Dvě třetiny lidí odmítají volit bývalé členy StB, ukázal průzkum

Dvě třetiny občanů nechtějí volit politické strany, za které kandidují bývalí členové komunistické Státní bezpečnosti (StB) či aktivní členové předlistopadové komunistické strany. Nejvíce je odmítají volit příznivci koalic Pirátů se STAN a SPOLU.

Ilustrační foto

Vyplynulo to z průzkumu agentury NMS Market Research a neziskové organizace Post Bellum z letošního září. Za hlavní problémy současnosti označili účastníci průzkumu lhaní, propagandu, korupci a střet zájmů.

"Volba osobností s komunistickou minulostí je pro občany ČR deklarovaný problém," uvedla společnost Post Bellum. Komunistická minulost politiků či spoluúčast komunistů na rozhodování o naší společnosti ale nevidí respondenti jako zásadní problém české společnosti. Stranu, ve které kandidují bývalí členové StB by ale rozhodně nevolilo 47 procent oslovených lidí, spíše by pro ni nehlasovalo 21 procent občanů. Bývalé členy KSČ pak v politice rozhodně nechce 37 procent dotázaných, dalších 25 procent odpovědělo, že by je spíše nevolilo.

"Volba strany nebo koalice, v jejíchž řadách kandidují bývalí členové KSČ, je nepřekvapivě nejpřijatelnější pro příznivce KSČM. I pro zhruba třetinu příznivců ČSSD, ANO a SPD je volba bývalých komunistů v řadách politických stran také přijatelná," uvedli zástupci Post Bellum. Naopak devět z deseti voličů koalic Pirátů a STAN a SPOLU by takovou stranu nevolilo.

Současné vládní představitele vystihují podle průzkumu hlavně negativní charakteristiky, a to lhaní a korupční chování. "Se současnou vládou je nespokojeno 63 procent občanů starších 15 let," prohlásil autor výzkumu Stanislav Radocha z NMS Market Research.

Lhaní, propaganda, korupce a střet zájmů jsou také podle dotázaných hlavními problémy současné společnosti. Tyto problémy považují za zásadní dvě třetiny občanů. Nadpoloviční většina Čechů také vnímá jako problém chaotická a nekompetentní rozhodnutí a vysoký státní dluh. Více než polovina respondentů není spokojena ani s úrovní svobody a fungováním demokracie v ČR.

"Lidé si uvědomují, jak je demokracie a svoboda důležitá. Největším aktuálním ohrožením je podle nich ztráta života v právním státě. Lidé si myslí, že u nás neplatí rovnost před zákonem, právo je podle nich nepředvídatelné a těžko vymahatelné," řekl ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

On-line sběru dat v Českém národním panelu se zúčastnilo 1398 lidí starších 15 let. Na dotazníky odpovídali od 8. do 15. září.

Témata: Volby | průzkumy

Místopředsedy poslaneckého klubu hnutí ANO budou i Brabec a Havlíček

19.10.2021 20:16 Místopředsedy poslaneckého klubu hnutí ANO byli na jeho dnešním zasedání zvoleni vicepremiér Karel…

Poslaneckou sněmovnu nejspíš povede Pekarová Adamová

19.10.2021 19:59 Aktualizováno Kandidátkou koalic Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) na post předsedkyně nové…

Babiš a vláda by už neměli činit klíčová rozhodnutí, míní Fiala

19.10.2021 19:55 Dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO) by už neměla dělat klíčová rozhodnutí s vlivem na rozpočet,…

Vondráček nebude za ANO jednat o složení sněmovních orgánů

19.10.2021 19:52 Aktualizováno Ve vyjednávacím týmu hnutí ANO, který bude řešit složení orgánů nové Poslanecké sněmovny s…

Plaga odmítá Vojtěchův návrh s nošením roušek při školní výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

Dění kolem Zemana komplikuje předání moci, píší média v zahraničí

19.10.2021 19:11 Dění kolem hospitalizace českého prezidenta Miloše Zemana se i dnes věnují některá zahraniční média…

Velká Británie ohlásila nejvíce úmrtí souvisejících s covidem od března

19.10.2021 18:38 Británie dnes ohlásila 223 nových úmrtí pacientů, kteří se nakazili koronavirem. Jde o nejhorší…

Vojtěch přišel s novými opatřeními. V práci respirátory, v restauracích…

19.10.2021 17:47 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel…

Mynář neodstoupí a Babišem se odvolat nenechá. Podle právníka ale nemá na…

19.10.2021 17:41 Aktualizováno Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář neodstoupí. V dnešním prohlášení uvedl, že…

Tempel má být ihned propuštěn, rozhodl ÚS

19.10.2021 17:07 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou…

Související:

Nejnovější

reklama