Turecko hledá způsob, jak vyřešit problémy kolem dohody o vývozu zemědělských komodit z ukrajinských přístavů přes Černé moře. V telefonátu to dnes řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Rusko pozastavilo svou účast na dohodě dojednané s OSN a Tureckem kvůli útokům na ruské námořnictvo, z nichž Moskva viní Ukrajinu.
Erdogan má o záležitosti hovořit i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, informují turecká média.
"Prezident Erdogan uvedl, že i nadále vyvíjí nezbytnou iniciativu mezi všemi dotčenými stranami, aby se podařilo vyřešit problémy související se zaváděním Istanbulského memoranda o dodávkách obilí," stojí v prohlášení kanceláře tureckého prezident. Erdogan se domnívá, že obnovení dohody o přepravě obilí by mohlo otevřít cestu k rozhovorům mezi Ruskem a Ukrajinou i v dalších oblastech.
Putin v pondělí uvedl, že Rusko pozastavuje svou účast na dohodách s Ukrajinou, Tureckem a OSN o bezpečných koridorech pro přepravu obilí přes Černé moře. Ukrajina podle Putina využila těchto koridorů k víkendovým útokům na ruskou černomořskou flotilu v Sevastopolu. Moskva si také stěžovala, že nebyla dostatečně naplňována ta část dohody, která měla umožnit větší vývoz ruského obilí a hnojiv.
Erdogan bude ohledně dohody jednat i s ukrajinským prezidentem Zelenským, uvedl dnes šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavusoglu. Neřekl ale, kdy se tak stane.
Mezinárodní koordinační centrum (JCC) v Istanbulu i nadále provádí inspekce lodí s ukrajinským obilím, aktivit se ale neúčastní ukrajinští ani ruští inspektoři. Další tři lodě s nákladem zemědělské produkce pak dnes vypluly z ukrajinských přístavů.
Podle údajů JCC bylo v rámci dohody vyvezeno z Ukrajiny bezmála deset milionů tun zemědělských komodit. Skoro pětina jich putovala do Španělska, další významné destinace vývozu byly Turecko, Itálie, Nizozemsko nebo Čína. Podle dřívějšího prohlášení JCC se ale cíl lodí může během plavby změnit.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.