Důsledky masivních požárů v Kanadě už pociťuje i Evropa. USA se dusí kouřem

Kanada je na cestě k nejhorší sezóně lesních požárů ve své historii. Několik týdnů trvající boj s plameny nekončí a tisíce hasičů nadále bojují se stovkami masivních požárů, z nichž polovinu nedokáží dostat pod kontrolu. Kouř se navíc začíná šířit napříč celým světem a zasáhl jak USA, tak i část Evropy. A ohrožuje miliony lidí.

Ilustrační foto

V Kanadě se potýkají s požáry už několik týdnů a situace se nijak nelepší. Aktuálně hasiči bojují s více než 400 ohnisky, z nichž se zhruba polovina nekontrolovaně šíří a nelze je dostat pod kontrolu. Podle serveru BBC jsou požáry tak silné, že spálí rekordní množství porostu. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je Kanada na cestě k nehorší sezóně lesních požárů v celé své historii.

První stav nouze byl vyhlášen 4. května a od té doby po celé Kanadě vypukly stovky dalších požárů, jejichž příčinou je v některých případech úder blesku, nejvíce za nimi ale stojí lidé. BBC připomíná, že každý lesní požár sice nemůže být automaticky spojen přímo se změnou klimatu, svou roli ale v masivním šíření hraje i lidská aktivita, například způsob hospodaření s půdou a lesními porosty.

Svůj díl viny ale nese i rostoucí horko a sucho a profesor lesnictví na Státní univerzitě v Severní Karolíně Robert Scheller upozorňuje, že klimatické změny se propisují do dopadů, které požáry mají. „Jsme svědky jak většího množství vypálených oblastí, tak i závažnějších požárů,“ podotkl. Požáry už vyhnaly z domovů přes 120 tisíc lidí, číslo ale nemusí být ani zdaleka konečné.

Horké a suché počasí totiž podle předpovědí vydrží po celé léto, takže se riziko dalších požárů pravděpodobně jen tak nesníží. Kanadská vláda na svém webu dokonce uvedla, že další riziko požárů v Quebecu a Ontariu očekává i v červenci a hrozba požárů se navíc rozšíří i do Yukonu.

Masivní požáry navíc začínají dopadat na miliony lidí. Školy na východním pobřeží USA zrušily venkovní aktivity, letecká doprava se zpomalila a Spojené státy vyzvaly miliony Američanů, aby neopouštěly své domovy, protože kouř z kanadských požárů zahalil část USA hustým žlutým oparem.

Podle agentury Reuters vydala Americká národní meteorologická služba varování prakticky pro celé pobřeží Atlantiku. Podle zdravotníků může pobyt venku způsobit lidem dýchací potíže z důvodů vysoké koncentrace jemných částic v atmosféře.

"Je důležité, aby Američané, kterých se nebezpečné znečištění ovzduší týká, zejména ti, kteří mají zdravotní problémy, naslouchali místním úřadům, aby chránili sebe a své rodiny," uvedl na twitteru prezident Joe Biden.

Podle soukromé meteorologické služby AccuWeather je situace v ovzduší nejhorší za posledních 20 let a guvernérka New Yorku Kathy Hochul uvedla, že index znečištění ovzduší je v některých částech jejího státu je osmkrát vyšší, než je běžné.

Obloha nad severoamerickými městy se postupně zahalily do žluté barvy a vzduch je cítit po spáleném dřevě. Lidé si na ulicích nasazují roušky a kouř z divokého ohně je spojován i s vyšší mírou srdečních infarktů a mozkových mrtvic, zhoršením astmatu nebo s podrážděním očí.

Kouř z rozsáhlých lesních požárů dorazil přes Grónsko a Island až do Evropy. Server ABC ale s odkazem na vyjádření expertů uvedl, že koncentrace znečišťujících látek jsou nízké a neměly by obyvatele vystavit zdravotnímu riziku.

Zelenskyj oznámil, že tanky Abrams jsou na Ukrajině

25.09.2023 16:16 Ukrajinská armáda si převzala první americké tanky Abrams, dostat má celkem 31 strojů. O předání…

Rusové zaútočili drony a střelami na ukrajinskou Oděskou oblast

25.09.2023 09:33 V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity…

Morawiecki vzkázal Zelenskému, aby přestal urážet Poláky

24.09.2023 21:23 Premiér Polska Mateusz Morawiecki vzkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby se…

Ukrajinské jednotky postupují do Záporožské oblasti, útočí na…

24.09.2023 19:50 Ukrajinské jednotky postupují hlouběji do Záporožské oblasti a útočí na Novoprokopivku, frontovou…

S utrpením Ukrajinců bychom si neměli zahrávat, řekl papež

24.09.2023 17:28 Papež František kritizoval obchodování se zbraněmi v souvislosti s válkou na Ukrajině, přičemž…

Británie údajně tajně jednala s Ruskem o globální bezpečnosti

24.09.2023 13:03 Britští představitelé během posledních 18 měsíců uprostřed ruské agrese vůči Ukrajině několikrát…

Lavrov: Západní mocnosti vstoupily do střetu s Moskvou tím, že poskytují…

24.09.2023 09:40 Západní mocnosti fakticky vstoupily do přímého střetu s Moskvou tím, že poskytují svou podporu…

Duda tvrdí, že spor o ukrajinské obilí by neměl poškodit vztahy mezi…

23.09.2023 20:55 Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že spor ohledně dovozu ukrajinského obilí by neměl zásadněji…

Ficův Směr chce po volbách podat žalobu na Čaputovou

23.09.2023 18:40 Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky…

Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut

23.09.2023 14:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut i dvě…

Související:

Nejnovější