Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že dosud stále není jasné, zda bude nutné upravit dosavadní vakcíny proti covidu-19 tak, aby byly účinné i proti nakažlivější koronavirové variantě omikron. Na tuto eventualitu je nicméně úřad připraven, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na šéfku EMA.
"Neexistuje odpověď na otázku, zda budeme muset vakcíny upravit," řekla novinářům výkonná ředitelka lékové agentury Emer Cookeová. Podle ní agentura potřebuje více dat o účinnostech vakcín, nakažlivosti varianty omikron i závažnosti onemocnění, které způsobuje.
Vysoce nakažlivá varianta omikron byla poprvé zjištěna v listopadu v jižní Africe, od té doby se objevila už 89 zemích. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden uvedla, že o této variantě není stále k dispozici mnoho informací, včetně závažnosti onemocnění covid-19, které způsobí.
Americká farmaceutická firma Moderna v pondělí oznámila na základě předběžných laboratorních testů, že posilující dávka její covidové vakcíny je dostatečně účinná proti variantě omikron. Připustila však, že klasický dvoudávkový očkovací program poskytuje proti omikronu nízkou ochranu. Navzdory uspokojivým výsledkům u třetí dávky plánuje Moderna vyvinout zvláštní vakcínu určenou pro ochranu před omikronem.
Podobné prohlášení o účinnosti posilovací dávky proti omikronu učinily v souvislosti se svou vakcínou před zhruba dvěma týdny také společnosti Pfizer a BioNTech.
Krajní pravice v Německu nabírá na síle, a to hlavně mezi mladými muži. Strana AfD a její šéfka Alice Weidelová chytře využívají sociální sítě a populistické výroky, které v lecčem připomínají minulost, na kterou se Německo snažilo marně zapomenout. Jejich vazby na extremisty budí obavy, kam současná situace povede.
Česká videohra Kingdom Come: Deliverance 2 od studia Warhorse Studios se stala celosvětovým hitem. Za prvních 24 hodin si ji koupilo přes milion hráčů. Mezi gratulanty, kteří vývojářům pogratulovali k tomuto úspěchu, byla i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Její pochvalná slova však narazila na ostrou reakci kreativního ředitele studia Daniela Vávry.
Zdravotní problémy Markéty Konvičkové jsou po letech zase velkým tématem, protože se podepisují na jejím vzhledu, což upoutalo pozornost mnoha lidí. Bohužel, ozvali se i takoví, kteří asi nevěděli, co přesně zpěvačce je. Někdejší účastnice SuperStar se to rozhodla vysvětlit.
Jiří Adamec brzy oslaví 77. narozeniny. Už je zkrátka pánem v určitém věku, což se projevuje prakticky na každém kroku. Nejvíce si to uvědomuje jeho manželka Jana, podle které režisér rezignoval na život.
Dara Rolins se od silvestrovské noci těší na svatbu s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Když ji požádal o ruku, rozhodla se říct ano. Podle slovenských médií si přitom vztah pořádně promýšlela.
Je to pár měsíců, co médii proběhla zpráva o krachu manželství bývalého skvělého fotbalisty Milana Baroše. Už tehdy se objevily spekulace o jeho novém vztahu. Nyní se potvrdily, protože Baroš byl se svou novou milou spatřen na veřejnosti.
Anna K. v uplynulých dnech znovu otevřela smutnou kapitolu svého rodinného života. Asi jen ti největší fanoušci totiž vědí, že populární zpěvačka se už od rané dospělosti musí obejít bez své maminky.
Dáda Patrasová se měla v pondělí objevit na natáčení obnoveného televizního pořadu, ale už předem panovaly obavy, zdali dorazí. Oprávněně, jak ukázaly včerejší události. Manžel herečky Felix Slováček totiž naprosto upřímně popsal, co se dělo.
Zimní počasí se s Českem ještě rozhodně neloučí, což potvrzuje i nejnověji vydaná výstraha. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) jejím prostřednictvím varuje před ledovkou, která postihne některá místa již ve středu večer.
Často vyvstane otázka, co dělají dvě nejmladší dcery Karla Gotta, tedy Charlotte Ella a Nelly Sofie. Pravdou ale je, že jejich slavný tatínek vydělal tolik peněz, že by snad ani nic dělat nemusely. Teoreticky navíc mohou obchodovat práva, která jim připadla v rámci dědického řízení.
Taťána Kuchařová se v uplynulých dnech rozhodla prolomit mlčení k soudnímu sporu s bývalým manželem Ondřejem Brzobohatým. Asi málokoho překvapí, že Ondřej Brzobohatý se na její vyjádření rozhodl reagovat.
Sára Donutilová si už několik týdnů užívá novou životní roli, o které toho chtějí hodně vědět i její fanynky. Naposledy se od herečky a manželky hereckého kolegy Martina Donutila, kde a jak probíhal porod vytouženého syna Eliáše.