Kanada je na cestě k nejhorší sezóně lesních požárů ve své historii. Několik týdnů trvající boj s plameny nekončí a tisíce hasičů nadále bojují se stovkami masivních požárů, z nichž polovinu nedokáží dostat pod kontrolu. Kouř se navíc začíná šířit napříč celým světem a zasáhl jak USA, tak i část Evropy. A ohrožuje miliony lidí.
V Kanadě se potýkají s požáry už několik týdnů a situace se nijak nelepší. Aktuálně hasiči bojují s více než 400 ohnisky, z nichž se zhruba polovina nekontrolovaně šíří a nelze je dostat pod kontrolu. Podle serveru BBC jsou požáry tak silné, že spálí rekordní množství porostu. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je Kanada na cestě k nehorší sezóně lesních požárů v celé své historii.
První stav nouze byl vyhlášen 4. května a od té doby po celé Kanadě vypukly stovky dalších požárů, jejichž příčinou je v některých případech úder blesku, nejvíce za nimi ale stojí lidé. BBC připomíná, že každý lesní požár sice nemůže být automaticky spojen přímo se změnou klimatu, svou roli ale v masivním šíření hraje i lidská aktivita, například způsob hospodaření s půdou a lesními porosty.
Svůj díl viny ale nese i rostoucí horko a sucho a profesor lesnictví na Státní univerzitě v Severní Karolíně Robert Scheller upozorňuje, že klimatické změny se propisují do dopadů, které požáry mají. „Jsme svědky jak většího množství vypálených oblastí, tak i závažnějších požárů,“ podotkl. Požáry už vyhnaly z domovů přes 120 tisíc lidí, číslo ale nemusí být ani zdaleka konečné.
Horké a suché počasí totiž podle předpovědí vydrží po celé léto, takže se riziko dalších požárů pravděpodobně jen tak nesníží. Kanadská vláda na svém webu dokonce uvedla, že další riziko požárů v Quebecu a Ontariu očekává i v červenci a hrozba požárů se navíc rozšíří i do Yukonu.
Masivní požáry navíc začínají dopadat na miliony lidí. Školy na východním pobřeží USA zrušily venkovní aktivity, letecká doprava se zpomalila a Spojené státy vyzvaly miliony Američanů, aby neopouštěly své domovy, protože kouř z kanadských požárů zahalil část USA hustým žlutým oparem.
Podle agentury Reuters vydala Americká národní meteorologická služba varování prakticky pro celé pobřeží Atlantiku. Podle zdravotníků může pobyt venku způsobit lidem dýchací potíže z důvodů vysoké koncentrace jemných částic v atmosféře.
"Je důležité, aby Američané, kterých se nebezpečné znečištění ovzduší týká, zejména ti, kteří mají zdravotní problémy, naslouchali místním úřadům, aby chránili sebe a své rodiny," uvedl na twitteru prezident Joe Biden.
Podle soukromé meteorologické služby AccuWeather je situace v ovzduší nejhorší za posledních 20 let a guvernérka New Yorku Kathy Hochul uvedla, že index znečištění ovzduší je v některých částech jejího státu je osmkrát vyšší, než je běžné.
Obloha nad severoamerickými městy se postupně zahalily do žluté barvy a vzduch je cítit po spáleném dřevě. Lidé si na ulicích nasazují roušky a kouř z divokého ohně je spojován i s vyšší mírou srdečních infarktů a mozkových mrtvic, zhoršením astmatu nebo s podrážděním očí.
Kouř z rozsáhlých lesních požárů dorazil přes Grónsko a Island až do Evropy. Server ABC ale s odkazem na vyjádření expertů uvedl, že koncentrace znečišťujících látek jsou nízké a neměly by obyvatele vystavit zdravotnímu riziku.
Příčinou smrti papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let dnes na Velikonoční pondělí, byla podle oficiálního prohlášení Svatého stolce mrtvice, po které následovalo nevratné selhání srdce.
Zpěvák Dan Bárta, jedna z nejvýraznějších osobností české hudební scény, prodělal vážné zdravotní komplikace. Po nečekaném kolapsu, během něhož dočasně přišel o sluch, musela kapela J.A.R. zrušit několik koncertů. Přestože šlo o alarmující moment, Bárta situaci zvládl s obdivuhodným nadhledem a otevřeně hovoří nejen o svém zdraví, ale i o životních zkušenostech, závislosti a hluboké lásce k přírodě.
Smrt papeže Františka hluboce zasáhla i britskou královskou rodinu. Král Karel III. a královna Camilla podle oficiálního prohlášení zveřejněného Buckinghamským palácem prožívají smutek „s těžkým srdcem“. Zároveň však vyzdvihli papežovu soucitnost, hlubokou víru a jeho neúnavné nasazení ve službě lidem.
Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.
Anička Slováčková (†29), která zemřela předčasně po těžkém boji s nemocí, měla ještě plnou hlavu plánů a snů. Toužila po svatbě, chtěla napsat knihu, založit rodinu a stavěla si svůj vysněný domov v přírodě.
Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.
Australská herečka Cate Blanchett, která nedávno oslavila 55. narozeniny, překvapila v nejnovějším rozhovoru fanoušky po celém světě nečekaným prohlášením. Ikona světového filmu, držitelka dvou Oscarů a hvězda snímků jako Pán prstenů, připustila, že vážně uvažuje o ukončení své herecké kariéry.
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.