Estonsko začalo budovat překážky na hranici s Ruskem

Estonská armáda začala v sobotu zřizovat prozatímní oplocení na hranici s Ruskem, informovala estonská média. Na stavbu plotu z ostnatého či žiletkového drátu, který má pobaltskou zemi ochránit před případným přílivem migrantů, armáda povolala záložníky, uvedl server Delfi.ee.

Estonsko začalo budovat překážky na hranici s Ruskem

Dodal, že německý list Die Welt nedávno s odvoláním na důvěrný dokument Evropské komise psal, že Rusko a přesněji letiště ve městě Pskov na severozápadě Ruska by se brzy mohly podílet na migrační krizi, projevující se zatím hlavně na hranicích Běloruska s Polskem a Litvou.

Server připustil pochyby, zda by plot dokázal zabránit případnému vpádu migrantů, nicméně úřady argumentují, že plot poskytne estonským pohraničníkům dodatečný čas, aby stačily včas reagovat na případný pokus o nelegální překročení hranice.

"Přišel jsem sem, abych získal novou zkušenost a setkal se svými dávnými kamarády z vojenské služby," řekl portálu poddůstojník Igor Skvorcov, povolaný armádou na mimořádné cvičení, spočívající v natahování ostnatého drátu.

Provizorní oplocení má podle Delfi brzy doplnit důkladnější plot a také pásmo z písku, zachycující stopy případných narušitelů. Toto opatření bude stát miliony eur, dodal server..

Ruský list Kommersant poznamenal,že oplocení se buduje na deseti úsecích estonské hranice s Ruskem o celkové délce nejvýše 40 kilometrů. Tyto úseky vedoucí bývalým korytem řeky Narvy byly vyhodnoceny jako nejvíce ohrožené nelegální migrací. Kvůli stavbě byly v pohraničí do 26. listopadu zakázány přelety letadel a bezpilotních strojů. K postavení oplocení váda povolala na mimořádné cvičení přibližně 1700 mužů z armádních záloh.

Celková délka rusko-estonské hranice dosahuje 338 kilometrů. Podle plánu by výstavba oplocení měla skončit do roku 2026.

Výstavba oplocení se odehrává na pozadí současné migrační krize zejména na bělorusko-polské hranici, kde na běloruské straně táboři tisíce migrantů, hlavně z blízkovýchodních zemí, kteří se chtějí dostat do Evropské unie. Také Litva a Lotyšsko však letos hlásí zvýšené počty pokusů o nelegální překonání hranic z běloruské strany.

V Estonsku se proto vede debata, jak by se země bránila, pokud by se migranti pokusili překročit jeho hranici z Ruska, které je blízkým spojencem běloruského autoritářského režimu. Estonsko sice nesousedí s Běloruskem, ale má podobnou geopolitickou historii jako Litva a Lotyšsko.

EU viní režim běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, že láká migranty do své země a pak je posílá k hranicím s EU v odvetě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv. Lukašenko obvinění odmítá.

Témata: Estonsko | Rusko

Austrálie či Thajsko omezují vstup na své území kvůli variantě omikron

27.11.2021 09:09 Austrálie a Thajsko se přidaly k řadě zemí světa, které v posledních dnech omezily vstup na svá…

Německo eviduje o 3000 nakažených více než před týdnem

27.11.2021 08:23 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 67.125 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, o 3201…

Desítky lidí mají po návratu z JAR do Nizozemska zřejmě covid-19

27.11.2021 08:10 Desítky cestujících, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z Jihoafrické republiky do…

Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svoje hranice pro cestovatele z…

26.11.2021 22:00 Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svoje hranice pro cestovatele, kteří v poslední době…

Antivirotikum firmy Merck proti covidu je méně účinné, než se původně…

26.11.2021 21:15 Antivirotikum americké firmy Merck určené pro léčku covidu-19, jež se podává ve formě pilulky, je…

Řada zemí kvůli mutaci omikron omezuje vstup na své území a ruší lety z…

26.11.2021 20:54 Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území,…

Pro svět to nevypadá dobře, tvrdí vědci. Proč se mutace omikron bojí a co…

26.11.2021 19:47 Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila dnes novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi…

Německo eviduje 76 tisíc nakažených, největší přírůstek během pandemie

26.11.2021 16:14 Aktualizováno V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 76.414 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí restaurace a noční podniky

26.11.2021 16:04 Aktualizováno Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529, která vyvolává obavy…

Merkelová vyzvala Němce k omezení kontaktů

26.11.2021 14:35 Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli rychlému šíření koronaviru v zemi vyzývá k omezení…

Související:

Nejnovější

reklama