EK vyzvala Polsko k zaplacení pokuty za činnost orgánu trestajícího soudce

Evropská komise vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za to, že přes rozhodnutí unijního soudu neukončilo činnost disciplinární komory, tedy orgánu, který se zabývá prohřešky soudců. Uvedl to dnes mluvčí komise. Varšava má na reakci 45 dní. Mluvčí polské vlády Piotr Müller podle polské agentury PAP řekl, že Varšava podnikne takové právní kroky, aby nedopustila porušování unijních smluv.

Polsko, ilustrační foto

Pokud Polsko v případě disciplinární komory podobně jako v případě sporu o důl Turów pokutu zaplatit odmítne, strhne jí komise peníze z unijních fondů. Podle unijní exekutivy bude muset Polsko uhradit dosavadní pokutu za provoz dolu i v případě, že se polská vláda dohodne s českou a Praha stáhne žalobu.

Soudní dvůr Evropské unie loni v létě rozhodl, že disciplinární komora polského nejvyššího soudu, která rozhoduje například o trestním stíhání soudců a prokurátorů, není v souladu s unijním právem. Polská vláda následně oznámila, že činnost orgánu ukončí. Komise však v září konstatovala, že komora nadále pokračuje v projednávání dříve zahájených případů.

Unijní exekutiva proto soud požádala o udělení pokuty. Soudci v Lucemburku na konci října rozhodli, že Polsko bude platit milion eur denně, dokud komoru zcela nezruší. Dluh do současnosti přesáhl 70 milionů eur (1,7 miliardy korun).

Polská vláda v reakci na dotaz komise minulý týden uvedla, že na rozpuštění komory pracuje a požádala, aby EK pokutu nevymáhala. Brusel však nepřesvědčila.

"Dopis byl odeslán," sdělil dnes mluvčí komise Christian Wigand.

Mluvčí polské vlády Müller řekl, že "Evropská komise se v různých dokumentech snaží stanovovat podmínky, ke kterým jí chybí právní základy." "Tímto způsobem se snaží dalece zasahovat do výlučných kompetencí jednotlivých zemí," uvedl.

K pokutě vůči Polsku komise již v listopadu přistoupila v česko-polském sporu o důl Turów. Unijní soud v září nařídil Polsku za nezastavení prací platit půl milionu eur denně. Varšava po uplynutí 45denní lhůty nevyužila k zaplacení 15 dní, které měla k dispozici po druhé výzvě. Komise proto nyní rozhoduje, ze kterých plateb mířících do Polska první část dlužné sumy pohybující se nyní okolo 60 milionů eur strhne.

Podle komise na tom nic nemění fakt, že polská a česká vláda v současnosti jednají o mezivládní dohodě, k níž by mohly vést polské kompenzace pro obyvatele českého pohraničí. Praha by v takovém případě mohla žalobu stáhnout.

"Pokuta bude i tak muset být uhrazena," prohlásil mluvčí Balázs Ujvari. Komise podle něho bude po Polsku chtít dluh za období mezi 20. září, kdy soud pokutu vyměřil, a dnem případného stažení žaloby.

Je načase uzavřít novou dohodu o přátelských vztazích s Ukrajinou, řekl…

22.05.2022 17:10 Aktualizováno Podle polského prezidenta je načase podepsat novou dohodu o dobrých sousedských vztazích Polska a…

ON-LINE 88. den války: Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské…

22.05.2022 17:10 Aktualizováno Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí,…

Ukrajinský parlament o tři měsíce prodloužil válečný stav

22.05.2022 15:22 Ukrajinský parlament dnes schválil prodloužení válečného stavu a všeobecné mobilizace o dalších 90…

Vědci očekávají další šíření opičích neštovic. V Česku se zatím neobjevily

22.05.2022 13:47 Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA,…

Šanghaj zprovoznila čtyři ze svých 20 linek metra, postupně ruší přísná…

22.05.2022 12:15 V čínské Šanghaji dnes zprovoznili čtyři z tamních 20 linek metra. Město postupně ruší přísná…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Počet obětí ruských okupantů v okolí Kyjeva se blíží k 1300

22.05.2022 10:47 Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil…

KLDR zaznamenala dalších 186.000 lidí s příznaky nemoci covid-19

22.05.2022 08:25 Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 186.090 lidech, kteří mají příznaky nemoci covid-19…

Odborníci: Zemní plyn bude Evropa potřebovat ještě řadu let

22.05.2022 08:00 Zemní plyn bude Evropa podle oslovených odborníků potřebovat ještě řadu let. Dodávky ruského plynu…

Při tureckém útoku na Kurdy v Iráku zemřelo šest lidí

21.05.2022 21:58 Na severu Iráku dnes při útoku tureckých ozbrojených sil přišlo o život šest lidí včetně tří…

Související:

Nejnovější