Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, v úterý laboratoře odhalily 252 nakažených, což je o 49 méně než před týdnem. Denní počty pozitivních testů klesají v mezitýdenním srovnání deset dní v řadě. Reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, je na nejnižší úrovni od konce června, nyní dosahuje 0,86.
Pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží deset dní. Dál klesá i takzvané incidenční číslo, tedy počet potvrzených případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, k dnešku je to necelých 12 případů. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Incidenční číslo se celorepublikově snižuje desátý den v řadě. Z regionů k dnešku kleslo zhruba v polovině krajů. Nejhorší situace je nově v Plzeňském kraji, kde připadá za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel 29 případů nákazy. V Praze, kde byla incidence dlouhodobě nejvyšší, počet pozitivních v přepočtu klesl na 27. Následuje Středočeský kraj se 14 a Liberecký kraj s 12 nakaženými na 100.000 obyvatel za poslední týden. Ostatní kraje jsou pod deseti. Nejlépe je na tom Olomoucký kraj, kde je incidence tři.
Od začátku epidemie potvrdily laboratoře v zemi 1,673.017 případů koronaviru, přes 98 procent lidí se z nákazy vyléčilo a 30.362 lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo. V posledních šesti dnech ministerstvo zdravotnictví žádné úmrtí s covidem zatím neeviduje, údaje se ale při pozdějších revizích mohou změnit.
V nemocnicích bylo v úterý 52 pacientů s covidem, v těžkém stavu bylo osm z nich. Nad 50 stoupl počet hospitalizovaných v pondělí, předtím se od začátku července držel pod padesátkou, přičemž 10. a 11. července klesl na 25.
V úterý laboratoře provedly téměř 88.000 testů, zhruba o 8000 více než před týdnem. Podíl pozitivních u diagnostických testů, které podstupují mimo jiné lidé vykazující příznaky, stoupl na 1,63 procenta z předchozích 1,53, u epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl zvýšil z 0,25 procenta na 0,48 a u preventivních stoupl z 0,07 procenta na 0,14.
Zdravotníci v úterý naočkovali 62.632 lidí, zhruba o 23.000 méně než před týdnem. Od začátku vakcinace aplikovali 10,129.344 dávek, ukončené očkování má téměř 4,7 milionu lidí, tedy 43,8 procenta obyvatel v zemi. Ministerstvo zdravotnictví v přehledu dat uvedlo, že alespoň jednou dávkou bylo naočkováno 62,7 procenta obyvatel v ČR starších 16 let a 52,8 procenta této populace má očkování dokončeno.
Přes dva roky je už minulostí láska mezi Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem, které od počátku téměř nikdo nedával žádnou šanci. Dvojice se přesto dočkala společného potomka. K rozchodu ale nakonec došlo a jeho okolnosti bylo možná ještě dramatičtější, než se doposud myslelo.
Rumunsko opouští část amerických jednotek, které v tuto chvíli nebudou nahrazeny, uvedlo rumunské ministerstvo obrany ve středu. Informoval o tom web DW. Američané tak plní plán na snížení počtu vojáků umístěných na východním křídle NATO.
Hlavní postavou úterního svátečního večera na Pražském hradě byli prezident Petr Pavel a jím vyznamenaní lidé. Pozornost si nicméně vysloužila i první dáma Eva Pavlová. Šaty, které si oblékla na předávání metálů, přitom nesly i jisté poselství.
Česká ekonomika zaznamenala meziroční růst o více než dva a půl procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí od Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Francouzská policie dosáhla významného pokroku v případu krádeže šperků z muzea Louvre. Podle místních rozhlasových a televizních stanic bylo v uplynulých hodinách zadrženo několik dalších podezřelých. Strážci zákona už dříve zajistili dvojici mužů, jeden z nich se snažil odcestovat ze země.
Rodinní příslušníci i přátelé z hudebních kruhů se ve středu v Praze rozloučili se zesnulým bubeníkem Pavlem Skalou. Skala prošel několika formacemi a o popularizaci hudby pečoval i v médiích.
Bude to příští týden už sedm měsíců, co nás po statečném boji s vážnou nemocí opustila Anna Slováčková. Dcera slavných rodičů měla spoustu fanoušků, kteří by rádi měli místo, kde ji budou moci zapálit svíčku. Ta chvíle se podle všeho blíží.
Platové tarify pedagogických pracovníků v regionálním školství a akademických pracovníků státních vysokých škol vzrostou od 1. ledna buď o pevnou částku 2 000 korun, nebo v případě 8. až 16. platové třídy o sedm procent. Příslušnou novelu nařízení schválila vláda na středečním zasedání. Potvrdila také novou politiku krajiny nebo tři koncepční materiály ministerstva spravedlnosti, které se týkají zásad trestní politiky v Česku, budoucnosti vězeňství a probační a mediační služby.
Už ve středu nastal zlom a počasí v Česku se zlepšilo. Nyní by mělo být relativně stabilní, maxima nad 10 stupňů se očekávají i v první polovině příštího týdne. Potvrzuje to aktuální předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
ANO, SPD a Motoristé dokončili jednání ohledně programu příští české vlády, uvedl první místopředseda vítězného hnutí Karel Havlíček. Podle jeho slov nedošlo k žádným rozporům. Strany zatím nechtějí prozradit, koho do kabinetu nominují. Ministerstva si každopádně rozdělily již dříve.
Za necelý měsíc měl do Česka dorazit legendární Chuck Norris, ale nakonec je všechno jinak. Společnost, která zajišťovala akci, jejíž hlavní hvězdou měl být, oznámila špatnou zprávu. Slavný akční herec letos nepřijede.
Kriminalisté z Olomouckého kraje vyšetřují případ vraždy na rodinné oslavě. Trestnímu stíhání čelí devatenáctiletý mladík, který měl nožem způsobit smrtelná zranění otčímovi. V případě odsouzení mu hrozí až osmnáctiletý trest odnětí svobody.