Důkazy proti Rusku: Moskva se neopírá o fakta, když zpochybňuje mrtvé civilisty u Kyjeva

Zpravodajská společnost BBC dnes analyzovala několik ruských tvrzení týkajících se zpráv z osvobozené obce Buča u Kyjeva a dospěla k závěru, že vyjádření zpochybňující utrpení civilistů odporují vizuálním důkazům i svědectvím místních.

Zavraždění obyvatelé města Buča prchající před ruskými agresory (4. dubna 2022, Ukrajina).

Ve městě severozápadně od ukrajinské metropole se po odchodu ruských jednotek našly desítky až stovky mrtvol a zatímco ukrajinští a západní představitelé hovoří o válečných zločinech, Moskva bez důkazů obviňuje Kyjev z provokace.

Ruské ministerstvo obrany například přišlo s tvrzením, že v čase ruské okupace Buči se nikdo z místních nestal obětí násilí. Toto vyjádření je v přímém rozporu s mnoha svědectvími. Místní obyvatelé například vylíčili BBC, že Rusové systematicky vpadali lidem do domů a kradli jídlo i cennosti, zatímco domácí museli být ve sklepech. Jedna žena uvedla, že ruští vojáci zabili jejího syna, když šel do pneuservisu, kde pracoval.

Jistá místní učitelka lidskoprávní organizaci Human Rights Watch dnes řekla, že Rusové v Buče zadrželi pětici mužů a jednoho náhodně vybraného zavraždili. Další lidé situaci popsali ruskému investigativnímu webu The Insider. "Byly to strašlivé dny... Bylo zakázáno vycházet na ulici. Když jste vyšli, zastřelili vás," uvedla místní obyvatelka Kristina.

Když o tomto víkendu znovu převzali kontrolu nad obcí Ukrajinci, začaly se šířit snímky mrtvol ležících na ulicích, přičemž některé měly podle reportérů ruce svázané za zády. Oficiální ruské kanály pak začaly tyto záběry zpochybňovat jako zinscenované. Zatímco se šířilo video natočené z projíždějícího auta, na němž jsou vidět mrtvoly na obou stranách, ruské velvyslanectví v Kanadě na twitteru sdílelo upravenou verzi s tvrzením, že ruka u jednoho z ležících těl se pohnula.

Podle zjištění BBC ale toto tvrzení pouze využívá nízké kvality záznamu a toho, že na čelním skle auta byla kapka vody nebo nečistota, která obraz zkresluje. "Další ruské tvrzení se zaměřuje na jinou část záznamu. Auto projíždí kolem dalšího těla... Jak jede dál, tělo se na moment objeví v pravém zpětném zrcátku. Proruské účty tvrdí, že se tělo 'posadilo'. Ovšem zpomalená verze videa ukazuje, že boční zrcátko jasně deformuje odraz těla, stejně jako budov v pozadí," píše BBC. Kromě toho obě mrtvoly našla na fotografiích agentur Getty a AFP.

Ruské ministerstvo zahraničí zase na twitteru psalo o údajně pozoruhodných vlastnostech těl zdokumentovaných v Buče a mimo jiné označilo za znepokojivé, že "nejsou ztuhlá". Tělo člověka po smrti prochází procesem zvaným rigor mortis, při němž se svaly stahují a tuhnou, vyjádření ruské diplomacie je však zavádějící. Jistý patolog, který pracoval mimo jiné v Kosovu a Rwandě, ovšem nepřál si být jmenován, BBC řekl, že rigor mortsi do několika dní "zpravidla pomíjí".

Další důkazy proti ruským tvrzením pak přinesl deník The New York Times (NYT), který získal satelitní snímky Buči z času ruské okupace. Na nich identifikoval mnohá těla civilistů, která byla o víkendu nalezena po ruském odchodu. Snímky od firmy Maxar Technologies údajně svědčí o tom, že nejméně 11 mrtvol nalezených na jedné z místních ulic tam leželo už od 11. března.

https://twitter.com/malachybrowne/status/1511066858790785032

"Příčiny úmrtí nejsou jasné. Některá těla měla vedle sebe něco, co připomínalo dopadový kráter. Jiná byla u opuštěných aut. Tři těla ležela vedle jízdních kol. Některá mají ruce svázané za zády bílým kusem látky," píše NYT.

Německý soud poslal klimatickou aktivistku kvůli blokádám do vězení

22.09.2023 11:44 Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek…

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině, tvrdí Duda

22.09.2023 09:09 Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident…

Biden řekne Zelenskému v Bílém domě, co USA poskytnou Ukrajině

21.09.2023 22:08 Americký prezident Joe Biden odhalí obsah dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu, až se ve…

Polsko už nehodlá poskytovat Ukrajině další zbraně

21.09.2023 10:16 Polsko včera oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. Děje se tak v době pokračujícího…

Zelenskyj v OSN oznámil, že připravuje globální mírový summit

19.09.2023 21:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na Valném shromáždění OSN, které se koná v New…

Biden v OSN zdůraznil, že Rusko nese plnou zodpovědnost za válku na…

19.09.2023 19:00 Americký prezident Joe Biden ve svém projevu na Valném shromáždění OSN dnes zdůraznil, že jedině…

Zelenskyj chce, aby země promyslely vyloučení Ruska z OSN

19.09.2023 17:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí po příjezdu do New Yorku navrhl, aby členové…

Ázerbájdžánské síly zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

19.09.2023 15:40 Ázerbájdžánské síly porušily příměří s Arménií a zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

Americké úřady našly ztracenou stíhačku F-35

19.09.2023 14:01 Americké úřady uvedly, že v pondělí našly trosky ztracené stíhačky F-35, která se zřítila v…

Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku kvůli dovozu obilí

18.09.2023 21:50 Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu…

Související:

Nejnovější