomu ale ještě nasvědčovat nebude. Místy se totiž má hodit i deštník, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Je to dnes přesně rok, co odešel legendární herec a komik Jiří Krampol. Mnozí fanoušci se zřejmě s jeho úmrtím dodnes nevyrovnali, ale sám bavič podle jednoho z přátel už v závěru života tušil, že mu čas neúprosně dochází.
Unikátní dokument o skupině Oasis od Stevena Knighta v režii Dylana Southerna a Willa Lovelacea bude mít světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Film vstoupí do českých kin od 10. září 2026. Ještě letos zamíří exkluzivně na Disney+ mimo USA a na Hulu a Disney+ ve Spojených státech.
Česko v neděli zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel známý výtvarný umělec a hudebník Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie či rektor Akademie výtvarných umění. Podle ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) odešel autor, který po desítky let utvářel dějiny moderního českého umění.
Přes deset let byla TV Barrandov spojena především s osobou Jaromíra Soukupa. To už sice dva roky neplatí, ale úpadek televizního byznysu se nedaří zastavit. Důkazem je i nejnovější informace o stěhování televize z Barrandova mimo Prahu.
Tereza Kerndlová se během tohoto týdne podělila o velmi smutnou novinku. Po patnácti letech přišla o milovaného pejska, který byl jejím oddaným čtyřnohým kamarádem.
Dlouholetý poslanec Jaroslav Foldyna (SPD) se další měsíc nesmí zdržovat ve společné domácnosti s manželkou. Děčínský okresní soud prodloužil předchozí vykázání politika, který je podezřelý z domácího násilí.