EU by měla úzce spolupracovat s USA i posílit soběstačnost v obraně, míní EP

Úzká spolupráce v boji proti novým bezpečnostním hrozbám, koordinace ve vztahu k Číně nebo silnější partnerství v digitálních a ekologických otázkách. To vše by podle dnešního usnesení Evropského parlamentu mělo být do budoucna součástí vztahů mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Ve stanovisku přijatém na plenárním zasedání zároveň europoslanci podpořili větší soběstačnost EU v obranné sféře.

EU (Evropská Unie)

Rezoluce EP je dalším příspěvkem do živých debat ohledně směřování transatlantického partnerství. V návaznosti na úterní rozpravu byla dnes schválena poměrem 550 hlasů ku 83. Europoslanci se v ní přihlásili k "rozsáhlé spolupráci" mezi EU a USA, kterou označili za "základ stability a bezpečnosti" v Evropě. Zároveň vyzvali k posílení společných iniciativ od investic do výzkumu a vývoje po kyberbezpečnost.

Konkrétně požadují například spolupráci při zavádění celosvětové daně z příjmu právnických osob nebo "silnější regulační, ekologické, udržitelné a digitální partnerství" prostřednictvím nově zřízeného orgánu Rada pro obchod a technologie (TTC). Dále europarlament volá po koordinaci sankční politiky "kdykoli je to možné a užitečné", posilování "spolupráce a koordinace mezi USA a EU ohledně Číny" nebo po rozvoji úzké spolupráce při řešení nově se objevujících hrozeb včetně "hybridních hrozeb a dezinformačních kampaní".

Debaty o novém nastavení partnerství v posledních týdnech oživil především odchod amerických vojáků z Afghánistánu a následně oznámení americko-britsko-australského bezpečnostního paktu, který byl ranou pro Francii a její dohodu o dodávce ponorek australské armádě. Vztahy s USA se tento týden neprobíraly jen v Evropském parlamentu, ale i na neformálním summitu EU ve Slovinsku. Předseda Evropské rady Charles Michel v pozvánce na summit vyzval představitele unijních zemí, aby byla EU asertivnější a efektivnější.

Usnesení přijaté Evropským parlamentem v této souvislosti vyjadřuje podporu novému vyvážení odpovědnosti v transatlantických bezpečnostních vztazích. Způsobem, jak snížit zatížení USA, je podle něj prosazování větší soběstačnosti členských států EU v otázkách obrany.

"Jakkoli USA nadále zůstávají nejvýznamnějším mezinárodním partnerem EU (mimo jiné i proto, že globální prosazení některých politik bez koordinovaného postupu EU a USA ani není možné), je zároveň třeba, aby EU byla i samostatně schopná vystupovat na mezinárodním poli jako silný hráč," uvedl ve vyjádření zaslaném ČTK český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), který je členem delegace EP pro vztahy s USA.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů

18.10.2021 08:26 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to…

Orbánovým vyzyvatelem má být konzervativní starosta Márki-Zay

17.10.2021 21:43 Aktualizováno Vyzyvatelem maďarského premiéra Viktora Orbána v parlamentních volbách v příštím roce bude…

Zelení formálně schválili mandát na koaliční rozhovory o německé vládě

17.10.2021 19:43 Němečtí Zelení dnes na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání…

Bývalý americký prezident Bill Clinton opustil nemocnici

17.10.2021 19:17 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

Konec aktivity sopky, jež měsíc chrlí lávu na La Palmě, není v dohledu

17.10.2021 17:10 Konec činnosti sopky na kanárském ostrově La Palma je zatím v nedohlednu. Řekl to dnes premiér…

Na jihu Indie zahynulo při povodních nejméně 15 lidí

17.10.2021 16:11 V jižní Indii o víkendu zemřelo při povodních nejméně 15 lidí. Informovala o tom dnes stanice BBC.…

Volskwagen pozval na setkání manažerů šéfa konkurenční Tesly Muska

17.10.2021 14:55 Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk o víkendu prostřednictvím videohovoru oslovil…

Úřady zveřejnily jméno muže, který je podezřelý z vraždy poslance Amesse

17.10.2021 12:57 Aktualizováno Britská média s odvoláním na úřady zveřejnila jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční…

Rusko eviduje rekordních 34 303 případů nákazy, obětí ubylo

17.10.2021 11:21 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34.303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší…

Zástupce Evropské komise varoval před energetickou chudobou v Evropě

17.10.2021 10:56 Evropský komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit varoval, že prudký vzestup cen…

Související:

Nejnovější

reklama