E.ON v Evropě převzal stovky tisíc zákazníků v režimu DPI

Společnost E.ON v poslední době přijala v Evropě stovky tisíc zákazníků, kteří se ocitli bez dodavatele, když kvůli rekordním velkoobchodním cenám zkrachovala řada menších konkurentů.

Ilustrační foto

S ohledem na 50 milionů evropských zákazníků skupiny jde sice o relativně nízké množství, nečekaný nárůst počtu klientů ale firmu zatěžuje, řekl dnes generální ředitel podniku Leonhard Birnbaum. E.ON je evropskou jedničkou mezi provozovateli energetických sítí.

Prudký nárůst cen vyvolala mimo jiné rostoucí poptávka a vyšší náklady na fosilní paliva. "Převzali jsme několik set tisíc zákazníků v Británii, Německu a v České republice," řekl agentuře Reuters Birnbaum. "To nás v současné době velmi zatěžuje," dodal.

Šéf německého podniku také řekl, že nečekaný příliv zákazníků představuje problém, protože skupina pro ně musí obstarávat energii za aktuální tržní ceny. Ty se sice v posledních dnech snížily, ale stále jsou v některých případech téměř čtyřnásobné oproti předchozímu roku.

V Británii, kde je E.ON druhým největším dodavatelem energií po společnosti British Gas, opustilo od září trh více než 20 energetických firem, které se nedokázaly vyrovnat s růstem cen. V Německu kvůli růstu cen skončilo méně firem, někteří dodavatelé však podle Birnbauma neplní své závazky. Šéf společnosti E.ON proto volá po přísnější regulaci pro nové účastníky, kteří nemají dostatečné finanční zdroje na to, aby zvládli nestabilní tržní prostředí.

"Energetický trh není trhem vhodným pro spekulace na straně maloobchodu," konstatoval Birnbaum. Dodal, že maloobchodní podnikání společnosti E.ON má dobrou pozici, a proto se mu za krize dařilo lépe než ostatním. "Platíme však za to, že jsme museli převzít zákazníky těch, kteří se chovali nehospodárně. Nechceme, aby se z toho stala každoroční záležitost. Něco se musí stát," uzavřel.

V České republice zatím oznámilo ukončení činnosti 16 dodavatelů energií. Nejvíce lidí se loni na podzim dotknul pád společnosti Bohemia Energy, která dodávala energie asi 900.000 lidé. Naposledy skončila minulý týden společnost Lumius ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku.

Témata: E.ON | energetika

NERV představil kabinetu 37 opatření zaměřených na podporu udržitelného…

23.01.2024 18:54 Národní ekonomická rada vlády (NERV) představila kabinetu návrh 37 opatření, zaměřených na podporu…

Související:

Nejnovější