Evropská unie by měla rozšířit dosud přijaté hospodářské a bankovní sankce proti Rusku, které již mají významný dopad na ruskou ekonomiku. Podle francouzského ministra financí Bruna Le Mairea se na tom dnes shodli zástupci unijních vlád odpovědní za finance. Nové sankce by měly zahrnovat také obchodování s kryptoměnami, které v současnosti umožňuje Rusku část opatření obcházet.
Podle místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise mají sankce nepříznivý dopad i na členské státy a zvláště jejich energetický sektor, což se však zatím daří zvládat.
Evropský blok se ve třech vlnách sankcí přijatých od začátku ruské invaze na Ukrajinu minulý čtvrtek zaměřil zejména na odříznutí režimu prezidenta Vladimira Putina od zahraničního kapitálu. Terčem postihů jsou zvláště velké banky včetně té centrální, míří ale i na další sektory hospodářství.
Le Maire po jednání s kolegy prohlásil, že dosavadní sankce vnesly chaos do ruského finančního systému a paralyzovaly centrální banku. Aby byl jejich dopad ještě větší, shodli se podle něj ministři na jejich posílení, konkrétně na obsažení kryptoměn.
"Prozkoumáme všechny možnosti, které nám pomohou zajistit, aby nebyly sankce obcházeny prostřednictvím kryptoměn," řekl novinářům francouzský ministr, jehož země v současnosti EU předsedá. Unijní státy mají podle něj analýzu využívání kryptoměn ruským režimem, kterou vypracovala Evropská centrální banka. O konkrétních krocích zatím nechtěl hovořit.
Dombrovskis prohlásil, že největší zpětný dopad sankcí pocítí energetické firmy v EU. Unijní orgány proto podle něj již diskutují o možnostech, jak je podpořit například prostřednictvím výhodných úvěrů či přímých subvencí.
Mimořádně se sejdou unijní ministři zahraničí
Ministři zahraničí Evropské unie se v pátek mimořádně sejdou v Bruselu. K diskusi se připojí mimo jiné jejich americký protějšek Antony Blinken, ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba nebo generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Oznámil to dnes na twitteru šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který schůzku věnovanou ruské invazi na Ukrajinu svolal.
"Svolal jsem na pátek mimořádnou radu ministrů zahraničí a pozval jsem ukrajinského ministra Dmytra Kulebu, amerického Antonyho Blinkena, britskou Liz Trussovou, kanadskou Melanie Jolyovou a generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, aby se k nám připojili," uvedl Borrell. "Stojíme v transatlantické jednotě proti ruské invazi a v solidaritě s Ukrajinou," dodal Borrell.
Ještě před schůzkou svolanou Borellem se má podle agentury AFP 30 ministrů zahraničí ze zemí NATO v pátek ráno sejít v bruselském sídle aliance.
Blinken navštíví v příštích dnech Brusel, Polsko či Pobaltí
Šéf americké diplomacie Antony Blinken navštíví mezi 3. a 8. březnem Brusel, Polsko, Moldavsko a pobaltské státy. Tamním lídrům chce potvrdit, že je USA podporují tváří v tvář Rusku a jednat s nimi o ruské invazi na Ukrajinu. Dnes to oznámilo ministerstvo zahraničí USA, podle Blinkena Spojené státy rovněž pracují na hlubší podpoře pro Polsko, Moldavsko, Rumunsko a Slovensko, tedy země, které sousedí s Ukrajinou.
Blinken nejdříve přijede do Bruselu, kde se setká se svými protějšky ze zemí EU a NATO a bude s nimi diskutovat o "celosvětové odpovědi na ruskou invazi". Pátého března pak zamíří do Polska, kde chce vedení země mimo jiné poděkovat za přijetí statisíců uprchlíků z Ukrajiny a probrat způsoby, jimiž by USA mohly pomoci s jejich humanitárními potřebami.
Po návštěvě Moldavska pak zamíří 6. března do Vilniusu, den nato do Rigy a 8. března zakončí svou cestu v Tallinnu. "Během těchto tří zastávek bude hovořit o společných snahách o podporu Ukrajiny, posílení obrany a odstrašování NATO, prosazování demokracie a lidských práv a usilování o hlubší ekonomickou a energetickou spolupráci s našimi pobaltskými spojenci," píše se ve vyjádření.
Uplynulo v pondělí již patnáct let od okamžiku, který změnil Agátě Hanychové život. Tehdy ji všichni znali jako rebelku ze stránek bulvárních médií. Jenže v létě 2011 se začal psát docela jiný životní příběh.
Poslanec Filip Turek (Motoristé) je přesvědčen, že červencovou dopravní nehodu v centru Prahy nezavinil, což by podle jeho slov mělo prokázat i probíhající vyšetřování. Policie v případu zahájila trestní řízení a zároveň nařídila znalecké zkoumání. Nikdo zatím nebyl obviněn.
Ani vrcholní čeští politici se v létě neobejdou bez dovolené. Volno si momentálně užívá například prezident Petr Pavel. Oficiálně je tajemstvím, kde hlava státu tráví čas. Na sociálních sítích se nicméně objevila fotografie, která leccos odhaluje.
Taťána Kuchařová na sebe nechtěně opět upozornila, když se v Plzni dostala do hledáčku místních městských policistů. Dokonce na nějaký čas ztratila přehled o svém automobilu. Co se přesně stalo?
Tropické počasí bude v následujících hodinách trápit především jižní Moravu. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové zároveň avizují, že již o víkendu by se horké počasí mělo vrátit i na další místa v republice.
Helena Vondráčková obětovala život kariéře v hudebním průmyslu, ale i osudové lásky se nakonec dočkala, když se potkala s Martinem Michalem. Manžel populární zpěvačky si na ni v okamžiku, kdy přeskočila jiskra, myslel už dlouho.
Důchody se v rámci pravidelné a automatické valorizace budou zvyšovat i v úvodu příštího kalendářního roku. Valorizační oznámení už ale nemusíte nutně dostat do schránky. Pokud ho člověk chce mít na papíře, může si o něj požádat.
StarDance se vrátí na televizní obrazovky až na podzim, ale do budov České televize se vrátila již v těchto horkých letních dnech. Soutěžící totiž začali trénovat vystoupení, která předvedou statisícům diváků na tanečním parketu.
Populární zpěvačka a herečka Ariana Grande oznámila, že po skončení svého probíhajícího turné Eternal Sunshine Tour hodlá na neurčito opustit záři reflektorů.
Britský zpěvák Rod Stewart musel pouhých několik hodin před plánovaným začátkem odvolat své vystoupení v kanadském Niagarském vodopádu. Jednasedmdesátiletý interpret se na místo v kasinu Fallsview Casino Resort nemohl dopravit kvůli technické závadě na podvozku letadla, která znemožnila let.
Na jubilejním koncertě uspořádaném k nedožitým šedesátým narozeninám Ivety Bartošové se mezi hosty objevila také zpěvačka Leona Machálková. Ta při této příležitosti sdílela své vzpomínky na společně strávené chvíle i na to, jak na svou kolegyni nahlíží s odstupem let. Podle Machálkové je velmi pozitivní, že skladby Bartošové z rádií nevymizely a stále oslovují široké spektrum posluchačů.
Poslanec a vládní zmocněnec Filip Turek (Motoristé) je podezřelý z ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli červencové dopravní nehodě v Praze. Policie v případu zahájila trestní řízení a zároveň nařídila znalecké zkoumání. Nikdo zatím nebyl obviněn.