Důchody se zřejmě mimořádně zvýší, kvůli enormnímu zdražování

Česko zřejmě čeká v příštím roce mimořádné zvýšení důchodů kvůli vysokému růstu cen. Pokud se ceny zvednou o pět a více procent, o stejný díl se má upravit i zásluhová část penze. Vyplývá to ze zákona o důchodovém pojištění.

Ilustrační foto

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo predikci, podle které by růst cen měl zrychlovat. V prvních měsících roku by se mohl pohybovat kolem sedmi procent. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes ČTK řekla, že s řešením její resort počítá. Počkat musí ale na ekonomické údaje.

"Počkáme si na to finální strvrzení. Ve vládě se poradíme s kolegy, jak budeme postupovat. My stále nevíme, kdy můžeme očekávat fungování nové vlády," uvedla ministryně. Téma chce zmínit už na středečním zasedání dosluhujícího kabinetu.

Důchody se budou jako každý rok zvyšovat od ledna. Podle zákonných pravidel se průměrný starobní důchod zvedne o 505 korun. Z toho 350 korun poputuje do solidární části, která je pro všechny stejná. Činit bude 3900 korun. Zbytek posílí zásluhovou procentní výměru důchodu, která se vypočítává podle odpracovaných let a výše odvodů z výdělků. K tomu se všem lidem s penzí přidá ještě 300 korun navíc. Také tento bonus nad zákonnou valorizaci posílí zásluhový díl penze.

"Jsem strašně ráda, že se mi podařilo prosadit tři stovky nad zákonnou valorizaci. Když jsem o tom začala letos v květnu mluvit, tak všichni kroutili hlavou. My jsme ty odhady (růstu cen) měli. Ty tři stovky od ledna lidem pomůžou, alespoň přechodně," řekla ministryně.

Důchody se zvedají pravidelně vždy od ledna. Zákon o důchodovém pojištění uvádí, že mimořádně se penze zvyšují tehdy, pokud růst cen dosáhl aspoň pěti procent. Přidání následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen překročilo pětiprocentní hranici. Pokud by se přes ni spotřebitelské ceny dostaly v lednu, od června by se důchody měly mimořádně zvýšit. Kabinet má nařízení vydat do 50 dnů po skončení měsíce s aspoň pětiprocentním cenovým růstem.

"Procentní výměry vyplácených důchodů se při zvýšení důchodů v mimořádném termínu zvýší o tolik procent, kolik činí růst cen," uvádí zákon.

Na konci září starobní, invalidní a pozůstalostní penze od České správy sociálního zabezpečení pobíralo 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců a důchodkyň z toho bylo 2,38 milionu. "Vysoká inflace bude mít obrovský dopad na důchody a pak také na státní rozpočet," dodala Maláčová.

Například přidání sto korun ke každému důchodu představuje za půl roku výdaje přes 1,7 miliardy korun. Při mimořádném navýšení by penze rostly o stokoruny. Na třísetkorunový bonus se má příští rok podle dřívějších informací vydat 10,6 miliardy korun a na běžnou valorizaci kolem 20 miliard.

Zákon původně počítal s mimořádnou valorizací až tehdy, když ceny porostou o deset procent. Snížení hranice na pět procent před 13 lety prosadil tehdejší ministr práce pravicové vlády Petr Nečas (ODS).

Témata: důchody

Imunita u lidí, kteří prodělali covid, není proti omikronu moc dobrá

09.12.2021 11:29 Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali covid…

Fiala se nečekaně sešel se Zemanem

09.12.2021 11:20 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) se sešel s prezidentem Milošem Zemanem na neformální schůzce.…

Ministerstvo se nechystá upravit jarní přijímací, maturitní ani závěrečné…

09.12.2021 10:47 Ministerstvo školství se nyní s ohledem na covid-19 nechystá upravit jarní přijímací, maturitní ani…

Ve středu v Česku přibylo 16.179 potvrzených případů covidu

09.12.2021 10:35 Aktualizováno Ve středu v Česku přibylo 16.179 potvrzených případů covidu, zhruba o 5000 méně než před týdnem. Je…

ČSSD zažila v poslední době největší propad v polistopadové historii

09.12.2021 09:15 Tradiční parlamentní i vládní strana ČSSD zažila v poslední době největší propad v polistopadové…

Dopravu v celé zemi komplikuje čerstvě napadaný sníh

09.12.2021 08:55 Dopravu v celé zemi komplikuje dnes ráno čerstvě napadaný sníh, někde také námraza. Silnice jsou…

Dvacet z více než 90 špičkových restaurací skončilo. Chyběli zahraniční…

08.12.2021 21:51 Zhruba 20 z 93 špičkových restaurací, které loni získaly ocenění Zlatého lva od nakladatelství…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Aktualizováno Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Do Česka dorazí dvě zásilky léku proti covidu-19

08.12.2021 19:07 Do Česka dorazí v příštích dvou týdnech dvě zásilky léku molnupiravir proti nemoci covid-19.…

Piráti a STAN se obrátili na ÚS kvůli volebnímu přepočtu

08.12.2021 18:56 Aktualizováno Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) napadla u Ústavního soudu listopadové rozhodnutí, ve…

Související:

Nejnovější

reklama