Dvě třetiny lidí se obávají, že jim v následujících měsících porostou výdaje

Zhruba dvě třetiny lidí v Česku očekávají, že se jejich výdaje budou v následujících třech měsících dále zvyšovat v souvislosti s rostoucí inflací. Výrazný růst výdajů očekává 29 procent lidí. Vyplývá to z výsledků zářijového průzkumu agentury Ipsos mezi 1000 respondenty ve věku od 18 do 65 let. Největší obavy mají lidé podle průzkumu z inflace, mezinárodního vojenského konfliktu a sociální nerovnosti. Meziroční inflace dosáhla v září 18 procent.

CZK

Průzkum se zabýval největšími obavami lidí v kontextu vysoké inflace nebo změnami ve spotřebitelském chování. "Významná část populace se obává dalšího zdražování a toho, jakým způsobem budou domácnosti schopné se s tímto tlakem vypořádat," řekl ředitel agentury Jakub Malý.

Inflace znepokojuje 59 procent lidí, 41 obyvatel ČR má obavy z mezinárodního vojenského konfliktu a 38 procent dotázaných znepokojuje chudoba a sociální nerovnost. Naopak například klimatická změna znepokojuje 14 procent dotázaných, 12 procent má obavy z nezaměstnanosti. V porovnání s vybranými evropskými a světovými zeměmi je ČR v míře obav z inflace na třetím místě, více se jí obávají lidé v Argentině (65 procent) a v Polsku (69 procent). Oproti předchozí vlně průzkumu z června má obavy z inflace o pět procent lidí méně.

Náklady na bydlení, energie, paliva a potraviny tvoří podle dat Českého statistického úřadu 45 procent výdajů domácností. Podle průzkumu má 94 procent lidí obavy z toho, že budou muset v blízké budoucnosti platit více za bydlení, jen o procento méně uvedlo, že se obávají vyšších výdajů za potraviny a nealkoholické nápoje. Přes 80 procent lidí se také obává vyšších výdajů za stravování a ubytování, dopravu nebo zdraví.

Malý poznamenal, že u bydlení a potravin již velká část domácností nedokáže příliš uspořit a zhruba polovina lidí uvedla, že další růst cen bydlení a potravin by vedl ke zhoršení kvality jejich života.

Zhruba třetina domácností by chtěla snížit své náklady na bydlení a energie, ale již to více nejde, plyne z průzkumu. Výrazně omezit výdaje podle něj plánuje zhruba pětina lidí. "Z dlouhodobého tvoření úspor je správné investovat například do alternativních zdrojů energie pro domácnosti, nicméně existuje část domácností, pro které je problém koupit třeba efektivnější LED žárovku, je to výdaj, který není schopna absorbovat," poznamenal Malý. V menších obcích zase nelze méně používat hromadnou dopravu kvůli nedostatku spojů, doplnil.

Průzkum upozornil i na to, že od ledna 2022 klesá reálná hodnota vkladů domácností v bankách a od března se zmenšuje rovněž nominální hodnota vkladů. "Objem vkladu se snižuje a velmi významně se rozevírají nůžky mezi termínovanými a netermínovanými vklady," řekl Malý. Dodal, že klesají reálné mzdy, a proto jsou domácnosti nucené více sahat do úspor, které mají z dob pandemie koronaviru.

Témata: lidé | ekonomika

Nerudová předstihla oba hlavní soupeře, Babiše by porazil i Pavel

09.12.2022 14:26 Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první…

Sociální demokraty čeká sjezd, budou volit místopředsedu

09.12.2022 13:20 ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK…

Diplomat Bálek bude od ledna předsedat Radě OSN pro lidská práva

09.12.2022 13:15 Stálý představitel České republiky při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se…

Expert se vyjádřil k možnému jmenování nového předsedy ÚS Zemanem

09.12.2022 13:05 Jmenování nového předsedy Ústavního soudu (ÚS) ještě před tím, než skončí ten současný, by bylo…

Člověk v tísni od února poskytl půl milionu Ukrajinců pomoc za miliardu…

09.12.2022 12:45 Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla…

Šéfka Sněmovny Adamová apelovala na Bělorusko za propuštění Losikové

09.12.2022 10:49 Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v dopise apelovala na svůj běloruský…

V ČR přibývá akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně…

09.12.2022 10:36 V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI)…

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru

09.12.2022 09:16 Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru. Hygienici do tohoto…

Chebsko zasáhlo slabé zemětřesení, otřesy cítili i na Sokolovsku

08.12.2022 19:04 Chebsko a okolí dnes odpoledne opět zasáhlo mírné zemětřesení. Podle automatických seismografů mělo…

Zásadní úpravy stropu na ceny energií? Návrh ministerstva potěší velké…

08.12.2022 16:40 Aktualizováno Na zastropované ceny energií v příštím roce zřejmě dosáhnou i velké firmy. Vyplývá to z návrhu…

Související:

Nejnovější