Dvě pětiny domácností očekávají významný dopad růstu cen energií do svých rozpočtů

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 6. prosince 2021 11:45
Sdílej:

Téměř dvě pětiny domácností v Česku očekávají významný dopad růstu cen energií do svých rozpočtů. Snížením jiných výdajů plánuje reagovat 35 procent, čtyři procenta předpokládají drastické dopady s potřebou pomoci od státu. Víc než pětina Čechů se domnívá, že zdražování energií je přechodné, dvakrát tolik lidí růst cen považuje za dlouhodobý jev. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro společnost ABB mezi víc než tisícovkou dotázaných.

Zdražování elektřiny a plynu pro spotřebitele podnítil nárůst cen na velkoobchodním trhu. Většina velkých dodavatelů oznámila zvýšení cen pro zákazníky, někdy až o desítky procent. Situaci na energetickém trhu zkomplikovalo také ukončení dodávek skupinou Bohemia Energy pro jejích 900.000 zákazníků, kteří si musí najít nového dodavatele. Končící vláda schválila pro příští rok snížení daně z přidané hodnoty u energií na nulu, zástupci nastupujícího kabinetu jsou pro adresnější pomoc poškozeným klientům končicích dodavatelů.

Významný dopad zdražení energií do rozpočtu očekává 39 procent domácností v ČR. Proti tomu 41 procent sice dopady očekává, ale nemyslí si, že by měly vyšší náklady na energie zásadně ovlivnit rodinné rozpočty.

"Zatímco 22 procent obyvatel se domnívá, že růst cen energií je jen přechodný, tak více než dvojnásobek si naopak myslí, že jde o dlouhodobý jev. Ať už se však bude tržní cena vyvíjet jakkoli, veřejnost se na přechodu k čisté energetice bude podílet, a to minimálně šetrnějším chováním," uvedl ředitel ABB Elektrotechnika Vladimír Janypka.

Snížit spotřebu elektřiny a tepla kvůli rostoucím cenám chce určitě čtvrtina lidí dotázaných v průzkumu, dalších 44 procent bude úspory zvažovat. Lidé nejčastěji plánují okamžité úspory omezením svícení, vypínáním dalších spotřebičů a tlumením topení. Úspornější spotřebiče nakoupí třetina a komplexní řešení formou chytré domácnosti zvažuje 15 procent dotázaných. Pětina chce využít domácí obnovitelné zdroje energie jako například solární panely a tepelná čerpadla.

Ipsos se v listopadovém průzkumu dotazoval 1050 lidí ve věku 18 až 65 let, kteří bydlí ve vlastním či nájemním bydlení. ABB se sídlem ve Švýcarsku podniká v energetice a automatizaci. V Česku provozuje sedm výrobních závodů a čtyři výzkumná a vývojová centra, zaměstnává víc než 3500 lidí.

Stalo se
Společnost
Eva Pavlová

První dáma nemohla mlčet. Prezidenta se ve sporu s Macinkou zastala manželka

Českou politikou od úterního odpoledne otřásá kauza esemesek, jejichž prostřednictvím vyvíjel ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) nátlak na prezidenta Petra Pavla ve věci jmenování Filipa Turka ministrem životního prostředí. Hlavy státu se veřejně zastala i první dáma Eva Pavlová. 

České celebrity
Tereza Kostková a Marta Jandová

Po osmi letech to bylo nutné. Marta Jandová vysvětlila, proč se dlouho neozvala

Marta Jandová se podrobila lékařskému zákroku, který sama označila za nutný. Nejnovější operace souvisí s něčím, o čemž se zpěvačka svěřila již před časem. Lékaři totiž u dcery Petra Jandy odhalili potenciálně vážný problém. 

Světové celebrity
Dorota Nvotová je po operaci.

Dorota Nvotová po operaci na neschopence. Cigarety na nulu neomezila

Slovensko na začátku letošního roku zaskočila zpráva o vážných zdravotních problémech Doroty Nvotové, u které byla odhalena rakovina. Úspěšná herečka podstoupila operaci a nyní je v rekonvalescenci. Jak tato fáze léčby pokračuje? 

Světové celebrity
Victoria Beckham

Victoria Beckham je kvůli synovi pod obrovským tlakem. Jedno si ale zničit nenechá

Manželství Davida a Victorie Beckhamových čelí podle britských médií dosud nejtěžší zkoušce. Jejich nejstarší syn Brooklyn Beckham totiž na sociálních sítích zveřejnil šokující prohlášení, ve kterém své rodiče obvinil z neustálé snahy kontrolovat jeho život a ničit jeho vztah s manželkou Nicolou Peltz. Victoria Beckham je podle zdrojů z blízkého okolí těmito obviněními zdrcená a cítí se hluboce uražena, zejména popisem svého chování na synově svatbě.