Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes v OSN vyzval k ukončení války na Ukrajině způsobem, který bude "důstojný" pro všechny strany konfliktu.
"Dohromady musíme najít rozumné diplomatické řešení, které oběma stranám nabídne důstojné východisko z této krize," řekl turecký prezident na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. "Budeme nadále posilovat naše snahy ukončit válku (...) na základě územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny," dodal.
Turecký prezident vyjádřil naději, že zvítězí "spravedlivý mírový proces", nikoliv válka. Také připomenul, že přímé rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem Turecko hostilo od začátku ruské invaze 24. února dvakrát, a to 10. března na ministerské úrovni v Antalyi a 29. března v Istanbulu.
Erdogan, kterému se od začátku ruské invaze na Ukrajinu daří udržovat vztahy s Moskvou i Kyjevem, se pravidelně nabízí jako prostředník v konfliktu a opakuje, že je třeba vypracovat dohodu, která uspokojí obě strany, píše agentura AFP.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na twitteru bez dalších podrobností informoval, že s Erdoganem telefonicky hovořil o aktuálních bezpečnostních otázkách.
Krátce před Erdoganem hovořil v OSN brazilský prezident Jair Bolsonaro. Ten vyzval k okamžitému klidu zbraní na Ukrajině a zároveň kritizoval sankce proti Rusku. V této souvislosti řekl, že jednostranné sankce nepovažuje za nejlepší způsob, jak řešit konflikt, a dodal, že řešení lze dosáhnout pouze prostřednictvím dialogu a jednání.
V New Yorku dnes začala všeobecná rozprava 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Na seznamu mluvčích je 150 šéfů států a vlád i ministrů zahraničí. Ještě dnes by měla vystoupit slovenská prezidenta Zuzana Čaputová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz. Projev amerického prezidenta Joea Bidena je na programu ve středu dopoledne místního času, odpoledne pak má mluvit český ministr Lipavský a také britská premiérka Liz Trussová či ukrajinský prezident Zelenskyj. Členské státy OSN minulý týden povolily Zelenskému, aby na Valném shromáždění OSN výjimečně vystoupil na dálku prostřednictvím videozáznamu.
Americký prezident Donald Trump v neděli slaví kulaté 80. narozeniny. Gratulace mu dorazila i z Česka. Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo pozoruhodný text přání šéfa české diplomacie Petra Macinky (Motoristé).
Mistrovství světa ve fotbale je v plném proudu. Po 20 letech se ho účastní i český národní tým, kterému nepochybně drží palce i slavné osobnosti. Zvlášť jedno jméno rezonuje po úvodní prohře v utkání s Jižní Koreou.
Nikola Hezucká má za sebou nejtěžší chvíle svého života, ale především kvůli synovi se snaží žít dál. Některým lidem to ale vadí, takže to schytala, když se na jedné akci usmála. Vdova si to nicméně nenechala líbit a odzbrojila fanoušky upřímnou reakcí.
ANO premiéra Andreje Babiše je nadále jasným hegemonem české politiky. Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS pro web novinky.cz by ho volila téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest samostatně kandidujících subjektů.
Felix Slováček toho v životě zažil opravdu hodně. Snad ani není nutné připomínat, že například loni přišel o milovanou dceru Aničku. Není tak každopádně překvapením, že se hudebník stal předmětem zájmu filmařů, kteří o něm chtějí natočit film.
Byla to svého času televize Jaromíra Soukupa. Teď to vypadá, že její konec je opravdu neodvratný. Společnost, která provozovala TV Barrandov, je v procesu zániku. Diváci přesto kanály nadále naladí.
Vztahy Tomáše Macháče se v posledních dnech opět hodně řeší. Jeden podle všeho skončil, ale hned na něj navázala nová láska. Podle dostupných informací se tenista zakoukal do další dobře známé dívky.
Tropické počasí se do Česka navrátí v nadcházejícím týdnu, potvrdili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty by výjimečně mohly dosáhnout až 35 stupňů. Hrozit zřejmě budou i bouřky.
Britové při tradiční přehlídce Trooping the Colour v ulicích Londýna oslavily narozeniny panovníka, ačkoliv je současný král Karel III. má až na podzim, kdy mu letos bude 78 let. O průběhu slavnostní akce informovala britská stanice BBC.
Fanoušky Pavla Vítka v posledních dnech ochromily obavy o jejich favorita, jenž se zdravotními problémy skončil v nemocnici. Oblíbeného zpěváka potrápilo srdce. Podle jednoho z blízkých kolegů by se však měl poměrně brzy vrátit k mikrofonu a na pódia.
Svět má prvního dolarového bilionáře. Pokud dnešní vstup na burz ocení společnost SpaceX na 1,8 bilionu dolarů, jak se předpokládá, podíl jejího zakladatele Elona Muska získá hodnotu 866 miliard dolarů. Když se připočte jeho majetek v Tesle, jde o 1,1 bilionu dolarů, tedy zhruba 23 bilionů korun (roční HDP ČR je zhruba 9 bilionu). 23 bilionů, to je více, než kolik mají dohromady Larry Page, Sergey Brin, Jeff Bezos a Larry Ellison, kteří spolu s Muskem tvoří pětici světově těch úplně nejbohatších.
Policie od pátku vyšetřuje vraždu, ke které došlo na pražském Chodově. Případem se zabývají kriminalisté, zadržena byla jedna osoba. Jde o muže, jenž je podezřelý z vraždy.