Někteří diplomaté OSN se domnívali, že Erdogan si zřejmě zaměnil 17 barev spojených s cíli udržitelného rozvoje s barvami duhy Pride.
Turecký prezident Tayyip Erdogan si tento týden stěžoval, že je mu nepříjemné vidět to, co popsal jako „barvy LGBT“ na půdě Organizace spojených národů, která je tento týden ozdobena jasnými barvami propagujícími Cíle udržitelného rozvoje, jak informovala agentura Reuters.
Erdogan řekl, že by to rád probral s generálním tajemníkem OSN Antoniem Guterresem, jak informovala ve čtvrtek turecká média. Turecká vláda vedená Erdoganem a jeho islamisticky zakořeněnou stranou AK zpřísnila svůj postoj ke svobodám LGBTQ.
„Jedním z problémů, které mě nejvíce trápí... je to, že při vstupu na Valné shromáždění Organizace spojených národů vidíte na schodech a dalších místech barvy LGBT,“ řekl Erdogan podle televizní stanice Haberturk a dalších.
Kolik LGBT je právě teď na světě? Jakkoli mají v těchto krocích pravdu, stejně tak mají právo i ti proti LGBT,“ řekl Erdogan, který členy LGBTQ komunity často označoval za „devianty“ a během své letošní volební kampaně zvláště zpřísnil svou rétoriku.
Někteří diplomaté OSN však naznačili, že prezident Erdogan mohl zaměnit 17 různých barev, které symbolizují Cíle udržitelného rozvoje a byly použity k ozdobení částí sídla OSN pro summit konaný na začátku tohoto týdne, s barvami duhy Pride spojenými s právy LGBTQ.
I přesto, že generální tajemník OSN Antonio Guterres je známým zastáncem práv LGBTQ a hovořil o potřebě boje proti diskriminaci, nebyly v sídle OSN použity barvy duhy Pride k propagaci práv LGBTQ.
Mluvčí generálního tajemníka Guterrese neposkytl okamžitý komentář k výrokům prezidenta Erdogana.
Seznam 17 cílů udržitelného rozvoje, který byl přijat světovými lídry v roce 2015 s cílem dosáhnout těchto cílů do roku 2030, zahrnuje globální úkoly, jako je odstranění hladu a extrémní chudoby, boj proti změně klimatu, snižování nerovností a podpora rovnosti žen a mužů.
V Turecku není homosexualita trestným činem, ale stále se zde vyskytuje rozšířená společenská nepřátelství vůči této sexuální orientaci, a v průběhu let se zpřísnily policejní zásahy proti Pride Parade a podobným událostem.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.
Jedny z nejtěžších chvil ve svém životě prožívá osmatřicetilá Veronika Arichteva. Přišla totiž o milovaného tatínka Pavla Nového, respektovaného producenta. A jak prozradila, již proběhlo poslední rozloučení.