EU by měla schválit společné nákupy munice pro Ukrajinu, řekl Borrell

Josep Borrell
Josep Borrell, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 20. března 2023 11:51
Sdílej:

Země Evropské unie by se dnes v zájmu Ukrajiny i vlastních finančních úspor měly shodnout na společném financování a nákupech munice pro Kyjev, který se dál brání pokračujícím ruským útokům.

Před společným jednáním unijních ministrů zahraničí a obrany to prohlásil šéf diplomacie EU Josep Borrell, který zástupcům vlád členských zemí předloží návrh na uvolnění dvou miliard eur (48 miliard korun) ze společného fondu. V dohodu věří i český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Ministři dostanou ke schválení plán, na jehož základě by z fondu nazvaného Evropský mírový nástroj (EPF) po sérii půlmiliardových plateb za zbraně pro Ukrajinu měly putovat dvě miliardy na munici. První miliarda má uhradit náklady zemím, které budou schopny z vlastních zásob rychle dodat Kyjevu dělostřeleckou munici, druhá má pak posloužit na společné nákupy munice nové. Některé státy včetně například Německa však dávají najevo, že by místo společných nákupů mohly dát přednost vlastní cestě.

"Buďme praktičtí, nepouštějme se do souboje kompetencí a vlastních eg. Musíme dodat Ukrajině munici rychle, ve větším množství a za lepších finančních podmínek pro nás," prohlásil při příchodu na jednání Borrell. Společné nákupy, do nichž by se měly zapojit vždy nejméně tři státy najednou, podle něho ušetří EU peníze a díky velkému objemu objednávek pomohou evropskému obrannému průmyslu zvýšit dosud nedostačující výrobu.

Společné nákupy munice podporuje řada zemí v čele s pobaltskými státy. "Přál bych si, aby se Evropská unie dokázala domluvit na tom, že budeme společně nakupovat, případně vyrábět a dodávat munici tak, aby Ukrajina mohla pokračovat v obraně proti nespravedlivé agresi," řekl před jednáním Lipavský, podle něhož bude dnes Česko usilovat o dohodu.

Odpolednímu společnému zasedání předchází blok odděleného jednání ministrů zahraničí, při němž jim ukrajinský kolega Dmytro Kuleba přiblíží současnou situaci na bojišti i potřeby své země.

Ministři také proberou aktuální vývoj v Íránu a Tunisku.

Stalo se
Světové celebrity
Barry Manilow

Barry Manilow oznámil, že má rakovinu

Legendární americký zpěvák Barry Manilow, autor hitů jako Copacabana nebo Mandy, oznámil světu šokující zprávu. Ve svých 82 letech mu lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Dobrou zprávou však je, že nemoc byla zachycena ve velmi raném stádiu (první fáze) a prognóza je podle lékařů velmi optimistická.

Světové celebrity
princ Andrew

Nové dokumenty v kauze Epstein zasadily královské rodině další ránu

Právě když se zdálo, že příběh Andrewa Mountbatten-Windsorova už nemůže přinést nic nového, objevuje se další zvrat. Nejnovější várka dokumentů z ministerstva spravedlnosti USA obsahuje e-maily a fotografie, které dál drtí jeho už tak zničenou pověst. Pro britskou královskou rodinu, která se v těchto dnech schází v Sandringhamu, je to hořká vánoční nadílka, kterou by nejraději vymazala z paměti.

Světové celebrity
Victoria Beckham

Válka u Beckhamových se stupňuje. Brooklyn se odmítá vrátit

Vztahy v rodině Beckhamových dosáhly o letošních Vánocích bodu mrazu. To, co začalo jako nenápadné spekulace o neshodách mezi Victorií a její snachou Nicolou Peltz, přerostlo koncem roku 2025 v otevřený konflikt. Nejstarší syn Brooklyn se rozhodl pro radikální krok – na sociálních sítích si zablokoval nejen své rodiče, Davida a Victorii, ale i mladší sourozence.

Světové celebrity
Ryan Reynolds

Které celebrity letos tráví Vánoce o samotě?

Zatímco většina lidí hledá v období Vánoc společnost rodiny a přátel, několik známých britských tváří se letos rozhodlo pro naprostý opak. Rok 2025 je pro ně ve znamení klidu, samoty a v některých případech i smutného loučení. Důvody pro toto rozhodnutí se liší – od vyčerpání z náročného stěhování až po hluboký zármutek ze ztráty blízkého společníka.