Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala posuzovat účinnost vakcíny proti covidu-19 od francouzské společnosti Valneva. Firma jí dodala předběžné výsledky laboratorních testů a data z prvních klinických studií, které napovídají, že očkovací látka dokáže v těle vytvořit protilátky proti covidu, uvedla EMA v tiskové zprávě.
Vakcína od společnosti Valneva je založena na jiné technologii než většina očkovacích látek dosud schválených západními regulátory. Jde o takzvanou inaktivovanou vakcínu, která se vyvíjí tradičním způsobem ze živého viru jeho chemickou inaktivací. Tato technologie se používá například u vakcín proti chřipce. Naproti tomu očkovací látky Pfizeru či Moderny, které se v EU používají nejvíce, jsou takzvanými mRNA vakcínami, jež obsahují pouze genetickou informaci viru.
Evropská komise v listopadu oznámila, že s Valnevou uzavřela kontrakt, který jí v příštím roce umožní nakoupit téměř 27 milionů dávek její vakcíny, o rok později pak dalších až 33 milionů dávek.
Unijní země k očkování používají látky společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Komise má kromě toho smlouvy i s firmami Sanofi/GSK, CureVac a Novavax, jejichž preparáty zatím evropská léková agentura neschválila. EMA nyní hodnotí rovněž vakcínu od čínské firmy Sinovac a ruský preparát Sputnik V.
Počasí v Česku se až do prvního lednového víkendu neobejde bez výstrah. Varování meteorologů začne platit během silvestrovského dopoledne. Dnes a v dalších dvou dnech hrozí vydatné sněžení, sněhové jazyky či závěje i silný vítr.
Rok s letopočtem 2025 se nezadržitelně blíží ke konci, přičemž i on přinesl svatby hvězdných párů ze šoubyznysu. Nyní se zdá být na obzoru první veselka slavných osobností v příštím roce.
Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua.
Rodinou europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) otřásla po Vánocích smutná událost. Politička v pondělí oznámila, že zemřel její otec Karel Konečný, někdejší komunistický funkcionář za minulého režimu. Bylo mu 77 let.
V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná.
Lele Vémola není v závěru letošního roku co závidět. Vánoce oslavila s dětmi sama, protože její manžel Karlos Vémola skončil v rukou policistů. To ale Slovenka samozřejmě svým ratolestem říci nemohla. Jak vysvětlila absenci tatínka při rozdávání dárků?
Dalších až 15 centimetrů sněhu může ve středu a ve čtvrtek napadnout v Česku, upozornili meteorologové. Varovali také před sněhovými jazyky či závějemi a silným větrem. V nárazech dosáhne rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.
Člen prezidentské ochranky čelí obžalobě kvůli únorové nehodě pod vlivem alkoholu, která se stala v obci na Náchodsku, kde má prezident Petr Pavel chalupu. Šofér, který je od nehody mimo službu, může dostat až dvouletý trest odnětí svobody.
Pohřeb legendární herečky a zpěvačky Brigitte Bardotové proběhne příští týden ve známém francouzském letovisku Saint-Tropez. Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela v neděli ve věku 91 let.
Rok 2025 se sice chýlí ke konci, ale letošní babyboom v českém šoubyznyse ještě pokračuje. Radostnou novinkou se v pondělí pochlubil David Gránský. Sympatický herec a moderátor je čerstvě dvojnásobným tatínkem.
Češi už roky věří, že vznikne třetí díl oblíbené pohádky Anděl Páně, která nechyběla na televizních obrazovkách ani během letošních Vánoc. Co o možném pokračování projektu prozradil jeho klíčový muž?
Hudební svět má novou miliardářku. Beyoncé oficiálně vstoupila do prestižního klubu nejbohatších lidí planety a připojila se tak ke svému manželu Jay-Z. Podle čerstvé zprávy časopisu Forbes stojí za tímto úspěchem především rekordní světové turné k albu „Cowboy Carter“, vlastnictví práv k celému hudebnímu katalogu a dravý podnikatelský duch.