Střety v ekvádorské věznici vyvolaly spor mezi prezidentem a soudem

Věznice, ilustrační fotografie.
Věznice, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 14. listopadu 2021 08:20 | akt. 14. listopadu 2021 17:47
Sdílej:

Násilnosti v největší ekvádorské věznici ve městě Guayaquil, při nichž z pátku na sobotu zemřelo 68 trestanců a 25 dalších bylo zraněno, vyvolaly roztržku mezi prezidentem země Guillermem Lassem a ústavním soudem. Lasso kritizoval soud, že omezuje možnosti vlády zasahovat proti kriminálním gangům.

Kvůli tragédii v guayaquilské věznici zahájili už v sobotu hladovku trestanci v několika dalších vězeňských zařízeních v zemi, informovala agentura Europa Press.

Násilí ve věznici ve druhém největším městě Ekvádoru, v níž je na 8350 trestanců, vypuklo v pátek pozdě večer a pokračovalo i v sobotu. Do operace bylo nasazeno na 900 policistů a vojáci. Později v sobotu mluvčí vlády oznámil, že situace je pod kontrolou.

Důvodem násilností byly potyčky mezi členy různých gangů. Podle policie vězni z několika bloků napadli trestance v bloku číslo dvě, kde bylo asi 700 lidí. Tento blok se podle místních médií před nedávnem ocitl bez svého vůdce, který byl propuštěn po odpykání 60 procent trestu. Do zdi v bloku číslo dva udělali vězni dynamitem otvor, kterým se dostali dovnitř. Pálili také matrace, takže řada vězňů se udusila. Mnozí použili při střetech nože i další zbraně.

Ekvádorský prezident vyjádřil soustrast pozůstalým a kritizoval justici, že svými rozhodnutími ztěžuje zajištění bezpečnosti obyvatel, včetně vězňů. "Potřebujeme ústavní nástroje, abychom mohli chránit obyvatele, znovu zavést pořádek do věznic a bojovat proti gangům, které způsobují chaos," uvedl prezident. Reagoval mimo jiné na verdikt ústavního soudu, který začátkem tohoto měsíce zkrátil na 30 dnů dvouměsíční výjimečný stav vyhlášený prezidentem s cílem snížit kriminalitu. Ústavní soud rovněž konstatoval, že zásahy armády za výjimečného stavu mají být pouze "doplňkem policejních akcí", musí být plně zdůvodněné a přiměřené.

Ekvádorské soudnictví kritizovala i prokuratura, která připomněla, že 40 procent vězňů není ještě pravomocně odsouzeno.

Věznice na předměstí Guayaquilu zažila krvavé střety už koncem září, tehdy zemřelo 118 vězňů. Od začátku roku si násilnosti v ekvádorských věznicích ádoru vyžádaly přes 300 obětí. V přeplněných ekvádorských věznicích jsou nepokoje časté, obvykle jde o střety různých gangů. Podle agentury AFP se za mřížemi vyskytují v hojné míře mobilní telefony, drogy i zbraně.

Ekvádorská vláda minulý měsíc posílila ostrahu věznic o několik tisíc policistů. Ulehčit přeplněným zařízením by měla také milost pro asi dva tisíce odsouzených. V bezmála osmnáctimilionovém Ekvádoru je nyní na 40.000 vězňů, přičemž kapacita vězeňských objektů je asi o 10.000 menší.

Témata:
Stalo se
Sport
Ilustrační fotografie.

Sparta se loučí s legendou. Zemřel slavný útočník Jiří Kochta (†78)

Hokejovou Spartu zasáhla během bojů v extraligovém play-off smutná zpráva. Pražský klub a celý český hokej totiž přišel o jednu ze svých legend. Ve věku 78 let zemřel bývalý skvělý útočník a mistr světa Jiří Kochta. Stalo se tak po dlouhém boji s nemocí. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Řádění falešné Heleny Vondráčkové řeší policie. Důvěřivá fanynka přišla o tisíce

Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu. 

České celebrity
Dominika Gottová

Chatrné zdraví Dominiky Gottové. Dcera Slavíka vyjmenovala hned několik problémů

Dominika Gottová se ve Finsku drží stranou zájmu, což jí vyhovuje, protože v Česku by jako dcera legendárního zpěváka Karla Gotta byla pod neustálým drobnohledem. Ze severu Evropy nyní přišly zajímavé novinky o jejím zdravotním stavu.

Zahraničí
Medvěd

Medvědi budou lovnou zvěří. Slovensko rozhodlo o odstřelu stovek jedinců

Slovensko se po nedávném smrtícím útoku medvěda na člověka rozhodlo vyhlásit mimořádnou situaci v 55 okresech po celé zemi. Schválila to vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS). Stát chce nechat odstřelit 350 jedinců a snížit medvědí populaci pod 1000 kusů.