Reprodukční číslo se po měsíci vrátilo nad hodnotu jedna, což znamená zrychlování epidemie koronaviru. Číslo ukazující, kolik jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí dalších lidí, aktuálně činí 1,2. Ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedlo na webu.
Reprodukční číslo se od začátku prosince drželo pod hodnotou jedna, epidemie covidu tedy zpomalovala. Na konci loňského roku bylo ještě 0,78 a na přelomu roku se drželo těsně pod hodnotou jedna. Začátkem prvního pracovního týdne roku 2022 ale tuto hraniční hodnotu překonalo. V úterý ministerstvo informovalo, že je 1,11, k dnešku znovu stouplo na 1,2.
V pátek bude Válek jednat s odborníky o případných dalších opatřeních
V pátek bude ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s odborníky jednat o tom, jaká další protiepidemická opatření by se měla přijmout v případě zhoršení situace. Změny, které by reagovaly na novou variantu koronaviru zachycenou ve Francii, nechystá. Po jednání vlády to dnes řekl novinářům.
"Nejedná se o čistou novou mutaci, ale variantu omikronu, pokud já mám informace," uvedl ministr. Podle něj se zatím nezdá, že by postihovala struktury viru takovým způsobem, že by měla takový vliv na jeho šíření nebo léčbu pacientů, aby bylo potřeba upravit opatření.
Na pátečním jednání se sejdou podle Válka také někteří ministři, centrální řídicí tým epidemie a odborný tým Národního institutu pro zvládání pandemie vedený vakcinologem Romanem Chlíbkem. "Budeme diskutovat o tom, jaká speciální opatření přijmout v případě, že by se situace dále zhoršovala," dodal Válek. Zvažovat se podle něj budou případné další kroky ve zdravotnictví nebo sociálních službách a některých dalších klíčových oblastech.
Data z laboratoří i modely predikující další vývoj epidemie předpokládají, že varianta omikron, která je nakažlivější, převládne do deseti dní a do konce měsíce pak vytlačí předchozí variantu delta.
Poslanec a vládní zmocněnec Filip Turek (Motoristé) je podezřelý z ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli červencové dopravní nehodě v Praze. Policie v případu zahájila trestní řízení a zároveň nařídila znalecké zkoumání. Nikdo zatím nebyl obviněn.
Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu.
Nebezpečné jevy očekávají meteorologové i dnes a zítra. V nové výstraze varují před silnými bouřkami ve středu a ve čtvrtek ráno a odpoledne. Beze změny zůstávají výstrahy před vysokými teplotami a rizikem vzniku a šíření požárů.
Jiřina Bohdalová patří k osobám, které skvěle ovládají český jazyk. U herečky byste ostatně ani nic jiného nepředpokládali. Pravdou přitom je, že legenda vyrůstala v domácnosti, kde jeden z rodičů ovládal dobře i jiný jazyk.
V Česku pokračuje vlna tropických veder, v úterý na řadě míst udeřily až velmi silné bouřky. Meteorologové varují také před nebezpečím požárů. K tomu všemu se ve třech krajích přidal smog. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Pondělní datum 3. srpna je spojené s jednou výraznou osobností československého šoubyznysu. Letos byly narozeniny Štefana Margity, operního pěvce a manžela Hany Zagorové, obzvlášť speciální. Košický rodák totiž oslavil kulaté sedmdesátiny.
V Česku dnes vyvrcholí aktuální vlna veder. Poměrně vysoké teploty se nicméně očekávají i v úvodu příštího srpnového týdne. Nejvyšší teploty vystoupají až na 35 stupňů, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Do festivalu Brod 1995 zbývají poslední týdny. V sobotu 22. srpna se Český Brod opět promění v dějiště jednodenní přehlídky toho nejlepšího z česko-slovenské hudební scény napříč žánry. K největším lákadlům letošního ročníku patří Chinaski, kteří do Českého Brodu přivezou energickou koncertní show a průřez svými největšími hity. Silnou dávku punkrockové energie i jadrné texty nabídne slovenská legenda Horkýže Slíže.
Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Do Česka míří další hvězda akčních filmů světového formátu. Ještě letos se fanoušci dočkají Dolpha Lundgrena, jenž se mimochodem proslavil jako představitel jednoho ze soupeřů legendárního filmového boxera Rockyho.
Poslední červencový den se už tradičně nesl i ve znamení oslav narozenin jednoho z našich nejslavnějších herců. Bolku Polívkovi je od pátku 77 let. Oslavu samozřejmě nevynechal. Kdo všechno mu pogratuloval?
Za záhadu by se dal označit případ, kterým se od pondělí zabývají policisté z Krkonoš. Na horách se totiž objevil muž neznámé totožnosti, jehož se nedaří identifikovat. Mohlo by se jednat o cizince. Policie každopádně žádá o pomoc veřejnost.