Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes uvedla, že začala posuzovat použití vakcíny proti covidu-19 od farmaceutické firmy Moderna u dětí ve věku šest až 11 let. Žádost o schválení své vakcíny v této věkové skupině podala americká společnost. Rozhodnutí by mělo padnout v následujících dvou měsících.
Použití přípravku od Moderny u dětí mladších 12 let zatím v Evropské unii ani USA povoleno není. Případné doporučení jednoho z výborů EMA ohledně nasazení vakcíny u dětí ve věku od šesti do 11 let bude následně předáno Evropské komisi, která bude mít v tomto ohledu rozhodující slovo.
Moderna na konci října oznámila, že její vakcína proti covidu-19 vyvolává silnou imunitní reakci i u dětí mezi šesti a 11 lety a nezpůsobuje jim vážné vedlejší účinky. Prohlášení učinila na základě předběžných výsledků své studie, kterou však ještě nezveřejnila v odborném časopise.
EMA již dříve schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od Moderny. Posilovací dávka látky Spikevax může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou. Vakcína od Moderny je po přípravku od firem Pfizer a BioNTech druhou očkovací látkou povolenou v Evropské unii ke třetímu použití.
Některé země včetně Švédska a Dánska na začátku října přestaly preparátem do firmy Moderna očkovat lidi narozené po roce 1991 kvůli vzácným vedlejším účinkům. Podle švédského zjištění se u mladých dospělých a mladistvých očkovaných touto látkou zvýšil počet případů myokarditidy a perikarditidy, tedy zánětu srdeční svaloviny nebo vaku obklopujícího srdce.
EMA v současné době posuzuje také použití preparátu od farmaceutických firem Pfizer a BioNTech u dětí ve věku pět až 11 let. Ve Spojených státech už mu dalo tamní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zelenou poté, co látka získala nouzové povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
Popová královna Madonna a režisér Guy Ritchie se poprvé po 17 letech sešli, aby společně podpořili svého syna Rocca Ritchieho na jeho umělecké výstavě v Londýně. Rocco Ritchie (25) hrdě sdílel fotografii svých slavných rodičů na Instagramu v pondělí, čímž potvrdil nečekané páteční setkání na výstavě nazvané Talk Is Cheap (Řeči jsou laciné).
Americký prezident Donald Trump vyvolal pobouření svými bezcitnými vtipy na sociálních sítích po oznámení smrti hollywoodského režiséra Roba Reinera. Reiner a jeho manželka Michele byli nalezeni mrtví ve svém domě v Los Angeles v neděli. Policie Los Angeles zatkla v souvislosti s jejich úmrtím jejich 32letého syna Nicka Reinera, který zůstává ve vazbě. Kauce byla stanovena na 4 miliony dolarů.
Popová hvězda Taylor Swift žertem sdílela své šílené nápady, jak by mohla zajistit utajení svatebních pozvánek na sňatek s jejím snoubencem, hvězdou NFL Travisem Kelcem. Během svého vystoupení v pořadu Late Night with Seth Meyers 8. října hovořila o nadcházející svatbě a reagovala na velký zájem médií o to, kdo se dostane na seznam hostů.
Král Karel III. (77) se v pátek svěřil se svými pocity ohledně boje s rakovinou a přinesl dobrou zprávu. Ve svém předtočeném televizním poselství, které bylo odvysíláno v rámci večera „Stand Up to Cancer“ na stanici Channel 4, oznámil, že se jeho léčebný plán v novém roce zredukuje.
Od prosince probíhá meteorologická zima, ale v posledních panuje počasí, které spíš připomíná podzim. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) navíc nic nenasvědčuje tomu, že by u nás mělo začít vydatněji sněžit.
Česko má od pondělí novou vládu, jejíž členové doplnili již dříve jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO). Měnit se budou i lidé ve funkcích, které dělají předsedovi kabinetu a ministrům servis. Novou mluvčí vlády se má stát žena, kterou dobře znají televizní diváci.
Česko má ode dneška kompletní novou vládu premiéra Andreje Babiše. Hnutí ANO do ní nominovalo jednu dámu, která se doslova na poslední chvíli přejmenovala. Nová ministryně pro místní rozvoj se totiž vdala.
Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval vládu premiéra Andreje Babiše. Tato koaliční vláda, která se stane v pořadí třetím kabinetem pod Babišovým vedením, nahradí současnou vládu Petra Fialy, která je v demisi. Babiš byl pověřen sestavením kabinetu již koncem října a předsedou vlády byl jmenován 9. prosince.
Ke konci se chýlí týden, který se nesl ve znamení loučení s moderátorem Patrikem Hezuckým. Poslední rozloučení proběhlo v pátek odpoledne a vdově Nikole na něm byli oporou členové rodiny. Jedna z jejích sester prozradila, že se dokonce dostali do křížku se zákonem.
Z Hollywoodu přišla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel slavný režisér Rob Reiner, po smrti je i jeho manželka. Policie případ vyšetřuje pro podezření z vraždy. Podezřelým má být syn manželů Reinerových.
Začíná třetí prosincový týden, který přinese podobné počasí jako ten uplynulý. Podle meteorologů má pokračovat teplotní inverze. Nad Česko bude i nadále proudit teplý vzduch. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
Policie v neděli po šťastném konci pátrání po ztraceném dvanáctiletém chlapci odhalila, že případ prověřuje pro podezření z únosu. Podle policistů mu možná zachránili život lidé, kteří slyšeli volání o pomoc a vše nahlásili.