Duda tvrdí, že Ukrajina možná nebude schopna znovu získat Krym. Čelí vlně kritiky

Andrzej Duda a Volodymyr Zelenskyj
Andrzej Duda a Volodymyr Zelenskyj, foto: Kancelaria Prezydenta
Libor Novák 4. února 2024 11:25
Sdílej:

Polský prezident Andrzej Duda v pátek prohlásil, že si není jistý, zda bude Ukrajina schopna znovu získat kontrolu nad Ruskem okupovaným Krymským poloostrovem. Jeho výrok vyvolal vlnu kritiky.

Varšava se od invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 stala jedním z nejstabilnějších podporovatelů Kyjeva a zdůrazňuje, že obnovení kontroly Ukrajiny nad celým svým územím je klíčové k odrazení další vojenské agrese ze strany Moskvy.

Prezident Duda opakoval svůj postoj pozdě večer během rozhovoru na kanálu Kanal Zero na platformě YouTube. Na otázku, zda věří, že Ukrajina bude schopna znovu získat Krym, odpověděl: "Těžko říct. Nevím, zda se Krym vrátí, ale věřím, že Doněck a Luhansk ano."

Duda považuje Krymský poloostrov, který byl obsazen Ruskem v roce 2014, osm let před plným spuštěním vojenské invaze, za "speciální místo z historických důvodů, protože většinu času byl v rukou Ruska".

Doněcká a Luhanská oblast na východě Ukrajiny byly také obsazeny moskevsky podporovanými silami v roce 2014 a na rozdíl od Krymu jsou stále obléhány v průběhu současné agrese. Ukrajina slibuje, že během války s Ruskem získá zpět každý centimetr svého území, včetně Krymu.

Ukrajinský velvyslanec v Polsku Vasyl Zvaryč prohlásil v sobotu na sociální síti, že "Krym je a zůstane součástí Ukrajiny". Dodal: "Deokupace Krymu je naším úkolem a povinností, kterou sdílíme se svobodným světem."

Ministr zahraničí Polska Radoslaw Sikorski zdůraznil, že "Polsko uznává nezávislost Ukrajiny v rámci mezinárodně stanovených hranic".

Poznámky prezidenta Dudy kritizovali i další členové polské vládní proevropské koalice, kteří patří k jinému politickému táboru než prezident. Duda je spojencem nacionalistické strany Právo a spravedlnost (PiS). Kritiku Dudových slov odmítl zákonodárce z PiS Radoslaw Fogiel, tvrdíc, že Duda jasně řekl, že neví, zda se Krym vrátí k Ukrajině.

Témata:
Stalo se
Domácí
Metro

Metro zase nepojede tak, jak jsme zvyklí. Výluka bude jednodenní

Bez výluky v provozu pražského metra se neobejde ani závěrečný listopadový víkend. Omezení tentokrát nastane na lince B, kde pokračuje rekonstrukce jedné ze stanic. Náhradní dopravu zajistí tramvaje. 

České celebrity
Karel Šíp

Karel Šíp varoval čtenáře nové knihy. Prý to není veselé čtení

Karla Šípa všichni známe zejména jako televizního baviče a moderátora. Pokud ho máte rádi, možná vás jen několik týdnů před Vánocemi potěší informace, že napsal další knížku. Tentokrát je jiná, jak zdůrazňuje on sám. 

Světové celebrity
Macaulay Culkin

Macaulay Culkin překvapil: Moje děti netuší, že jsem hrál Kevina v Sám doma

Macaulay Culkin se podělil o překvapivou reakci svých dětí na vánoční film Sám doma. Dětská hvězda, která se proslavila právě touto rolí, prozradila, že jeho synové nemají vůbec tušení, že chlapce Kevina v ikonické sérii hraje jejich vlastní otec, přestože se na sváteční klasiku dívají. První film Sám doma měl premiéru v roce 1990, tedy před pětatřiceti lety, kdy bylo Macaulaymu pouhých deset let.

Světové celebrity
Ozzy Osbourne

Sharon Osbourne: Poprvé od Ozzyho smrti se ukázala na veřejnosti

Sharon Osbourne se čtyři měsíce po úmrtí svého manžela, rockové ikony Ozzyho Osbournea, vrátila do centra pozornosti a uskutečnila své první veřejné vystoupení. Sedmdesátiletá manažerka a televizní hvězda se v Londýně zúčastnila okázalé akce, kterou pořádala Rebecca Vallance, a doprovázela ji její dcera Kelly Osbourne.