Zpravodajská společnost BBC dnes analyzovala několik ruských tvrzení týkajících se zpráv z osvobozené obce Buča u Kyjeva a dospěla k závěru, že vyjádření zpochybňující utrpení civilistů odporují vizuálním důkazům i svědectvím místních.
Ve městě severozápadně od ukrajinské metropole se po odchodu ruských jednotek našly desítky až stovky mrtvol a zatímco ukrajinští a západní představitelé hovoří o válečných zločinech, Moskva bez důkazů obviňuje Kyjev z provokace.
Ruské ministerstvo obrany například přišlo s tvrzením, že v čase ruské okupace Buči se nikdo z místních nestal obětí násilí. Toto vyjádření je v přímém rozporu s mnoha svědectvími. Místní obyvatelé například vylíčili BBC, že Rusové systematicky vpadali lidem do domů a kradli jídlo i cennosti, zatímco domácí museli být ve sklepech. Jedna žena uvedla, že ruští vojáci zabili jejího syna, když šel do pneuservisu, kde pracoval.
Desperately sad story from just outside Kyiv, about a woman called Iryna whose son was killed by Russian soldiers. We were the first outsiders she'd seen since the Russians left her village on Friday. Shot and edited by @leedurant. Produced by @producerkathy pic.twitter.com/vKE1tjL1kf
— Jeremy Bowen (@BowenBBC) April 3, 2022Jistá místní učitelka lidskoprávní organizaci Human Rights Watch dnes řekla, že Rusové v Buče zadrželi pětici mužů a jednoho náhodně vybraného zavraždili. Další lidé situaci popsali ruskému investigativnímu webu The Insider. "Byly to strašlivé dny... Bylo zakázáno vycházet na ulici. Když jste vyšli, zastřelili vás," uvedla místní obyvatelka Kristina.
Když o tomto víkendu znovu převzali kontrolu nad obcí Ukrajinci, začaly se šířit snímky mrtvol ležících na ulicích, přičemž některé měly podle reportérů ruce svázané za zády. Oficiální ruské kanály pak začaly tyto záběry zpochybňovat jako zinscenované. Zatímco se šířilo video natočené z projíždějícího auta, na němž jsou vidět mrtvoly na obou stranách, ruské velvyslanectví v Kanadě na twitteru sdílelo upravenou verzi s tvrzením, že ruka u jednoho z ležících těl se pohnula.
Podle zjištění BBC ale toto tvrzení pouze využívá nízké kvality záznamu a toho, že na čelním skle auta byla kapka vody nebo nečistota, která obraz zkresluje. "Další ruské tvrzení se zaměřuje na jinou část záznamu. Auto projíždí kolem dalšího těla... Jak jede dál, tělo se na moment objeví v pravém zpětném zrcátku. Proruské účty tvrdí, že se tělo 'posadilo'. Ovšem zpomalená verze videa ukazuje, že boční zrcátko jasně deformuje odraz těla, stejně jako budov v pozadí," píše BBC. Kromě toho obě mrtvoly našla na fotografiích agentur Getty a AFP.
Ruské ministerstvo zahraničí zase na twitteru psalo o údajně pozoruhodných vlastnostech těl zdokumentovaných v Buče a mimo jiné označilo za znepokojivé, že "nejsou ztuhlá". Tělo člověka po smrti prochází procesem zvaným rigor mortis, při němž se svaly stahují a tuhnou, vyjádření ruské diplomacie je však zavádějící. Jistý patolog, který pracoval mimo jiné v Kosovu a Rwandě, ovšem nepřál si být jmenován, BBC řekl, že rigor mortsi do několika dní "zpravidla pomíjí".
Další důkazy proti ruským tvrzením pak přinesl deník The New York Times (NYT), který získal satelitní snímky Buči z času ruské okupace. Na nich identifikoval mnohá těla civilistů, která byla o víkendu nalezena po ruském odchodu. Snímky od firmy Maxar Technologies údajně svědčí o tom, že nejméně 11 mrtvol nalezených na jedné z místních ulic tam leželo už od 11. března.
https://twitter.com/malachybrowne/status/1511066858790785032
"Příčiny úmrtí nejsou jasné. Některá těla měla vedle sebe něco, co připomínalo dopadový kráter. Jiná byla u opuštěných aut. Tři těla ležela vedle jízdních kol. Některá mají ruce svázané za zády bílým kusem látky," píše NYT.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.
Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny.
Česko na uplynulý týden jen tak nezapomene, protože odešel jeden z nejoblíbenějších českých herců. Dlouholeté přátelství pojilo zesnulého Jiřího Bartošku s kolegyní Dagmar Havlovou. Jak bývalá první dáma prozradila, znali se přes půlstoletí.
Příští víkend bude podle meteorologů z ČHMÚ.cz panovat typicky jarní počasí.
Tři roky po tragické nehodě na natáčení westernu Rust se Hilaria Baldwin rozhodla promluvit naplno o tom, jak hluboce tato událost zasáhla jejího manžela Aleca Baldwina – nejen psychicky, ale i fyzicky. V nově vydaných memoárech s názvem Manual Not Included popisuje chvíle plné zoufalství a obav o jeho život.
Jeremy Clarkson, známý moderátor pořadů jako Top Gear, a nyní také populární farmář, odhalil, co čeká jeho úspěšný pořad Clarksonova farma, jehož pátá řada je již natočena. Zároveň přiznal, že čelí vážným zdravotním problémům, včetně přetrvávajících bolestí zad, které označil za natolik vážné, že by mohly být i rakovinového původu.
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.