Epidemie koronaviru v Česku v uplynulém týdnu poprvé od konce července zrychlila. Za posledních sedm dní odhalily laboratoře 13.007 případů nákazy, zhruba o 300 více než o týden dříve. Testuje se přitom o něco méně. Počet hospitalizovaných naopak od minulého týdne klesl o více než 200 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Denní nárůsty nově nakažených v mezitýdenním srovnání od konce července až do víkendu pravidelně klesaly. V sobotu, v úterý a ve středu ale zaznamenaly laboratoře nárůst. Ve čtvrtek pak přibylo 1900 potvrzených případů, což byl sice pokles, ale pouze o 32 nakažených.
Zájem o testy nepatrně klesl. Za uplynulých sedm dní jich laboratoře provedly zhruba 49.000, o tisíc méně než o týden dříve. Vyšší byla většinou jejich pozitivita. U preventivních testů činí sedmidenní průměr 8,22 procenta, před týdnem to bylo 8,03 procenta. V případě nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé s příznaky nemoci, vzrostl průměrný podíl pozitivních vzorků o procentní bod na 32,5 procenta. U epidemiologických testů, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, je průměrná pozitivita bezmála 20 procent, to je o 1,5 procentního bodu více než minulý týden.
Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 122 nakažených. Takzvané incidenční číslo se od minulého týdne zvýšilo pouze nepatrně o tři. Nejvyšší zůstává nadále v Praze. Na 100.000 Pražanů je v uplynulém týdnu 154 nakažených. Naopak na Vysočině je incidence 93. V žádném jiném českém kraji se už pod stovku nedostala.
V nemocnicích je nyní 902 pacientů s covidem, před týdnem jich bylo více než 1100. Počet hospitalizovaných v těžkém stavu se snížil o čtyři na 30.
S koronavirem dosud v Česku zemřelo 40.700 lidí. V uplynulém týdnu bylo obětí 65, o týden dříve 71. Údaje z posledních dní ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. "Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic," uvedlo ministerstvo.
Proti těžkému průběhu covidu chrání podle odborníků očkování. Za poslední týden ho absolvovalo 30.605 lidí, téměř 24.000 z nich si přišlo pro druhou posilující dávku. Zájem o vakcinaci byl prakticky stejný jako o týden dříve. Plně naočkováno proti covidu bylo v Česku dosud téměř 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo 4,29 milionu lidí, druhou pak zhruba 113.500 lidí.
Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v zemi potvrzeno 4,02 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je více než 299.000.
Princ Harry, vévoda ze Sussexu, se oficiálně omluvil Kanadě za to, že si na zápas Světové série proti týmu Toronto Blue Jays vzal čepici Los Angeles Dodgers. Vévoda v rozhovoru pro CTV žertoval, že byl „pod nátlakem“, když si jasně modrou kšiltovku nasadil během čtvrtého utkání série v Los Angeles. Uvedl, že to považoval za „slušné gesto“ poté, co byl na zápas pozván přímo majitelem Dodgers.
Soudní spory mezi bývalým hollywoodským párem Bradem Pittem a Angelinou Jolie eskalují. Pitt údajně žaluje svou exmanželku o 35 milionů dolarů (přibližně 820 milionů Kč) a zároveň se snaží vynutit zveřejnění neveřejné komunikace mezi nimi. Předmětem jejich vleklého sporu je francouzské vinařství Château Miraval, které manželé zakoupili v roce 2011 za zhruba 60 milionů dolarů.
Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se podle všeho chystá na návrat na filmové plátno. Umělkyně, dříve známá jako Meghan Markle, má mít menší roli typu cameo v připravovaném filmu s názvem "Blízcí osobní přátelé" (Close Personal Friends). Film, ve kterém hrají například Lily Collins, Jack Quaid, Brie Larson a Henry Golding, se v současné době natáčí v oblasti Los Angeles.
Oscarový herec Sir Anthony Hopkins vyvolal silnou reakci svými kontroverzními výroky v rozhovoru pro Sunday Times, kde zcela zpochybnil existenci stavů jako ADHD, OCD nebo Aspergerův syndrom.
Jana Adamcová se v uplynulých týdnech ocitla pod drobnohledem kvůli událostem kolem jejího manžela Jiřího Adamce. Bývalá moderátorka nyní naznačila, že jejich vztahy neutrpěly. Spíše naopak. Jednou prý bude za to "zlo", které ji potkalo, vděčná.
Nejvyšší správní soud (NSS) prověřil jednu ze stížností na průběh říjnových sněmovních voleb a rozhodl se podat trestní oznámení kvůli postupu jedné okrskové komise v Blansku. ANO bylo v okrsku započteno o více než 20 hlasů více, než hnutí získalo. Nemuselo jít jen o nepozornost, domnívají se soudci.
V Česku jde o jednu z nejsledovanějších kauz. Spor mezi bývalými manželi Ondřejem Brzobohatým a Taťánou Kuchařovou se táhne už dlouho, ale pomalu spěje k rozsudku. Padnout měl v těchto dnech, jenže nakonec je zase všechno jinak.
Velmi smutný den v pátek nastal pro rodinu Heleny Zeťové. Připadají na něj totiž její první nedožité narozeniny. Zeťové by dnes bylo půlkulatých 45 let. Pozůstalí vyzvali fanoušky, aby na zpěvačku vzpomínali.
Petr Pavel u příležitosti podání demise ocenil končící Fialovu vládu, podle jeho mínění opouští Strakovu akademii s dobrými výsledky. Prezident se domnívá, že příští kabinet tak má na čem stavět. Uvedl to na sociální síti X.
O mrtvých jen dobře? Prořízlou pusu nechal po smrti kardinála Dominika Duky promluvit frontman populární české kapely Rybičky 48. Duchovní bral podle známého hudebníka boží slovo nadarmo. Není divu, že slova muzikanta vyvolala velkou vlnu reakcí.
Dalším případem násilného činu ve vězení se zabývá policie. Po vraždě v plzeňské věznici byl nynější případ z Královéhradeckého kraje kvalifikován jako pokus o vraždu. Podezřelým je vězeň, který si již odpykává souhrnný třicetiletý trest odnětí svobody.
Nástup chladnějšího podzimního počasí se odkládá minimálně o týden, naznačuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I po víkendu se očekávají maximální teploty, které budou dosahovat dvouciferných hodnot.