Epidemie koronaviru v Česku zesílila. V pondělí přibylo 9333 potvrzených případů nákazy, nejvíce od úterý 21. prosince. Proti předchozímu pondělí je to nárůst o zhruba 2500 případů. Mírně přibylo hospitalizovaných.
V nemocnicích jich je 2811, z toho 535 v těžkém stavu. Na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 358 nakažených, takzvané incidenční číslo se tak zvýšilo o 23. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Epidemie v Česku téměř celý prosinec zpomalovala. Výjimkou byl až pátek 31. prosince, kdy v mezitýdenním srovnání přibylo o téměř 3000 nakažených více. Poslední den roku je ale pracovní den, zatímco o týden dříve Češi slavili Vánoce. Srovnání je tím zkreslené, protože ve volné dny se testuje méně. Pondělní nárůst je tak po více než měsíci první při srovnání dvou pracovních dnů. Laboratoře provedly více než 100.000 testů, před týdnem jich bylo zhruba 79.000.
Odborníci předpokládali, že v novém roce bude nakažených přibývat. Důvodem je zejména nakažlivější varianta koronaviru omikron. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bude v Česku dominovat zřejmě už za deset až 14 dní. Za poslední týden výsledky více než 18.000 testů ze 74 laboratoří ukázaly podezření na tuto variantu u 15 procent případů, delta a její subvarianty tvoří 85 procent. Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) může vlna omikronu přinést až 50.000 nových případů denně a kolem 7000 nakažených v nemocnicích.
Z revidovaných údajů vyplývá, že v sobotu bylo v nemocnicích s covidem 2726 pacientů, nejméně od začátku listopadu. V neděli a v pondělí jejich počet mírně vzrostl. Před Vánocemi ale bylo více než 5000 hospitalizovaných, z toho téměř 900 v těžkém stavu.
U dvou ze tří typů testů se v pondělí snížily podíly pozitivních. Nárůst byl u nejčastějších preventivních testů. Pozitivních bylo v jejich případě 5,46 procenta vzorků, před týdnem to bylo 4,15 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, klesla pozitivita mírně z 10,95 na 10,79 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se snížil z 20,71 na 19,87 procenta.
Incidenční číslo se zvýšilo ve většině krajů Česka, výjimkou jsou kraje Olomoucký, Moravskoslezský a Královéhradecký. Nejvyšší incidence je momentálně v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 475 nakažených. Proti pondělí tam tak incidenční číslo vzrostlo o 71. Relativně nejlepší situace zůstává stále v Karlovarském kraji, kde na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 202 případů nákazy.
Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v zemi celkem 2,493.145 potvrzených případů koronaviru. Většina lidí se již z nákazy vyléčila. Naopak dosud s covidem zemřelo 36.326 lidí. V první polovině prosince bylo denně více než 100 obětí, v poslední době jejich počty klesly. Za první tři dny roku zemřelo s koronavirem dohromady 107 lidí. Při dalších aktualizacích se ale pravděpodobně tento počet zvýší.
Riziko těžkého průběhu covidu by mělo výrazně snížit očkování. Zdravotníci v Česku za zhruba rok aplikovali více než 15,5 milionu dávek vakcínu, ukončení očkování má 6,7 milionu lidí. V pondělí vakcinaci podstoupilo 69.000 zájemců, více než 57.000 z nich si přišlo pro třetí posilující dávku.
Agáta Hanychová stále dělá překvapenou z toho, co jí "provedla" kamarádka z úspěšného podcastu. Maminka Ornelly Koktové se - jak už to tak bývá - k událostem kolem dcery nemíní mlčet. A Hanychovou neváhala označit za hloupou.
Soukromá zahraniční cesta prezidenta Petra Pavla se již minule stala předmětem nejrůznějších spekulací. Tentokrát by tomu tak být nemuselo. Mluvčí hlavy státu totiž nakonec prozradil, kam se prezident v těchto dnech vydal.
Britská policie dokončila prohlídku v někdejší rezidenci bývalého prince Andrewa ve Windsoru, která proběhla v rámci vyšetřování údajného zneužití pravomoci ze strany mladšího bratra krále Karla III. Informovala o tom televizní stanice Sky News.
Muž, který způsobil úterní policejní manévry v Havířově, si sám vzal život. Potvrdila to policie. Případ, který bude kvůli úmrtí podezřelého odložen, se prověřuje kvůli podezření ze spáchání trojice trestných činů. Policisté také informovali, že muž měl zbraň legálně.
Ropné dodávky ropovodem Družba na Slovensko budou obnoveny až v březnu, řekl slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) ve středu. Znovu zároveň zkritizoval Ukrajinu, která podle jeho tvrzení neobnovila dodávky, ačkoliv s ropovodem prý nic není.
Českou hudební scénu zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 66 let zemřel klávesista Jiří Valenta, jenž byl přes 30 let členem legendární kapely Olympic. Opustil ji před šesti lety ze zdravotních důvodů.
Česko si v těchto dnech užívá předčasné jaro, teploty dokonce mají v tomto týdnu překročit 15 stupňů. Zima ale možná ještě neřekla poslední slovo. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) není vyloučeno, že se k nám v březnu dostane chladný vzduch z Arktidy.
Prezident Petr Pavel ve středu odjel z Česka na soukromou cestu do zahraničí. Informovala o tom prezidentská kancelář na webu. Pražský hrad neprozradil jakékoliv detaily. Hlava státu se vrátí do práce na začátku příštího týdne.
Ukrajinské drony zaútočily na továrnu na hnojiva v západním Rusku. Při události zemřelo sedm lidí, nejméně dalších deset osob utrpělo zranění. Informovala o tom BBC. K útoku došlo krátce po čtvrtém výročí zahájení války na Ukrajiny, kterou Moskva rozpoutala invazí do sousední země.
StarDance se na podzim vrátí na televizní obrazovky a jako porotce u toho nebude po jisté odmlce nebude chybět Zdeněk Chlopčík. Potvrdila to už Česká televize, nahradit má Jana Tománka. Co říká na Chlopčíkův comeback jeden z dalších tradičních členů poroty?
V osobním životě Pavla Nedvěda je jedním z nejdůležitějších lidí jeho partnerka Dara Rolins, ale manažera fotbalové reprezentace umí potěšit i jiné osoby v souvislosti s jeho aktuální rolí v českém fotbale.
Běží poslední dny meteorologické zimy, která skončí o nadcházejícím víkendu. V neděli pak začne meteorologické jaro. Z nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) tak vyplývá, jaký bude začátek jara.