Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině, řekl Guterres

Elektřina vyrobená v Záporožské jaderné elektrárně patří Ukrajině a tato zásada by měla být plně respektována. Během své dnešní návštěvy jihoukrajinského města Oděsa to podle agentury Reuters prohlásil generální tajemník OSN António Guterres.

Záporožská jaderná elektrárna

Největší atomovou elektrárnu v Evropě od března okupují ruské invazní jednotky a ukrajinská státní společnost Enerhoatom dnes uvedla, že se Rusové chystají odpojit ji od ukrajinské sítě.

"Elektřina ze Záporoží je samozřejmě ukrajinská elektřina a je nezbytná zejména v zimním období pro ukrajinské lidi. A tato zásada musí být plně respektována," řekl šéf OSN novinářům, přičemž zopakoval svoji dřívější výzvu, aby okolí elektrárny bylo demilitarizováno. Moskva tento návrh už dříve odmítla.

Ukrajinu čeká zřejmě nejtěžší zima za více než tři desetiletí své nezávislosti. Připravuje se mimo jiné na možný nedostatek energie, který by odpojení jaderné elektrárny ještě zhoršilo, poznamenala agentura Reuters.

Rusko a Ukrajina se v posledních dnech opakovaně vzájemně obviňovaly z ostřelování bezprostředního okolí elektrárny, která se nachází ve městě Enerhodar v Záporožské oblasti a kterou stále řídí ukrajinští technici. Ve čtvrtek se zároveň Moskva a Kyjev navzájem obvinily z přípravy "provokace" v tomto zařízení.

Ruskem dosazená správa ukrajinské Záporožské oblasti v noci na dnešek obvinila ukrajinské dělostřelectvo z ostřelování Enerhodaru. Společnost Enerhoatom, která za normálních okolností tuto atomovou elektrárnu spravuje, dnes naopak z ostřelování okolí závodu obvinila ruské síly a opět vyzvala mezinárodní společenství, aby co nejdříve přijalo všechna nezbytná opatření k ukončení okupace elektrárny. "V sázce je jaderná a radiační bezpečnost celého lidstva!" uvedla společnost.

Guterres ve čtvrtek jednal v západoukrajinském Lvově s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který vyzval OSN k zajištění ochrany Záporožské jaderné elektrárny a jejímu osvobození od ruských vojsk. Zelenskyj zároveň sdělil, že se s Guterresem dohodl na podmínkách případné návštěvy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v jaderném zařízení. OSN tento týden uvedla, že delegaci MAAE může podpořit logisticky i z bezpečnostního hlediska. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po čtvrtečním setkání se Zelenským ve Lvově přislíbil, že o situaci kolem této elektrárny bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Putin podepsal zákon, který v Rusku zpřísňuje postihy za zločiny spáchané…

24.09.2022 16:25 Ruský prezident Vladimir Putin podepsal změny v trestním zákoníku, které zpřísňují postihy za…

V okupovaných částech Ukrajiny pokračují referenda. Výsledky budou neplatné

24.09.2022 13:28 V Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny dnes druhým dnem pokračují narychlo…

U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků při potopení lodi

24.09.2022 12:55 U syrského pobřeží utonulo nejméně 86 uprchlíků z lodi, která vyplula ze severu Libanonu do Evropy,…

Putin zakázal stažení ruské armády z Chersonu

24.09.2022 11:36 Ruský prezident Vladimir Putin se v posledních týdnech více zapojil do strategického vojenského…

Kvůli počasí zemřelo v Indii za den nejméně 36 lidí

24.09.2022 10:40 Kvůli počasí zemřelo za poslední den na severu Indie nejméně 36 lidí. Celkem 12 z nich zabily…

Exhumace masových hrobů v ukrajinském Izjumu skončily. Úřady nalezly těla…

24.09.2022 10:11 Exhumace dosud objevených masových hrobů v ukrajinském městě Izjumu skončily. Ukrajinské úřady v…

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u obcí na východě země

24.09.2022 10:01 Aktualizováno Ukrajinské ozbrojené síly odrazily ruské útoky u deseti obcí na východě země, informoval dnes…

USA podle Číny vysílají ohledně Tchaj-wanu velmi chybný a nebezpečný signál

24.09.2022 08:39 Spojené státy vysílají ohledně Tchaj-wanu "velmi chybné, nebezpečné" signály. Uvedla to dnes čínská…

Bílý dům: USA nevidí důvod, proč upravovat svůj jaderný postoj

23.09.2022 22:10 Spojené státy podle dnešního vyjádření Bílého domu nevidí důvod, proč by měly upravovat svůj…

Rusové utíkající kvůli mobilizaci tráví i 12 hodin na hranicích. Letenky…

23.09.2022 21:41 Aktualizováno Rusové, kteří by mohli být odvedeni do armády, dnes ve velkém odjížděli ze země. Plná letadla…

Související:

Nejnovější