Odborníci by kvůli omikronu prodloužili stav nouze. Dle ECDC nebude očkování stačit

I přes malý počet prokázaných případů se podle odborníků koronavirová varianta omikron v Česku šíří komunitně a skutečných případů jsou spíše stovky. V zaslaném stanovisku to dnes uvedli členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) kolem epidemiologa Petra Smejkala.

Testování na koronavirus, ilustrační foto

Podle nich je nutné prodloužit nouzový stav, maximálně urychlit podávání třetích dávek, testovat dvakrát týdně ve školách i firmách, a to i očkované. Doporučují také distribuovat lidem zdarma kvalitní antigenní testy a spustit kampaň, která bude lidem vysvětlovat nutnost dodržovat levná opatření, jako je nošení respirátorů.

Podle členů skupiny se v oficiálních datech odráží stav epidemie covidu se zpožděním. "Pokud se omikron v Česku šíří podobně dobře jako v jiných evropských zemích, a není důvod si myslet, že tomu tak není, tak skutečně nakažených je několikanásobek a jejich počet se bude rychle zvyšovat," upozornil imunolog Zdeněk Hel.

Protože je omikron nakažlivější než předchozí varianty, je podle odborníků potřeba nastavit takové krizové řízení a rozhodování, které má odpovídající rychlost a flexibilitu. Skupina považuje za nutné prodloužení nouzového stavu, který vláda v demisi vyhlásila na 30 dní na konci listopadu.

Odborníci nejprve doporučují opatření, která jsou levná a méně omezující, tedy nošení respirátorů a větší testování. Pokud by došlo na horší scénáře vývoje epidemie, může být podle nich nutné i omezení otevírací doby, velikosti akcí a shromažďování. Pro případ rychlého nárůstu vlny a přetížení PCR testování, doporučuje distribuovat lidem kvalitní antigenní testy zdarma.

I kdyby měla varianta omikron lehčí průběh u nakažených, může podle odborníků dojít k zahlcení nemocnic. "Když se omikron šíří v populaci, kde velká většina nakažených nějakou předchozí imunitu má, dá se čekat mnoho mírných případů, zvlášť pokud je to populace mladá. Bohužel z toho nic neplyne pro závažnost onemocnění u někoho z rizikové skupiny, kdo se ani neočkoval, ani nemoc neprodělal," uvedl člen skupiny Jan Kulveit, který se zabývá matematickým modelováním epidemií. Varoval před tím, aby spekulace o mírných průbězích nevedly lidi k odkládání očkování.

Skupina také upozorňuje na to, že v Česku používané protilátkové léky na covid-19 nejsou proti omikronu účinné. Vhodná budou spíše antivirotika, některá už ministerstvo zdravotnictví objednalo. Vedoucí MeSES Petr Smejkal dodal, že by lidé neměli spoléhat na léčbu a nechat se očkovat, a to i třetí posilující dávkou.

ECDC: Jen očkování nebude proti omikronu stačit, je třeba zavést další opatření

Vzhledem k rychlému šíření varianty koronaviru omikron je třeba naléhavě jednat a přijmout další pandemická omezení. Podle agentury AFP to dnes uvedlo Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC), které zdůraznilo, že samotné očkování již nebude stačit.

"V současné situaci nám samotné očkování neumožní zabránit dopadům varianty omikron, protože není čas vyplnit stále existující mezery ve vakcinaci," uvedla ředitelka ECDC Andrea Ammonová.

ECDC rovněž zvýšilo své hodnocení zdravotních rizik nové varianty na "velmi vysoké". Doporučilo rychlé zavedení řady opatření, včetně návratu k práci na dálku a zvýšené opatrnosti během svátků a cestování. Prioritou by podle ECDC mělo zůstat nošení ochranných roušek, vyhýbání se davům lidí na veřejných místech, větrání či důkladná hygiena.

"V nadcházejících měsících je naléhavě nutné přijmout důrazná opatření ke snížení přenosu, zmírnění velké zátěže na zdravotnické systémy a ochraně nejzranitelnějších osob," dodalo ECDC, které zastřešuje 27 zemí EU, Norsko, Lichtenštejnsko a Island.

Středisko uvedlo, že nová varianta "s velkou pravděpodobností" povede k dalším hospitalizacím a úmrtím nad rámec těch, které již předpovědělo v souvislosti s šířením dosud dominantní varianty delta.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý varovala, že se varianta omikron šíří "takovou rychlostí, jakou jsme dosud u žádné jiné varianty nezaznamenali", a vyzvala k využití všech nástrojů k zastavení šíření koronaviru.

ECDC také uvedlo, že je důležité nadále trasovat kontakty potvrzených nebo pravděpodobných případů omikronu, testovat i očkované a izolovat nakažené.

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Související:

Nejnovější