Na pomoc zemědělcům, kteří se kvůli ruské invazi na Ukrajinu potýkají s rostoucími náklady a cenami zemědělských produktů, Evropská komise uvolní mimořádných 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Po jednání ministrů zemědělství zemí Evropské unie to řekl český ministr Zdeněk Nekula, podle něhož Česko svými 270 miliony korun podpoří zejména producenty vepřového a jablek. Farmáři budou také v rámci mimořádných opatření moci osívat část ploch, které až dosud museli nechávat ležet ladem.
Ukrajina patří k zásadním světovým exportérům pšenice, kukuřice či slunečnic a kvůli ruskému útoku nemůže svou produkci vyvážet, což výrazně zvyšuje ceny a ohrožuje zásobování zejména mimoevropských států. Unijní farmáři se navíc musejí potýkat s prudce rostoucími náklady na paliva a další vstupy. Komise proto vyslyšela volání řady zemí a rozhodla se sáhnout do mimořádné rezervy.
"Jednotlivé země si určí, kde pomůžeme, ve kterých sektorech máme největší problém," řekl českým novinářům v Bruselu Nekula. Peníze by podle něj měly být k dispozici během několika měsíců a detaily jejich využití se ještě budou dolaďovat, klíčová ovšem v Česku bude podpora chovatelů prasat a pěstitelů jablek.
Nekula zdůraznil, že v Česku ani v celé EU v souvislosti s válkou na Ukrajině nehrozí nedostatek potravin. Hůře postižené výpadkem ukrajinské pšenice či dalších obilnin jsou státy Blízkého východu či severní Afriky, jimž se bude unie snažit pomoci.
Ministři také podle Nekuly jednali o tom, jak podpořit ukrajinské zemědělce, kteří kvůli zablokování přístavů v zemi nemohou vyvážet svou produkci. Problém mají rovněž s nedostatkem nafty, kterou přednostně využívá armáda.
"Budeme hledat řešení, jak pomoci ukrajinským zemědělcům, aby mohli vypěstovat alespoň část té zemědělské produkce, na kterou byli zvyklí," řekl český ministr. Konkrétní požadavky podle něj během dnešního jednání ministrům sdělil jejich ukrajinský kolega. Týkají se hlavně financování zemědělské výroby, dodal Nekula.
Meghan Markle a princ Harry jen zřídkakdy uniknou nové vlně kritiky nebo kontroverzí. Podle zdrojů je ale tento neustálý tlak a chaos tím, co jejich manželství drží pohromadě a posiluje. Nejnovější vlna veřejného nesouhlasu zasáhla třiačtyřicetiletou Meghan minulý týden, kdy se rozhodla nevzít si vlčí mák na dvě významné akce, včetně narozeninové oslavy Kris Jenner.
Dojemný dopis, který zpěvačka Taylor Swift poslala zesnulému Liami Paynovi, se má podle médií v aukci prodat za tisíce dolarů. Očekává se, že ručně psaný vzkaz, který bývalému členovi One Direction dorazil v prosinci 2017, by mohl vynést až 13,000 dolarů.
Rapperka Cardi B je nově čtyřnásobnou maminkou. Třiatřicetiletá umělkyně, známá hitem "Am I the Drama?", přivítala na svět své čtvrté dítě, syna, což potvrdil její zástupce s tím, že „Cardi je zdravá a šťastná“.
Král Karel III. včera oslavil své 77. narozeniny. Místo odpočinku strávil panovník den aktivně, plněním oficiálních povinností ve Walesu. Během celého dne se mu dostalo řady vřelých přání, a to jak při oficiálních akcích, tak i online. Mezi veřejnými gratulacemi nechyběla ani „sladká“ zpráva od jeho nejstaršího syna, prince Williama, a jeho manželky princezny Kateřiny.
Skladba Bohemian Rhapsody, která byla kdysi zvolena za nejlepší rockovou píseň všech dob, vstoupila do hitparád přesně před padesáti lety. Šestiminutový track, jehož prodej celosvětově překročil šest milionů kopií, se dostal na první místo v žebříčku a udržel se tam devět týdnů, zatímco byla kapela Queen na turné. Díky tomu bylo první vysílání písně v pořadu Top Of The Pops v listopadu 1975 doprovázeno narychlo sestříhaným videoklipem, který vznikl za pouhé čtyři hodiny s rozpočtem čtyři tisíce liber.
Rodina Ozzyho Osbourna odhalila, že po smrti rockové legendy je kontaktují fanoušci s podivnými a bizarními tvrzeními. Mezi tyto nečekané zprávy patří i případ ženy, která je přesvědčena o tom, že je dávno ztracenou dcerou zpěváka. Tato žena poslala vdově Sharon Osbourne vlasy, krev, a dokonce i odstřižky nehtů, s naléhavou žádostí o provedení testu DNA.
V sobotu se v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě konalo poslední rozloučení s kardinálem Dominikem Dukou, emeritním pražským arcibiskupem, který zemřel 4. listopadu ve věku 82 let. Zádušní mše, která začala v 11 hodin, byla celebrována současným pražským arcibiskupem Janem Graubnerem. Obřady vedl papežský nuncius Jude Thaddeus Okolo, přičemž do liturgie se zapojili i přátelé a blízcí zesnulého.
Slavný Strawberry Glaze Skin Smoothie modelky Hailey Bieber, který se prodával za dvacet dolarů v luxusním losangeleském supermarketu Erewhon, se stal okamžitým hitem po svém uvedení na trh v roce 2022. Právě kvůli obrovské popularitě, která do obchodu přitáhla davy zákazníků, se jméno modelky drželo na nápojovém lístku až do nedávné doby, kdy záhadně zmizelo.
Na povrch vyplynul skutečný důvod, proč Kris Jenner a Kim Kardashian smazaly fotografie Meghan Markle a prince Harryho ze svých příspěvků na sociálních sítích, kterými oslavovaly sedmdesáté narozeniny Jennerové. Pár se připojil k dalším celebritám na velkolepé oslavě s tématem Jamese Bonda, která se konala 8. listopadu v sídle Jeffa Bezose v Beverly Hills.
Hilaria Baldwin (41) přiznala, že se svým manželem, hercem Alecem Baldwinem (67), vyhledávají pomoc terapeuta, aby se dokázali vyrovnat s výrazným věkovým rozdílem v jejich manželství. Instruktorka jógy to prozradila v podcastu „Uncut and Uncensored“ s Caroline Stanbury.
Česko má před sebou prodloužený víkend, o to více lidi zajímá i předpověď na sváteční pondělí. Inverzní počasí nebude panovat už přímo o víkendu, očekává se ochlazení. Na začátku příštího týdne může dokonce sněžit, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Snowboardistka a olympionička Šárka Pančochová se přesvědčila o tom, jak nebezpečným sportem může být snowboarding. V Japonsku se totiž během jízdy ocitla pod lavinou. Nic se jí naštěstí nestalo díky včasnému zásahu spolupracovníků.