EMA doporučila použití posilujících vakcín cílených na variantu omikron

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila podávání posilujících dávek upravených vakcín od společností Pfizer/BioNTech a Moderna, které jsou zacílené proti koronavirové variantě omikron. EMA dnes také doporučila použití vakcíny proti covidu-19 od společnosti Novavax jako posilující dávky pro dospělé. Informovala o tom agentura Reuters.

Očkování, ilustrační foto

Upravené vakcíny jsou zaměřené jak na původní variantu viru, tak na variantu omikronu BA.1. Konečné slovo v povolování vakcíny má Evropská komise, její rozhodnutí se očekává brzy. Český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) novinářům minulý týden řekl, že pokud budou vakcíny na začátku září schválené, dodá je Pfizer/BioNTech na podzim i do Česka. Půjde o zhruba tři miliony dávek.

Unijní regulátor doporučil podání posilovacích dávek osobám ve věku 12 let a více, kteří v minulosti absolvovali alespoň základní očkování proti nemoci covid-19. "Upravené vakcíny tak mohou rozšířit ochranu proti různým variantám, a proto se očekává, že pomohou udržet optimální ochranu proti covid-19 i v průběhu vývoje viru," uvedl k tomu český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Nežádoucí účinky nových vakcín jsou podle něj srovnatelné s původními, tedy typicky mírného a krátkodobého charakteru.

Vakcíny zacílené na submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které jsou nyní dominantní a nakažlivější, EMA v současné době prověřuje. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) připadá subvarianta BA.5 až na 80 procent případů onemocnění covid-19 po celém světě.

Německý europoslanec a odborník na zdravotnictví Peter Liese ve středu agentuře Reuters řekl, že upravené vakcíny budou do Evropské unie dodány několik dní poté, co očkování schválí regulační orgány.

Vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna, které jsou cílené na koronavirovou variantu omikron, už ve středu schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). V polovině srpna schválil upravené očkování od firmy Moderna i britský lékový úřad MHRA.

Unijní regulátor uvedl, že upravené vakcíny "by měly pomoci udržet optimální úroveň ochrany proti covidu-19, zatímco se virus vyvíjí". Podle SÚKL ale i původní očkovací látky fungují jako prevence vážného průběhu nemoci a budou se tak nadále používat, zejména pro základní očkování.

Vědci doufají, že modifikované dávky vyvolají silnou reakci imunitního systému, aby předcházely nejen těžkému průběhu onemocnění, ale i lehčímu, podobně jako to činily původní vakcíny na začátku pandemie předtím, než se objevily nakažlivější varianty.

Není jasné, jak účinné tyto posilující dávky budou, protože odborníci stále sbírají data. Existují však důkazy o tom, že jsou bezpečné, takže čekání na další studie o jejich účinnosti by podle EMA znamenalo riziko, že se v mezičase objeví další a ještě nakažlivější varianty.

"Důležité pozitivní zprávy od EMA," napsala na twitteru komisařka EU pro zdraví Stella Kyriakidisová. Vakcíny podle ní "zvýší ochranu našich občanů během podzimu a zimy". "Naše schválení vakcíny bude brzy následovat," uvedla Kyriakidisová a dodala, že "pandemie ještě neskončila".

V očekávání podzimní vlny infekcí EMA dnes schválila také použití vakcíny Nuvaxovid od společnosti Novavax pro posilující dávky bez ohledu na první použitý přípravek. Vakcína je určená proti kmeni viru, který se původně objevil v Číně. Látka od společnosti Novavax je takzvanou proteinovou vakcínou, která stojí na dlouhodobě prověřené technologii, která se používá například k boji proti hepatitidě B a chřipce.

Odborníci už loni v prosinci, kdy Evropská komise schválila nasazení vakcíny firmy Novavax v EU, vyjádřili naději, že by mohla některé zdrženlivé lidi přimět nechat se očkovat, protože je vyrobená tradiční metodou, odlišnou od principu, na němž stojí většina ostatních přípravků používaných proti koronaviru. Například vakcíny firem Pfizer/BioNTech a Moderna jsou očkovacími látkami typu mRNA.

Celosvětově počet potvrzených případů covidu-19 i úmrtí na tuto nemoc klesá, ale odborníci očekávají, že s příchodem zimy na severní polokouli přibude hospitalizací i zemřelých.

Teroristický útok v Turecku nepřežili oba útočníci

01.10.2023 21:41 Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva…

Tragický požár klubu ve Španělsku si vyžádal nejméně sedm obětí

01.10.2023 17:34 Nejméně sedm lidí zemřelo v plamenech poté, co vypukl požár v nočním klubu ve španělském městě…

Fico vítězem voleb na Slovensku. Čaputová ho zítra pověří sestavením vlády

01.10.2023 16:06 Státní volební komise v neděli potvrdila výsledky parlamentních voleb na Slovensku, tedy i…

Exodus z Karabachu probíhá dál. Odešlo už 100 tisíc etnických Arménů

30.09.2023 21:51 Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá…

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina je první zemí s flotilou námořních dronů

30.09.2023 20:27 Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí…

Čaputová odvolila ve volbách, první výsledky půjdou ven později

30.09.2023 16:32 Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i…

Slováci si v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu

30.09.2023 09:10 Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou…

Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou osob jako vraždu a sebevraždu

29.09.2023 20:49 Jihočeská policie přehodnotila případ dvou podezřelých úmrtí ve Frymburku. Kriminalisté dnes…

Rusové se zapojili do výbuchu ve Vrběticích, tvrdí ukrajinská SBU

29.09.2023 17:55 Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do…

Letos se přes Středomoří dostalo do Evropy přes 180 tisíc migrantů

29.09.2023 12:52 Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala…

Související:

Nejnovější