EK hledá cesty, jak přesvědčit Budapešť, aby přestala blokovat embargo na ropu

Evropská komise hledá další cesty, jak pomocí investic do maďarské ropné infrastruktury přesvědčit Budapešť, aby přestala blokovat zamýšlené embargo EU na dovoz ruské ropy. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová se po pondělní návštěvě Budapešti hodlá v nejbližší době spojit se zástupci zemí z okolí Maďarska, aby probrali možnosti spolupráce při zásobování ropou, řekl dnes novinářům mluvčí unijní exekutivy. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes prohlásil, že nové sankce by mohli v pondělí odsouhlasit ministři zahraničí členských zemí bloku.

Ursula von der Leyenová v Praze s premiérem Babišem

Komise minulou středu v rámci šestého balíku sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu navrhla do konce roku tohoto zcela ukončit dovoz ruské ropy. Opatření, které má režim prezidenta Vladimira Putina připravit o významnou část zdrojů k financování vojenské agrese, však odmítá s podpořit Maďarsko. Rozhodlo se tak přesto, že Brusel navrhl pro země nejvíce závislé na ruské ropě výjimky, které mají vedle Maďarska získat i Slovensko a Česko.

Budapešť se však odmítla spokojit s odkladem embarga do konce roku 2024, které jí komise stejně jako Bratislavě se souhlasem ostatních zemí zaručila - Praha má odklad do poloviny téhož roku.

Mluvčí komise Eric Mamer dnes prohlásil, že pondělní pracovní večeře von der Leyenové s maďarským premiérem Viktorem Orbánem o možné podpoře nové maďarské ropné infrastruktury přinesla posun, ale bude potřeba další jednání. Brusel si průlom slibuje od videokonference von der Leyenové s lídry zemí regionu, jejíž přesný termín zatím nespecifikoval.

Upravený návrh podoby sankcí mají ve středu probírat velvyslanci členských zemí, nečeká se však, že by bez dalšího příslibu podpory pro Budapešť dospělo jednání k úspěšnému závěru. Příliš optimismu nedal dnes najevo ani Borrell, který považuje za reálnou možnost, že o embargu budou v pondělí v Bruselu diskutovat ministři zahraničí. Ještě minulý týden přitom hovořil o tom, že pokud nebudou sankce schváleny po víkendu, svolá na tento týden jejich mimořádnou schůzku.

Budapešť, v minulosti v rámci EU k Rusku obvykle vstřícná, se nyní odvolává na svou vlastní energetickou bezpečnost, kterou podle ní bez ruské ropy nepůjde zajistit. Ministr zahraničí Péter Szijjártó dnes zopakoval, že bez klíčové suroviny z Ruska nebude fungovat maďarská ekonomika.

Někteří znalci bruselského dění vidí v maďarském postoji taktiku, jak si vybojovat více peněz v době, kdy komise zemi kvůli obavám z porušování evropských hodnot blokuje dotace z mimořádného fondu obnovy a hrozí i zastavením výplat z dalších fondů.

Několik týdnů před návrhem ropných sankcí totiž komise s Budapeští zahájila řízení podle nového pravidla kondicionality, které umožňuje zabavit dotace zemím, jež nezaručí řádné čerpání z unijního rozpočtu.

"Vláda Viktora Orbána zcela zjevně usiluje o další peníze, o pomalý postup mechanismu kondicionality, nebo o obojí," soudí analytici z think-tanku Eurointelligence. Pokud Maďarsku Brusel neposkytne dostatečné ústupky, je podle nich Orbán připraven blokovat embargo ještě dlouho.

Zelenskyj: Nelze zrušit zákaz odjezdu ze země, když denně umírají desítky…

22.05.2022 19:06 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes odmítl výzvy zrušit zákaz odjezdu mužů v branném věku…

Je načase uzavřít novou dohodu o přátelských vztazích s Ukrajinou, řekl…

22.05.2022 17:10 Aktualizováno Podle polského prezidenta je načase podepsat novou dohodu o dobrých sousedských vztazích Polska a…

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 17:10 Aktualizováno Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Ukrajinský parlament o tři měsíce prodloužil válečný stav

22.05.2022 15:22 Ukrajinský parlament dnes schválil prodloužení válečného stavu a všeobecné mobilizace o dalších 90…

Vědci očekávají další šíření opičích neštovic. V Česku se zatím neobjevily

22.05.2022 13:47 Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA,…

Šanghaj zprovoznila čtyři ze svých 20 linek metra, postupně ruší přísná…

22.05.2022 12:15 V čínské Šanghaji dnes zprovoznili čtyři z tamních 20 linek metra. Město postupně ruší přísná…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Počet obětí ruských okupantů v okolí Kyjeva se blíží k 1300

22.05.2022 10:47 Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil…

KLDR zaznamenala dalších 186.000 lidí s příznaky nemoci covid-19

22.05.2022 08:25 Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 186.090 lidech, kteří mají příznaky nemoci covid-19…

Odborníci: Zemní plyn bude Evropa potřebovat ještě řadu let

22.05.2022 08:00 Zemní plyn bude Evropa podle oslovených odborníků potřebovat ještě řadu let. Dodávky ruského plynu…

Související:

Nejnovější