Český dvoukolový systém prezidentské volby přispívá k vyhrocení kampaně, což se letos opět potvrdilo, uvedl dnes v tiskové zprávě politolog Národního institutu SYRI Roman Chytilek. Podle něj systém podporuje negativitu a vymezování se vůči protikandidátovi, volební systém k této strategii přímo vybízí a nic na tom nezmění ani poměrně výrazný neúspěch letošní kampaně Andreje Babiše. Babiše ve druhém kole prezidentských voleb porazil generál ve výslužbě Petr Pavel, který ve funkci nahradí Miloše Zemana.
Dva týdny mezi prvním a druhým kolem jsou podle Chytilka dlouhou dobou, která poskytuje potenciál k tomu, aby se vůči sobě vyhranili nejen kandidáti, ale i jejich voliči. "To vzhledem k tomu, že ČR je parlamentní, ne prezidentskou republikou, a že pravomoci prezidenta jsou omezené, představuje výraznou negativní linku přímé volby," uvedl Chytilek.
Dodal, že je na zodpovědnosti obou kandidátů, aby se snažili o co největší deeskalaci napětí, které kampaň vyvolala. "Pokud budou zákonodárci promýšlet úpravy přímé volby, měli by vážně uvažovat i o zkrácení doby mezi prvním a druhým kolem na jeden týden," řekl Chytilek.
Podle mluvčího institutu Filipa Vrány už minulé přímé volby ukázaly, že snaha získat nadpoloviční většinu nemusí vést k pozitivním apelům. "Tehdy roli sjednocujícího poselství, které pomohlo zajistit Miloši Zemanovi vítězství, hrál odpor vůči sudetským Němcům a migraci a spojování protikandidátů s těmito tématy," dodal Vrána.
Letošní Babišova kampaň v tomto směru šla podle Chytilka ještě dál. Poukázal na snahy cílící nejspíš na nevoliče týkající se poukazů k tomu, že si na jeho vítězství lze vsadit v sázkových kancelářích ve vysokém kurzu.
Chytilek to považuje za nový a rizikový prvek přímé volby. "Na jednu stranu jde o marketingový pokus učinit kampaň kandidáta více 'virální', zároveň je podobná praxe nepřijatelná z mnoha důvodů. Kurzy sázkových kanceláří stanovují profesionálové a obvykle velmi dobře odráží šance kandidátů," uvedl Chytilek s tím, že tento apel cílil obecně spíš na nízkopříjmové skupiny a mohl je i připravit o finanční prostředky.
Velké herecké osobnosti nám všem stárnou před očima. Věk neumí zastavit ani Veronika Žilková, kterou podle jejích vlastních slov "poslali do důchodu". Když se známá herečka dozvěděla, kolik peněz dělá její penze, rozplakala se.
ANO je i nadále hegemonem tuzemské politiky, ukazuje první průzkum preferencí od říjnových sněmovních voleb. Vypracovala ho agentura STEM pro stanici CNN Prima News. Hnutí vedené premiérem Andrejem Babišem by volila více než třetina oslovených lidí. Do Sněmovny by se dostalo jen pět uskupení.
Letos se na obrazovky prvního programu České televize vrátí oblíbená taneční soutěž celebrit StarDance. Známé osobnosti každopádně potřebují taneční partnery či partnerky. Případní zájemci o účast v televizní show už ale mají smůlu.
Americký prezident Donald Trump odpovídal na novinářský dotaz, zda Američané nezopakují svůj majstrštyk s únosem prezidenta jiného státu v případě ruského vůdce Vladimira Putina. Podle Trumpa to nebude nutné. Šéf Bílého domu stále věří v diplomatické řešení války na Ukrajině, která trvá už téměř čtyři roky.
Zimní olympijské hry se blíží a možná na nich uvidíme Helenu Vondráčkovou. A dokonce i Karla Gotta, i když je už několik let po smrti. Jeden z brankářů hokejového národního týmu totiž odhalil, co má ještě před začátkem největší sportovní akce roku za lubem.
Meteorologové v neděli upozornili na další hrozby zimního počasí v Česku. Dnes představují nebezpečí především sněhové jazyky či závěje. Po nadcházející mrazivé noci hrozí v pondělí ledovka, jejíž tloušťka může dosáhnout až 5 milimetrů. Budou tak hrozit nejrůznější problémy, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Karlos Vémola jistě doufá, že se jeho slova o nevině ukážou jako pravdivá, ale kauza, ve které čelí obvinění mezitím bobtná. Policie se totiž rozhodla v případu obvinit další dvě osoby. Známý zápasník je v současnosti nadále ve vazbě.
Šťastný konec má záchranná akce, která od sobotního odpoledne probíhala v Moravském krasu, kde se muž během dobrodružné výpravy zranil v těžce přístupné jeskyni. V neděli ráno se zraněného podařilo dostat na světlo. Podle hasičů šlo o mimořádně náročný zásah, který nemá v Česku obdoby.
V den, kdy se v Brně konalo poslední rozloučení s Pavlem Nečasem, prolomil další z jeho hereckých kolegů mlčení ke smutné události. Ozval se zarmoucený Martin Dejdar. Nečas náhle zemřel na Silvestra, bylo mu 59 let.
Počasí je tentokrát ve volných dnech vyloženě zimní. I v nížinách se lidé dočkali bohaté sněhové nadílky, vrátily se také silné mrazy. Příští víkend už by měl být jiný. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se v těchto dnech loučí s náhle zesnulým hercem Pavlem Nečasem, což nikdo z jeho blízkých či známých nečekal. Vždyť hodonínský rodák měl pro letošní rok zajímavé plány, odhalila jeho blízká spolupracovnice.
Úmysl poslance Filipa Turka (Motoristé) žalovat prezidenta Petra Pavla se neobešel bez reakcí politických konkurentů zatím neúspěšného kandidáta na post ministra životního prostředí. Exministr dopravy Martin Kupka (ODS) nemá pro takové jednání pochopení.