Za "pozitivní signál" označila Evropská komise čtvrteční rozhodnutí polského Sejmu, dolní komory parlamentu, zrušit spornou disciplinární komoru nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura DPA. Disciplinární komora, která podle kritiků slouží k trestání soudců neposlušných vůči současné vládě, je jádrem sporu mezi Bruselem a Varšavou o justiční reformy.
Mluvčí Evropské komise ovšem k přijetí návrhu na zrušení disciplinární komory podotkla, že záleží na obsahu právních předpisů, které nakonec začnou platit. Disciplinární komoru, která podle Soudního dvora EU porušuje principy právního státu, má nahradit komora profesní odpovědnosti. Zavedení změn je předpokladem pro to, aby Evropská komise vyplatila Polsku peníze z fondu obnovy po koronavirové pandemii.
Disciplinární komora nejvyššího soudu se zabývá kázeňskými prohřešky soudců a prokurátorů, může je potrestat, případně propustit z funkce. Podle kritiků nejsou její členové nestranní, ale loajální vůči národně-konzervativní vládě.
Politici vládních stran předpokládají, že současný návrh na zrušení disciplinární komory splní podmínky pro to, aby Polsko desítky miliard eur z EU získalo. Bude o něm ještě hlasovat Senát, kde má ale mírnou převahu, opozice. Na závěr ho bude muset podepsat prezident Andrzej Duda, který je autorem návrhu.
Polský premiér Mateusz Morawiecki ve čtvrtek oznámil, že 2. června do Varšavy přijede předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Propojení hudby, turistiky a poznávání historických památek. To již po jedenadvacáté letos nabídne hudebně-kulturní festival Hrady CZ. Start festivalu se uskuteční v pátek a sobotu 10. a 11. července na hradě Točníku, následně vždy v pátek a sobotu festival rozezní dalších sedm hradů a zámků – Kunětickou hora, Švihov, zcela nově Hlubokou nad Vltavou, Veveří, Hradec nad Moravicí, Bouzov a své turné zakončí 28. a 29. srpna na Bezdězu.
Je to už téměř sedm let, co nás opustil nejslavnější český zpěvák Karel Gott. Od smutné chvíle jeho odchodu měla v rodině největší slovo vdova Ivana, ale časy se pomalu mění. Obě její a Gottovy dcery už jsou totiž dospělé a mohou tak vyjadřovat své názory.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v úterý představil asi nejhvězdnějšího hosta letošního ročníku. Pro Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si přijede americký oscarový herec Dustin Hoffman.
Policejní pátrání po nebezpečném ozbrojeném muži, které probíhalo od úterního rána, je u konce. Strážci zákona muže našli odpoledne v hlavním městě. Nyní budou zjišťovat veškeré okolnosti případu.
Další den, další výstraha. Meteorologové i v úterý varují před vysokými teplotami a nově také před nebezpečím vzniku požárů, které hrozí zejména na jihu Moravy. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česká televize se v den konání jednodenní výstražné stávky stala terčem ostré kritiky a nařčení z cenzury písničkáře Jaromíra Nohavici, jenž zpíval hymnu během jednoho mezistátního sportovního utkání. Diváci ho totiž zpívat neviděli. Jak se to stalo?
Smutná zpráva dnes přišla z jednoho z oblíbených českých rádií. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, někdejší moderátorka Radia Kiss, která v posledních několika letech sváděla nerovný boj s vážnými zdravotními problémy.
V Česku právě probíhá extrémně teplotně nadprůměrný týden, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další týdny už by měly být přece jen chladnější, zároveň se očekává prohlubování sucha.
V Česku už se řeší možná nová známost tenisty Tomáše Macháče, zatímco na Slovensku se stále probírá jeho rozchod s tamní zpěvačkou Emmou Drobnou. Někdejší vítězka SuperStar se nejprve nechtěla vyjadřovat, ale nakonec mlčení prolomila.
Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace.
Pavel Vítek si letošní červen představoval jinak, ale dosud jeho většinu strávil v nemocnici. Nyní už je doma, kde se ale nadále zotavuje z vážných zdravotních problémů, které ho potkaly. Jak na tom zpěvák podle vlastních slov je?
Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra.