ECB tlačí na rakouskou Raiffeisen Bank, aby opustila ruský trh

Evropská centrální banka (ECB) se snaží přimět rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International (RBI), aby se zbavil svých vysoce ziskových aktivit v Rusku. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Reuters.

Raiffeisen BANK

V lednu začaly RBI kvůli aktivitám v Rusku vyšetřovat americké úřady, které mají na starosti sankce. Podle zdrojů Reuters se toto vyšetřování zaměřuje na možné porušování sankcí.

RBI je nyní podle agentury Reuters nejdůležitější západní bankou v Rusku. Kyjev kvůli pokračujícímu podnikání v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny zařadil RBI na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války". Jedna z největších bankovních skupin v Rakousku působí ve 14 zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. V Rusku podniká od roku 1996.

ECB podle zdrojů Reuters nepožaduje po RBI okamžitý odchod z Ruska, ale chce vidět plán, jak se banka hodlá svých aktivit v Rusku zbavit. Tento plán by mohl zahrnovat prodej či uzavření ruské bankovní divize RBI. Rakouská banka však podle zdrojů takový plán zatím předložit nehodlá a někteří představitelé rakouské vlády tlak na RBI vnímají jako neoprávněné vměšování.

"Vyzýváme banky, aby pozorně sledovaly aktivity v Rusku a v ideálním případě je v co největší míře omezovaly a ukončovaly," uvedl mluvčí ECB. Raiffeisen Bank podle svého mluvčího zkoumá možnosti pro své ruské aktivity, včetně "pečlivě řízeného odchodu". Banka rovněž uvedla, že už v Rusku omezila poskytování úvěrů.

Rakouské ministerstvo financí sdělilo, že "většina" mezinárodních firem včetně bank v Rusku setrvává. "Pokračuje významný objem obchodu mezi Ruskem a zbytkem světa v oblasti komodit, jako jsou obilniny, hnojiva, ropa, plyn, nikl a další kovy, který vyžaduje platby," dodalo ministerstvo.

Témata: ECB | Raiffeisenbank

Související:

Nejnovější