Důvěra Čechů ve vládu, Senát a samosprávy letos v únoru a březnu oproti přelomu roku klesla. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Pouze u Sněmovny zůstala míra důvěry na stejné úrovni jako v předchozím průzkumu.
Největší důvěru z ústavních institucí lidé nadále vyjadřují starostům a obecním zastupitelstvům, kterým důvěřují asi dvě třetiny obyvatel země. Do průzkumu tentokrát nebyl zařazen prezident, protože dotazování provádělo CVVM právě v době výměny na postu hlavy státu.
Stejnou důvěru jako v průzkumu prováděném od loňského listopadu do letošního ledna si v novém dotazování udrželi pouze poslanci, kterým věří 33 procent lidí. To je ale zároveň nejnižší míra důvěry v aktuálním průzkumu. Stejný podíl lidí teď vyjadřuje důvěru vládě, která si tak oproti předchozímu průzkumu pohoršila jen mírně - o jeden procentní bod.
U ostatních ústavních institucí byl už pokles důvěry oproti předchozímu průzkumu výraznější, a to o čtyři až devět procentních bodů. Nejvýrazněji si pohoršila krajská zastupitelstva, kterým důvěra klesla z 55 na 46 procent. Podobně jsou na tom hejtmani, u kterých se míra důvěry snížila z 53 na 45 procent. Senátu nyní vyjádřilo důvěru 36 procent dotázaných, zatímco na přelomu roku to bylo 41 procent lidí.
Starostům a obecním zastupitelům aktuálně důvěřuje shodně 65 procent Čechů. U starostů se od minulého průzkumu snížila důvěra o šest procentních bodů a u obecních zastupitelstev o čtyři procentní body.
Důvěru vládě a Parlamentu vyjadřují častěji lidé s vyšší životní úrovní a vyšším vzděláním. Míra důvěry ve vládu, poslance a senátory je často nižší například u starších lidí a také u příznivců levice.
Navzdory poklesu důvěry v politiky téměř na všech úrovních politické reprezentace se zvýšila spokojenost obyvatel Česka s politickou situací. V minulém průzkumu s ní bylo spokojeno 16 procent lidí, kdežto nyní 19 procent. Vzrostl také podíl neutrálních odpovědí z 23 na 26 procent, tedy lidí, kteří nejsou spokojeni ani nespokojeni. Naopak poklesl podíl těch, kteří jsou s politickou situací nespokojeni, a to z 59 na 53 procent.
V nynějším průzkumu se oproti předchozím lidé nevyjadřovali k prezidentovi. Průzkum byl totiž prováděn hlavně v únoru a prvních březnových týdnech, tedy již po zvolení nového prezidenta Petra Pavla, ale z větší části ještě před jeho nástupem do funkce.
Průzkum CVVM provádělo od 31. ledna do 20. března. Zúčastnilo se ho 861 obyvatel České republiky starších 15 let.
Českou filmařskou obec zasáhla velmi smutná zpráva, se kterou se musí vyrovnat především slavná sourozenecká dvojice. Ve věku 74 let zemřela režisérka a dramaturgyně Jana Hádková, maminka oblíbených herců Matěje a Kryštofa.
Je to letos čtyřicet let, co legendární britská kapela Queen odehrála poslední koncerty. Náš stát se tehdy ještě nacházel za železnou oponou, přesto mělo pár šťastlivců možnost vidět Freddieho Mercuryho a ostatní hudebníky. Kdo takové štěstí neměl, může si vše vynahradit už dnes.
Rodina na prvních krocích pěvecké kariéry Charlotte Gottové rozhodně nešetří. Nejnovějším důkazem je klip, kterého se fanoušci dočkali před několika dny. Natáčení probíhalo i ve slavném podniku, takže se dá předpokládat, že nemohlo jít o úplně levnou záležitost.
Až 37 stupňů bude během víkendu, kdy se očekává další tropická epizoda. Výstrahu před vysokými teplotami v pátek vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové nadále upozorňují i na nebezpečí požárů na většině území.
Manželský spor Vémolových opět graduje a v hlavní roli je auto. Karlos Vémola nechal odtáhnout vozidlo, které používala jeho slovenská manželka. Není proto překvapením, že Lela se opět rozhodla důrazně ozvat.
Americký prezident Donald Trump přiznal neobvyklé manévry během červencového návratu ze summitu NATO v Turecku. Zapříčinily je obavy o bezpečnost šéfa Bílého domu. Kritici nicméně poukazují na to, že desítky jiných lidí byly potenciálně v ohrožení.
Bývalý český prezident Miloš Zeman během pravidelného letního pobytu na chalupě na Vysočině opět nasedl do člunu. Plavbu absolvoval, přestože podmínky nebyly zrovna ideální. Lidé z ochranné služby museli být nablízku a pomáhat.
Britský televizní moderátor a hvězda pořadu Clarkson's Farm Jeremy Clarkson opět vyvolal rozruch na sociální síti X svým tradičním příspěvkem k výsledkům závěrečných zkoušek A-Level. Clarkson publikuje podobný vzkaz každoročně již od roku 2014 v den, kdy studenti v Anglii, Walesu a Severním Irsku obdrží své studijní výsledky. Dvanáctým rokem v řadě se tak snažil ukázat, že špatné známky nemusí znamenat překážku pro budoucí životní úspěch.
Americká zpěvačka Ariana Grande oficiálně potvrdila obnovení milostného vztahu s tanečníkem a fotografem Rickym Alvarezem. Dvojice spolu randila již v letech 2015 až 2016, než se jejich cesty na dlouhou dobu rozdělily. O možném návratu se v kuloárech spekulovalo delší dobu a zpěvačka tyto dohady potvrdila zveřejněním společných fotografií na sociální síti Instagram.
Vévodkyni z Sussexu a jejímu manželovi princi Harrymu uštědřil jejich nejnovější filmový počin další výraznou porážku na americkém trhu. Dokumentární snímek z produkce jejich společnosti Archewell, který mapuje příběh amerických skautek prodávajících sušenky, v tamních kinech propadl a nedokázal se probojovat ani do první desítky nejsledovanějších filmů týdne.
Britský zpěvák Rod Stewart vyvolal mezi svými příznivci nové obavy o své zdraví poté, se na poslední chvíli rozhodl zrušit další plánovaný koncert. Jedenaosmdesátiletá hudební legenda musela odložit svoje vystoupení v americké Cincinnati kvůli neplánovanému lékařskému zákroku, kterému se musela neprodleně podrobit.
V Česku se po čase opět bude natáčet jeden velmi ambiciózní projekt. V tomto konkrétním případě by se však dalo říct, že bylo jen otázkou času, kdy se filmaři dostaví. Předloha, kterou se rozhodli zpracovat, jim totiž nedává moc na vybranou.