Dvouleté vězení vyměřil soud na Slovensku za nezákonné lustrace lidí, i Kuciaka

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 16. května 2022 12:28
Sdílej:

Dvouleté vězení, trest propadnutí majetku a zákaz působit v orgánech veřejné moci na sedm let vyměřil dnes soud na Slovensku bývalému šéfovi elitního útvaru policie Pavlu Vorobjovovi. Vorobjov se přiznal, že v policejních databázích nezákonně lustroval desítky osob včetně zavražděného novináře Jána Kuciaka. Informovala o tom slovenská média.

Specializovaný trestní soud na svém pracovišti v Banské Bystrici schválil dohodu o vině a trestu, kterou Vorobjov uzavřel s prokurátorem. Verdikt je pravomocný. Podmínkou uzavření zmíněné dohody, která umožňuje uložit obžalovanému nižší trest než v obvyklém líčení, je také doznání stíhaného. Vorobjov při vyšetřovaní spolupracoval s policií.

Bývalý ředitel jednoho z útvarů Národní kriminální agentury Vorobjov byl podle dřívějších informací slovenských médií podezřelý z toho, že vyhledával údaje o osobách v policejních databázích i pro podnikatele Mariana Kočnera. Kočner čelí obžalobě z objednání Kuciakovy vraždy, při které byl reportér v roce 2018 zastřelen spolu se svou přítelkyní. V minulosti byla zveřejněna nahrávka telefonického rozhovoru, ve které Kočner před pěti lety Kuciakovi vyhrožoval, že najde "špínu" na něj a na jeho rodinu a získané informace zveřejní.

Vorobjov čelil stíhání za několik trestných činů včetně korupce, zneužití pravomocí a neoprávněného nakládání s osobními údaji.

V souvislosti s vyšetřováním nezákonných lustrací asi tří desítek novinářů na policii během vyšetřování vypovídali i poškození redaktoři. Ti tehdy zveřejnili informace, že někdo z policie sestavil seznamy i s osobními údaji novinářů, údaji o jejich rodinných vazbách či používaném motorovém vozidle. Ziskem údajů o soukromí žurnalistů se Kočner chlubil v komunikaci, kterou policie zajistila v jeho mobilním telefonu.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Král Karel III.

Na schůzku s Harrym a Meghan je Karel III. připraven, v paláci ale panují velké obavy!

Britský král Karel III. je podle královských expertů připraven setkat se během plánované červencové návštěvy se svým synem princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markleovou i jejich dětmi. Harry se chystá příští měsíc poprvé po čtyřech letech přivést celou svou rodinu ze Spojených států zpět do vlasti.

Světové celebrity
Meghan Markleová

Dříve s ní soucítili. Proč teď leze Meghan Britům krkem?

Když princ Harry a jeho manželka Meghan v roce 2020 oznámili, že opouštějí své role v královské rodině, britská veřejnost s nimi měla upřímný soucit. Lidé chápali tlak, pod kterým žili. Problém, proč Meghan v Británii už nikdy plně neotevřou náruč, však podle webu Express netkví v porušení protokolu ani v rodinných neshodách. Důvod je mnohem prostší: veřejnost dodnes netuší, co vlastně chce.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Kde budou Harry a Meghan v Británii bydlet? Už je jasno!

Britský král Karel III. nabídl svému synovi princi Harrymu a jeho manželce Meghan možnost ubytování v jedné z královských rezidencí během jejich plánované červencové návštěvy Velké Británie. Součástí této nabídky, která je vnímána jako podaná olivová ratolest, je také zajištění bezpečnostních opatření pro celou rodinu. 

Světové celebrity
David Beckham

Rána pro Davida Beckhama: Jeho vlastní syn mu chce konkurovat!

Syn slavného fotbalisty Brooklyn Beckham opět rozvířil vody veřejného rodinného konfliktu, když natočil novou reklamu, která přímo konkuruje dřívějším marketingovým aktivitám jeho otce Davida.