Erdoganova vláda chce změnu ústavy kvůli ochraně rodiny před "perverzními trendy"

Turecká vládní strana se chystá tento týden předložit v parlamentu návrh dvou ústavních změn, z nichž jedna má podle jejího šéfa a prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana posílit rodinu a druhá zaručit ženám právo zakrývat si na veřejnosti vlasy šátkem podle muslimského způsobu oblékání. Někteří ale mají obavy, že úprava týkající se rodiny může omezit práva sexuálních menšin, informoval opoziční server Duvar.

Recep Tayyip Erdogan

Prezident Erdogan navrhovanou změnu článku o rodině hájí a říká, že ochrání institut rodiny před "perverzními trendy". "Zvrácenost, nemravnost a pokřivené vztahy jsou podporovány na úkor legitimity svazku muže a ženy," prohlásil Erdogan v pondělí před islámskými učenci v Ankaře. Dodal, že je potřeba chránit rodinu před "narůstající hrozbou perverzních trendů". Ústavní změna by měla zakotvit, že manželství je svazkem muže a ženy.

Právník komunity LGBT+ Kerem Dikmen opozičnímu serveru Duvar řekl, že posílení práv jedné části společnosti nesmí být na úkor práv části jiné, a to obzvlášť v době, kdy přibývá případů xenofobie a nenávisti vůči lidem z komunity LGBT+.

Homosexualita v Turecku, na rozdíl od mnoha jiných muslimských států, není považována za zločin. Tamní společnost je ale stále z velké části konzervativní a svazky osob téhož pohlaví legislativa neumožňuje. Turecko bylo dříve považováno za bezpečný přístav homosexuálů a dalších sexuálních menšin na Blízkém východě a v Istanbulu se desetitisíce lidí účastnily každoročně jejich pochodů hrdosti. Ty už ale několik let místní úřady nepovolují.

Erdogan a mnozí členové jeho strany v minulosti opakovaně hovořili o homosexualitě jako o "úchylce" či "zvrácenosti". "Silný národ vychází ze silné rodiny. Zavádí nám sem LGBT ve snaze zdegenerovat naši rodinnou strukturu," prohlásil Erdogan minulý měsíc. Podobně se vyjádřil už dříve i ministr vnitra Süleyman Soylu, podle něhož byl "koncept LGBT importován do turecké kultury ze Západu". Loni se také na pultech knihkupectví v Turecku objevil britský komiksový román Srdcerváči v obálkách s nápisem, že kniha je "škodlivá pro děti". Její hlavní postavou je gay.

Se zakotvením práva nosit šátek na veřejnosti, včetně státních institucí, do turecké ústavy přišel Erdogan poté, co největší opoziční strana začátkem října předložila návrh zákona, jenž by ženám zaručil právo svobodně se rozhodnout, zda chtějí nosit ve veřejných institucích šátek. Zakrývání vlasů ženami ve veřejných institucích bylo v Turecku zakázáno v roce 1980 ve snaze omezit rostoucí vliv islámu v zemi. Poté, co se k moci dostal současný prezident Erdogan (nejprve od roku 2003 jako premiér, od roku 2014 je prezidentem), byl zákaz postupně rušen - na univerzitách, pak ve státní správě, pro policistky a nakonec roce 2017 i pro ženy v armádě. Vláda prezidenta Erdogana je v posledních letech kritizována za stále větší příklon k islamismu.

Pro ústavní změnu je v tureckém parlamentu potřeba třípětinová většina, kterou Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) nemá ani se svým spojencem, nacionalistickou Stranou národní akce (MHP). Část opozice, včetně největší opoziční Lidové republikánské strany (CHP), navrhované změny ústavy odmítá.

Teroristický útok v Turecku nepřežili oba útočníci

01.10.2023 21:41 Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva…

Tragický požár klubu ve Španělsku si vyžádal nejméně sedm obětí

01.10.2023 17:34 Nejméně sedm lidí zemřelo v plamenech poté, co vypukl požár v nočním klubu ve španělském městě…

Fico vítězem voleb na Slovensku. Čaputová ho zítra pověří sestavením vlády

01.10.2023 16:06 Státní volební komise v neděli potvrdila výsledky parlamentních voleb na Slovensku, tedy i…

Exodus z Karabachu probíhá dál. Odešlo už 100 tisíc etnických Arménů

30.09.2023 21:51 Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá…

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina je první zemí s flotilou námořních dronů

30.09.2023 20:27 Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí…

Čaputová odvolila ve volbách, první výsledky půjdou ven později

30.09.2023 16:32 Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i…

Slováci si v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu

30.09.2023 09:10 Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou…

Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou osob jako vraždu a sebevraždu

29.09.2023 20:49 Jihočeská policie přehodnotila případ dvou podezřelých úmrtí ve Frymburku. Kriminalisté dnes…

Rusové se zapojili do výbuchu ve Vrběticích, tvrdí ukrajinská SBU

29.09.2023 17:55 Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do…

Letos se přes Středomoří dostalo do Evropy přes 180 tisíc migrantů

29.09.2023 12:52 Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala…

Související:

Nejnovější