Dva odborníci MAAE v Záporožské jaderné elektrárně zůstanou trvale

V okupované Záporožské jaderné elektrárně zůstanou trvale dva zaměstnanci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Agentuře RIA Novosti to dnes řekl ruský velvyslanec při mezinárodních organizacích ve Vídni Michail Uljanov.

Záporožská jaderná elektrárna

Moskva dnes opět Ukrajinu obvinila z útoků na zařízení, jedná se podle ní o jaderný terorismus. Ukrajinská státní společnost Enerhoatom naopak Rusko viní z manipulace a překrucování reálného stavu věcí v zařízení v době, kdy jsou na místě dál experti MAAE.

Mise agentury OSN po dlouhých jednáních o přístupu do ostřelovaného zařízení, které je největší svého druhu v Evropě, dorazila ve čtvrtek. Část delegace večer odjela zpět na území pod kontrolou Kyjeva. Uljanov dnes uvedl, že v elektrárně zůstane ještě několik dní šest bezpečnostních odborníků MAAE.

"Dva lidé zůstanou v Záporožské jaderné elektrárně trvale. Vítáme to, protože mezinárodní přítomnost byla povolána, aby na pravou míru uvedla četné spekulace o stavu věcí v JE," řekl Uljanov.

Bezpečnostní situace v okolí elektrárny, kterou Rusko okupuje už téměř od začátku své invaze na Ukrajinu, zůstává nejasná. Obě strany se opakovaně vzájemně obviňují z ostřelování. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes podle agentury Interfax odmítl tvrzení Ukrajiny, že Rusko na území elektrárny a do jejího okolí umístilo těžké zbraně.

"Doufám, že se o tom výbor MAAE přesvědčí sám," řekl Šojgu, podle kterého na zařízení útočí Ukrajinci a Kyjev tím "vytváří opravdovou hrozbu jaderné katastrofy v Evropě".

Ukrajina tuto verzi dění pravidelně odmítá. "Okupanti lžou, překrucují fakta a důkazy o tom, že ostřelují elektrárnu a o následcích škod na infrastruktuře Záporožské jaderné elektrárny," uvedl na telegramu Enerhoatom. Rusové podle společnosti nepovolili členům delegace MAAE vstup do krizového centra elektrárny, kde jsou nasazeni ruští vojáci, které neměli inspektoři vidět.

Manipulace Ruska představuje riziko pro nezávislé vyhodnocení situace v zařízení, napsal Enerhoatom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale dnes uvedl, že mise může mít význam i přes potíže, které Rusové na místě působí.

"Učinili jsme všechno proto, abychom zajistili přístup MAAE k Záporožské jaderné elektrárně a věřím, že mise stále může hrát důležitou roli," řekl Zelenskyj podle agentury Reuters.

Šéf MAAE Rafael Grossi, který vedl delegaci do elektrárny, ve čtvrtek prohlásil, že fyzická integrita zařízení byla úmyslně i náhodou několikrát narušena. "Mám a budu mít o elektrárnu obavy, dokud nebude situace stabilnější a předvídatelnější," řekl Grossi a dodal, že jeho tým stihl za několikahodinovou návštěvu získat "mnoho" informací.

Neštěstí v Bratislavě: Čtyři lidé zemřeli, další se zranili po nárazu auta…

03.10.2022 05:28 Čtyři lidé zemřeli a sedm dalších osob utrpělo zranění v centru Bratislavy, když osobní automobil…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Při protestech v Íránu už podle aktivistů zemřelo 92 lidí

02.10.2022 21:21 Aktualizováno Nejméně 92 lidí přišlo o život v Íránu při potlačování demonstrací, které vypukly před dvěma týdny…

Britové pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

02.10.2022 20:42 Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody…

Bulharsko volilo parlament. Podle exit pollu vede konzervativní GERB

02.10.2022 19:57 Aktualizováno V bulharských parlamentních volbách vede podle průzkumu u volebních místností konzervativní strana…

Brazilci si volí prezidenta, v průzkumech vede soupeř současné hlavy státu

02.10.2022 19:08 Aktualizováno V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Putin má nejméně tři dvojníky, prohlásil šéf ukrajinské zpravodajské služby

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg volá po další podpoře Ukrajiny, Macron chce sankce

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo mučení vojáků i civilistů okupanty běžné, zjistila AP

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Britský král Karel III. nepojede na klimatický summit COP27

02.10.2022 17:31 Aktualizováno Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu,…

Související:

Nejnovější